Ботев е новият господар на Пловдив - много емоции, три гола и пропусната дузпа белязаха дербито

Ботев (Пловдив) спечели дербито срещу Локомотив (Пловдив) с 2:1 и поне до следващия сблъсък между двата тима може да се счита за господар под тепетата. Много емоции белязаха двубоя, който предложи на феновете три гола и пропусната дузпа. Димитър Илиев стреля неточно за тима си от бялата точка в 55-ата минута. В 76-ата минута Виктор Генев откри за "канарчетата", а Джак Лейн удвои със своя дебютен гол в 85-ата минута. Димитър Илиев намали изоставането на гостите в 89-ата минута.

Ботев и Локо вече се срещнаха през есента, като тогава срещата приключи без победител - 1:1. Това беше 114-ото дерби между двата тима в елита, като силите преди днес бяха абсолютно изравнени до момента - по 40 победи за всеки от съперниците и 33 равенства. Локо продължава да изпитва сериозни трудности, откакто дербитата се играят в Коматево. В последните 8 мача "смърфовете" имат само 1 победа и едва 3 отбелязани гола, докато Ботев е с 5 успеха и 2 мача са завършили наравно.

40 Ботев (Пловдив) - Локомотив (Пловдив)

В 5-ата минута Неделев комбинира с Току. Той стреля извън границата на наказателното поле и ударът му попадна в ръцете на стража на Локомотив. Гостите отговориха с далечен шут на Умарбаев, който прелетя над вратата на Георги Аргилашки. В 8-ата минута Умарбаев направи сериозен пропуск. След центриране на Бирсент Карагарен от десния фланг топката не беше изчистена по най-добрия начин от защитата на Ботев. Тя попадна право в краката на халфа на Локомотив в наказателното поле, който овладя, след което стреля силно, но над вратата.

В 11-ата минута Неделев центрира от корнер и сложи топката на главата на Самуел Супрайен. Бранителят надскочи всички, но не намери очертанията на вратата.

В 16-ата минута Неделев пусна добро подаване към Антоан Бароан. Подаването свари защитата на Локомотив неподготвена и даде шанс на Бароан да излезе очи в очи с Рейдър. Скоростта на нападателя обаче му изневери, той загуби добрата си позиция и стреля в аут.

В 21-ата минута Виктор Генев падна в наказателното поле след съприкосновение с Кристиан Гомис, но главният рефер Георги Кабаков прецени, че няма основания да отсъди дузпа.

В 22-ата минута се усети напрежението сред феновете на двата отбора. Провокирани от привържениците на Ботев, феновете на Локо счупиха няколко седалки в гостуващия сектор и ги хвърлиха на терена. Бултрасите пък изстреляха ракета към феновете на гостите. Наложи се и намесата на полицията, която застана пред привържениците на "смърфовете".

В 33-ата минута Току стреля високо над вратата на Локомотив. В 41-ата минута късметът спаси Аргилашки след удар на Карагарен от движение. При удара на крилото на "смърфовете" топката описа коварна траектория и прелетя на сантиметри от горната греда.

В последната минута на първата част Ботев стигна до гол, който впоследствие беше отменен. Тодор Неделев стреля от далечно разстояние, а Рейдър не се намеси по най-добрия начин. Той изби топката към Антоан Бароан. Нападателят направи страхотна задна ножица и прати топката точно под горната греда, с което преодоля стража на Локомотив. Оказа се обаче, че Бароан е бил в положение на засада при удара на Неделев.

В началото на второто полувреме Аргилашки отрази силен шут на Карагарен в близкия ъгъл на вратата. Ботев отговори с удар на Па Конате в аут. В 55-ата минута Локомотив получи правото да изпълни дузпа за нарушение на Аргилашки срещу Умарбаев. Таджикът излезе очи в очи с вратаря на Ботев, който действа неразчетено и го събори в наказателното поле. С изпълнението на дузпата се нагърби Димитър Илиев. Той стреля в долния ляв ъгъл на вратата зад Аргилашки, а вратарят на Ботев се реабилитира за грешката си, спасявайки удара.

В 67-ата минута Реда Рабей стреля силно, но точно в ръцете на Рейдър. В 76-ата минута резултатът беше открит. Ботев поведе чрез Виктор Генев. Защитникът на "канарчетата" засече перфектно центриране на Неделев от корнер и надскочи персоналния си пазач, който в случая бе Мартин Паскалев. Ударът с глава не остави никакви шансове на Рейдър.

В 85-ата минута Ботев стигна и до втори гол чрез своята резерва Джак Лейн. Това бе и дебютен гол за Лейн с екипа на Ботев. Тодор Неделев видя своя съотборник и с дълго подаване го изведе зад гърба на защитата на Локомотив. Нападателят надбяга и Паскалев, след което промуши топката под плонжа на Рейдър.

В 89-ата минута Димитър Илиев върна Локомотив  в мача. След статично положение Мертенс не успя да изчисти топката. Кълбото се озова в Димитър Илиев в наказателното поле и капитанът на "смърфовете" отправи удар, който рикошира в Супрайен и свари Аргилашки неподготвен.