Норвегия спря Испания и е на финал на световното първенство за жени

Отборът на Норвегия, който е европейски шампион и бронзов медалист от Олимпиадата в Токио 2020, се класира за финала на 25-то Световно първенство по хандбал за жени. Норвежките надиграха и спряха домакините от Испания след 27:21 (11:11) във втория полуфинал на Мондиал 2021, игран тази вечер пред над 3000 зрители в залата в Гранолерс.

Така Норвегия ще спори за световната титла срещу олимпийският шампион Франция, който по-рано тази вечер надделя драматично над Дания с 23:22. Норвежките хандбалистки ще могат да спечелят своята 4-а световна титла и първа от 2015 година насам, докато французойките ще се борят за своя трети трофей и първи след 2017-а. Интересно е да се отбележи, че мачът ще бъде повторение на финала на Евро 2020 през декември миналата година спечелен от Норвегия.

Големият финал между Норвегия и Франция е в неделя (19 декември) от 18,30 часа българско време. А преди това от 15,30 часа ще бъде битката за бронзовите медали между Испания и Дания.

Норвегия започна страхотна и до 16-ата минута на първото полувреме водеше със 7:3. Домакините от Испания, обаче, реагираха и благодарение на отборните усилия в защита и бързи атаки стигнаха до равенство 11:11 на почивката. Втората част тръгна равностойно до 15:14 за скандинавките, но след това последва серия от 7:2 в тяхна полза благодарение на Нора Морк и спасяванията на вратарката Катрин Лунде и разликата се увеличи до 22:16. Независимо от усилията на испанките, Норвегия контролираше играта и задържа преднината си до крайното 27:21.

Именно Нора Морк стана най-резултатна за Норвегия с 8 гола за победата, а Кари Братсет Дале добави още 7 попадения за успеха. За Испания Александрина Кабрал Барбоса завърши с 5, а Дженифър Мариа Гутиерес Бермехо и Паула Аркос Поведа вкараха по 3 гола.