Хебър се завърна във футболния елит на България след 21 години чакане!

Хебър (Пазарджик) се завърна в efbet Лига след 21 години! Отборът на Николай Митов успя да се наложи с 2:1 като гост на Септември (Симитли) в последния кръг на Втора лига и си гарантира директна промоция за футболния ни елит, след като финишира втори в класирането. За последно “зелените” се подвизаваха в елита ни през сезона 2000/2001. Тимът от Пазарджик започна силно и натисна своя съперник още в първите минути, като успя да вкара два гола до почивката. Тодор Чаворски откри в 20-ата минута, а Китан Василев удвои малко преди края на първата част (38’). Наджиб Шибу върна едно попадение за Септември през второто полувреме (68'), но то се оказа недостатъчно. Така Септември (Симитли) отпада и догодина ще играе в Югозападната Трета лига.

Логично от първата минута гостите стартираха по-активно и натискаха своя противник, но така и не се създаде сериозно положение. Първото такова дойде в 20-ата минута и бе достатъчно за Хебър да открие резултата. Георги Търтов напредна отляво и центрира, като намери Чаворски в наказателното поле. Нападателят спря топката с единия крак, обърна се и с другия проби Филип Димитров - 0:1.

В 30-ата минута при една от поредните атаки на гостите Олег Димитров получи около точката за изпълнение на дузпа и подаде към Емануил Манев наляво. Полузащитникът опита хубав удар с фалц, но вратарят на Септември успя да избие с една ръка.

8 минути по-късно Хебър удари за втори път. Евгений Игнатов пусна наляво към Манев, който залъга защитник в бяло, че ще стреля и подаде към Китан Василев. Халфът на тима от Пазарджик не сбърка и от 5-6 метра вкара за 0:2.

Така Хебър си осигури комфортен аванс и се оттегли при този резултат на почивката.

Второто полувреме отново започна на по-ниски обороти и интересните положения липсваха. В 53-ата минута Христо Младенов опита удар за Септември, но Дебърлиев без проблем улови.

Последваха скучни минути, в които домакините по-смело поглеждаха към вратата на пазарджиклии. В 68-ата минута Септември успя да върне един гол. Георги Божилов получи извеждащо подаване и пусна успореден пас към резервата Шибу. Французинът без проблем засече кълбото и вкара за 1:2. На повторението обаче остана съмнения за засада при подаването към Божилов, но така или иначе флагът не бе вдигнат, а във Втора лига няма ВАР.

До края липсваха интересни моменти и вече мачът се доиграваше. Така Хебър успя да победи и да си гарантира участие в елита от догодина.

В крайното класиране Септември (София), Хебър (Пазарджик) и Спартак (Варна) са с равен брой точки - 70, но заради по-добрите си показатели столичани грабват титлата, "зелените" са втори, а "соколите" завършват трети. Както вече споменахме, Септември (Симитли) вече бе отпаднал и догодина ще се подвизава в Югозападната Трета лига.

СЕПТЕМВРИ 1:2 ХЕБЪР
0:1 Тодор Чаворски (20)
0:2 Китан Василев (38)
1:2 Наджиб Шибу (68)

Стартови състави:

Септември (См): 13. Филип Димитров, 18. Петър Кепов, 3. Димитър Митев, 77. Кристиян Михайлов, 88. Ивайло Иванов, 20. Емил Петров, 91. Филип Ангелов, 8. Тодор Траянов, 7. Георги Божилов, 66. Христо Младенов, 99. Димитър Благов

Хебър: 1. Петър Дебърлиев, 5. Мартин Михайлов, 24. Томислав Папазов, 18. Радослав Терзиев, 98. Георги Търтов, 34. Олег Димитров, 8. Евгений Игнатов, 10. Китан Василев, 12. Емануил Манев, 99. Тодор Чаворски, 39. Ивайло Михайлов