Лудогорец се измъкна от рулетката в Литва с дузпа в 120-ата минута и влезе в групите на Лига Европа

Шампионът Лудогорец влезе в групите на Лига Европа за шеста поредна година. “Орлите” стигнаха до равенство 3:3 при гостуването си на Жалгирис в мач от плейофите на надпреварата и след като в първия мач бяха победили с 1:0 продължават напред. 90 минути не бяха достатъчни, за да се определи победителят и разградчани трябваше да минат през продълженията, където в последната минута стигнаха до успеха с гол от дузпа на Оливие Вердон

Преди това Фабиен Оурега откри за домакините още след 20 секунди игра. Игор Тиаго обаче изравни в осмата минута. Малко по-късно обаче Оливие Буф отново даде преднина на литовците. През втората част Матиас Тисера отново изравни, но Рубен Оливейра отново даде преднина на Жалгирис. При този резултата приключиха редовните 90 минути, а последната минута на продълженията Вердон вкара българите в групите.

Наставникът на "орлите" заложи на вратата на Симон Слуга. В защита действаха Сисиньо, Оливие Вердон, Антон Недялков, и Дани Групер, В халфовата линия бяха Иван Йорданов, Якуб Пиотровски и пред тях Матиас Тисера. В нападение бе Игор Тиаго, а по крилата Рик Джонатан и Бърнард Текпетей.

Резултатът бе открит от домакините още в 20-ата секунда. Дълъг пас не бе посрещнат добре от Антон Недялков и Кахинде Овенуси върна към Фабиен Оурега, който прокара топката във вратата покрай излезлия напред Симон Слуга.

В осмата минута обаче Лудогорец изравни. Матиас Тисера се оказа на чиста позиция отдясно и стреля. Вратарят Едвинтас Гертмонас изби, но топката се оказа на пътя на Игор Тиаго, който я бутна леко във вратата  за 1:1.

В 15-ата минута Жалгирис отново стигна до преднина. След разбъркване в наказателното поле Ренан Оливейра върна топката към Оливер Буф, който с удар по земя върна предимството на домакините.

В 32-ата минута Текпетей можеше да изравни, но силният му удар от границата на наказателното поле бе избит от вратаря.

В 57-ата минута Лудогорец отново успя да изравни. Тисера бе най-напорист в наказателното поле и се пребори със защитник, за да излезе на добра позиция, след което прокара топката покрай стража.

Шест минути по-късно обаче Жалгирис стигна до трето попадение. Рубен Оливейра намери пролука за стрелба и с плътен удар от границата на наказателното поле разстреля Слуга - 3:2.

До края на редовните 90 минути Лудогорец имаше териториално предимство, докато домакините действаха на контраатака. Така или иначе до попадение не се стигна в нито една от двете врати и срещата стигна до продължения след общ резултат от двата мача - 3:3.

През първото продължение до гол не се стигна. Лудогорец имаше отново предимство във владението на топката, но до добри ситуации за попадение не се стигна. Един път Рик Дожнатан удари гредата, но при паса към него бе отсъдена засада.

През вторите 15 минути ситуацията на терена не се промени особено и двубоят вървеше към рулетката на дузпите. Тогава обаче Рик Джонатан бе препънат на границата на наказателното поле от двама играчи на Жалгирис и съдията отсъди дузпа, въпреки протестите на домакините. Зад топката застана Вердон и хладнокръвно реализира.

В последните моменти от срещата домакините имаха шанс да изравнят, но опасен удар в наказателното поле бе блокиран. Литовците имаха претенции за игра с ръка, но реферът не ги чу и така Лудогорец успя да се измъкне от трудната ситуация и да влезе в групите на Лига Европа.

ЖАЛГИРИС 3:3 ЛУДОГОРЕЦ (в първия мач 0:1, общ резултат 3:4)
1:0 Оурега (1)