Гол в добавеното време донесе победата на Спартак срещу Етър и изкачи варненци на върха

Спартак (Варна) стигна до много важна победа с 2:1 като гост на Етър в дербито от 34-ия кръг на Втора лига. Двата тима си спретнаха равностоен двубой като ту единият, ту другият отбор имаше инициативата в срещата. Все пак “болярите” откриха в 47-ата минута чрез гол на Ивей Ромееш, а Виктор Митев (68’) върна равенството. Към края на срещата Мариян Иванов бе изгонен от състава на Етър с втори жълт картон, а в добавеното време Лаур Кицану донесе победата на своя тим (92’).

Домакините започнаха по-активно срещата, като още в 4-ата минута можеха да поведат на стадион “Ивайло”. Дани Младенов свали с гърди на Ромееш, който стреля от границата на наказателното поле, но над напречната греда. Постепенно силите се изравниха, като Спартак също навлезе в мача и натисна. В 18-ата минута Веселин Любомиров бе изведен добре отляво и напредна с топка в крака. Последва удар от малък ъгъл, който обаче се оплете от външната страна на мрежата.

3 минути по-късно Ивей Ромееш опита удар от дистанция, който изненада Дичевски и вратарят не успя да улови топката, като се отклони от ръцете му.

В 33-ата минута дойде и най-сериозното положение в срещата. Даниел Начев изпълни пряк свободен удар, който първо се удари в напречната греда, а след това се отклони и от страничния стълб, но така и не успя да премина голлинията. Последва суматоха в наказателното поле на Етър, но така и никой от варненци не успя да вкара кълбото в мрежата.

Това се оказа и последната интересна ситуация за първата част и двата отбора се оттеглиха при нулево равенство в почивка.

Второто полувреме започна с гол за домакините. В 47-ата минута грешка при изнасянето доведе до това Ловре Кнежевич да отнеме и да подаде към Дани Младенов. Той подаде наляво към Цветомир Тодоров, който чукна кълбото още по-наляво към Ивей Ромееш. Панамецът стреля добре и успя да открие за “болярите” - 1:0.

В 56-ата минута Николай Янков се пребори за топката и стреля опасно от дистанция, но ударът му премина над напречната греда на вратата на “соколите”.

12 минути по-късно Спартак успя да се върне в мача. Виктор Митев се пребори и отне топката от краката на защитник на Етър, като напредна с нея и излезе сам срещу вратаря. С хубав шут футболистът на “соколите” прониза вратата на великотърновци - 1:1. Последваха обаче бурни протести от страна на домакините, които имаха претенции, че малко преди гола Генади Луго е извършил нарушение в собственото си наказателно поле, а по-късно и голмайсторът Митев е играл непозволено при отнемането на кълбото. Съдията обаче остана безмълвен и вдигна жълт картон на Дани Младенов заради бурните му протести.

В 83-ата минута “болярите” останаха с човек по-малко. При едно от статични положения за домакините Велислав Боев и Мариян Иванов скочиха да играят с глава. При падането обаче Иванов посегна и задържа защитника на Спартак, заради което получи жълт картон, който се оказа втори. Така футболистът на Етър се насочи по-рано към душовете и остава тима си с 10 души на терена.

В добавеното време обаче варненци се възползваха от численото си предимство и удариха своя съперник. “Соколите” успяха да отнемат топката в средата на терена и тя стигна до Янчо Андреев. Капитанът изведе Георги Чукалов надясно, който пусна успореден пас към резервата Лаур Кицану. Молдовецът не сбърка и засече от близка дистанция, като вкара за 2:1.

С тази победа “соколите” събират в актива си 65 точки и се изкачват на върха в класирането. С толкова е и отборът на Септември (София), който заема второто място, но столичани са с мач повече. Етър от своя страна е трети с 59 пункта и е вече на 6 от първото място и на 1 от 4-ото.

ЕТЪР 1:2 СПАРТАК
1:0 Ивей Ромееш (47)
1:1 Виктор Митев (68)
1:2 Лаур Кицану (90+2)

Стартови състави:

Етър: 13. Анатолий Господинов, 11. Даниел Младенов, 17. Ивей Ромееш, 7. Кольо Станев, 22. Ловре Кнежевич, 26. Мариян Иванов, 28. Николай Янков, 29. Николай Дичев, 14. Радослав Апостолов, 3. Юлиян Райков, 20. Яни Пехливанов

Спартак: 21. Иван Дичевски, 2. Велислав Боев, 3. Ибрям Ибрям, 19. Никола Борисов, 6. Генади Луго, 14. Веселин Любомиров, 10. Янчо Андреев, 17. Цветан Илиев, 11. Виктор Митев, 7. Георги Бабалиев, 45. Даниел Начев