Монтана се доближи до топ 4 след успех над десет от Миньор

Тимът на Монтана надви с 2:1 Миньор (Перник) в откриващия мач от 29-ия кръг на Втора лига и записа осми пореден двубой без загуба в шампионата. “Чуковете” играха близо 50 минути с 10 души на терена, след като Димитър Савов бе изгонен. Стефан Цонков откри в самия край на първата част (45’), а през второто полувреме резервата Тютюков изравни (64’), като това бе и негов първи гол с екипа на перничани. Монтана обаче успя да вкара втори път чрез Лиандро Мартис (73’) и грабна трите точки. Интересна ситуация се разигра в 34-ата минута, когато главният съдия отсъди дузпа за домакините, но след консултация я отмени.

Миньор без Четин Садула срещу Монтана

Двубоят започна равностойно без особено интересни ситуации, като двата отбора сякаш се опознаваха през първите минути и се опитваха да напипат ритъма си на игра. Към 10-ата минута домакините създадоха няколко по-опасни положения. Първо Йорданов навлезе добре и пусна опасно подаване към Цеков, но в последния момент Славчив изби в корнер. Няколко секунди по-късно Леандро центрира добре към Уамри, който обаче се оказа на сантиметри от топката и не успя да я засече.

В 15-ата минута Лиандро Мартис отправи добро центриране отляво към централния нападател Цеков, който стреля добре с глава, но топката премина на сантиметри от страничния стълб. Миньор веднага отговори с шут на Божидар Васев, който Петър Петров улови. В 19-ата минута отново Васев пусна пас по въздуха отляво към Методи Костов, но нападателят на “чуковете” не успя да засече.

Лиандро Мартис направи добър финт пред границата на наказателното поле, с който си освободи място за изстрел. Изпълнението му обаче разочарова много. В 34-ата минута след центриране отляво Божидар Васев опита изстрел със задна ножица, но пропусна топката. Така тя попадна в краката на Методи Костов, който обаче не успя да стреля добре и не затрудни Петров.

Малко по-късно при една от атаките на Монтана Владислав Цеков се откъсна от защита на “чуковете” и излизаше очи в очи с вратаря Леонтиев. Георги Купенов му скочи на шпагат, като нападателят веднага падна в наказателното поле. Първоначално Красимир Кръстев посочи бялата точка, но последваха бурни протести от страна на играчите на Миньор. След няколкоминутна консултация дузпата бе отменена, а Цеков получи жълт картон.

Само 60 секунди по-късно Димитър Савов вдигна високо крака си срещу Мартис, с което си изкара втори жълт картон и бе изгонен в 40-ата минута.

Секунди преди края на първата част Монтана успя да нанесе своя удар. След центриране от корнер Владимир Айтов стреля с глава от близка дистанция, но Леонтиев спаси. Кълбото обаче отново попадна в Айтов, който направи нещо средно между удар и подаване, като намери Стефан Цонков. Бранителят от близка дистанция и на празна врата само подложи крак, като успя да открие резултата - 1:0.

Второто полувреме започна една идея на по-високо темпо, отколкото стартира първото, но отново без интересни ситуации. Все пак домакините бяха по-активният отбор, като през първите 10 минути действията се развиваха повече в половината на Миньор.

Така се стигна до 64-ата минута, когато Миньор успя да се възползва от едно от положенията си и изравни. След изпълнение на странично хвърляне Емил Ценов получи топката и с атрактивно изпълнение с външен фалц я центрира към преди малко влезлия от пейката Тютюков. Футболистът с номер 10 на гърба скочи и с глава успя да засече кълбото, за да го вкара във вратата на Петров - 1:1.

Монтана реагира моментално и в 73-ата минута отново беше напред в резултата. След постепенна атака Уамри получи отдясно и центрира към непокрития Лиандор Мартис. Крилото на домакините стреля с глава и вкара за 2:1.

До края на срещата Миньор, макар и с 10 души на терена, натисна своя съперник и търсеше изравнителното попадение. То обаче така и не падна и футболистите на Христо Янев се прибраха в Перник без точка.

С тази победа Монтана събира в актива си 45 пункта и се изкачва до 6-ото място в класирането. Четвъртият Хебър е с 49 точки, но отборът от Пазарджик предстои утре да се изправи със Септември (София). Миньор от своя страна остава с 51 пункта на третото място, на 4 от втория Спартак. “Соколите” обаче утре се изправят срещу Лудогорец II и може да се откъснат още повече.

МОНТАНА 2:1 МИНЬОР
1:0 Стефан Цонков (45)
1:1 Борис Тютюков (64)
2:1 Лиандро Мартис (73)

Стартови състави:

Монтана: 1. Петър Петров, 22. Стефан Каменов, 3. Иван Михов, 14. Димитър Буров, 33. Стефан Цонков, 13. Йордан Йорданов, 7. Лиандро Мартис, 17. Бушентуф Идрисс Фудил, 19. Владислав Цеков, 10. Владимир Айтов, 24. Мехди Уамри

Миньор: 12. Даниел Леонтиев, 20. Андреас Васев, 3. Антон Славчев, 24. Георги Купенов, 4. Димитър Савов, 5. Веселин Васев, 15. Емил Ценов, 30. Божидар Васев, 17. Запро Динев, 9. Методи Костов, 8. Мартин Смоленски