Лудогорец обърна Ботев (Пд) и нанесе втора поредна загуба на "канарчетата"

Лудогорец пречупи Ботев (Пловдив) в среща от 12-ия кръг на efbet Лига. Шампионите обърнаха „канарчетата“ и спечелиха с 3:1 гостуването си в Коматево. Първо Тодор Неделев (4) изведе домакините напред, а Алекс Сантана (25) изравни. През втората част Пиерос Сотириу (55) направи обрата за "орлите" пълен. Малко по-късно Дилан Мертенс (59) от състава на Ботев получи червен картон и остави тима си с човек по-малко. Въпреки това Ботев имаше възможности да стигне до точката. В последната минута на редовното време Джорджан Икоко (90) оформи крайния резултат. Двубоят противопостави третия и първия във временното класиране на шампионата, като Лудогорец дръпна пред втория ЦСКА – София с четири точки. „Червените“ обаче са с мач по-малко.

Ботев (Пловдив) застана зад каузата, която Динамо (Букурещ) започна под наслов „Доброто продължава“. От клуба призоваха всеки, който иска да осинови кученце от приютите в страната, да го направи и да внесе още радост в своя дом. Днес на мача с Лудогорец двамата капитани на отборите излязоха на терена с две кученца.

Още във втората минута на мача Мавис Чибота проби през центъра, след което стреля, но встрани от вратата. Ботев отговори веднага с добра атака, при която Неделев намери Маркиньос. Бразилецът проби през левия фланг, но ударът му излезе в аут.

В 4-ата минута Ботев поведе! Грешка при изнасянето на шампионите беше наказана. Реда Рабей отне топката, след което пусна меко подаване в наказателното поле. Маркиньос увлече двама защитници, а пасът намери напълно свободния Тодор Неделев, останал непокрит от защитата, а капитанът на Ботев с левия си крак разстреля Кахлина.

В 9-ата минута удар на Кирил Десподов беше отразен от Аргилашки. Стражът имаше късмет, че шутът на национала беше пласиран в него. Три минути по-късно Пластун засече с глава центриране от корнер на Кирил Десподов. Топката прелетя над вратата.

В 20-ата минута Маркиньос влезе в наказателното поле, завъртя се, след което извади топката назад към Неделев. Халфът стреля силно, но Кахлина закова кълбото в ръцете си.

В 25-ата минута Лудогорец изравни чрез Алекс Сантана, който отбеляза прекрасен гол. Полузащитникът на "орлите" проби през центъра, а никой не го срещна, за да предотврати опасността. От далечно разстояние той стреля с левия си крак, насочвайки топката с фалц в горния десен ъгъл на вратата зад Аргилашки. Вратарят сякаш помисли, че топката излиза в аут и не помръна, но вместо това тя се оплете в мрежата му.

Веднага след гола Лудогорец можеше да отбележи и втори. Чибота влезе остро в наказателното поле, върна топката назад, а там Доминик Янков с мощен шут удари горната греда. В 34-ата минута удар на Мертенс от границата на наказателното поле попадна право в ръцете на Кахлина.

20 Ботев (Пловдив) - Лудогорец

В 40-ата минута Десподов не успя да се възползва от добро подаване на Мавис Чибота. Националът стреля от движение в аут. В ответната атака Реда Рабей центрира меко около точката за дузпа, а там Дилан Мертенс нанесе удар от движение, останал напълно сам. Точността обаче му изневери.

В 46-ата минута Реда Рабей натресе горната греда, след като показа добра техника срещу Икоко. В 55-ата минута обратът за Лудогорец беше пълен. Дълго подаване на Десподов намери Чибота вляво. Той пък пусна ново диагонално подаване към Пиерос Сотириу вдясно, при което нападателят показа добър контрол и разстреля Аргилашки. Първоначално попадението не беше зачетено, но ВАР се намеси и стана ясно, че Чибота не е бил в засада при продаването на Десподов.

В 59-ата минута Дилан Мертенс остави отбора си с човек по-малко. Халфът на "канарчетата" получи втори жълт и респективно червен картон. При ситуацията за втория жълт картон Мертенс застана на пътя на Сантана, а контактът между двамата беше доста тежък.

В 68-ата минута Кахлина запази преднината на Лудогорец с отлично спасяване при удар на Неделев. Вратарят направи блестящ плонж, за да отрази шута на халфа. В 75-ата минута влезлият от пейката Антоан Бароан надскочи всички в наказателното поле след центриране от корнер. Нападателят обърна ъгъла, но топката премина встрани от вратата.

Четири минути по-късно отново никой не срещна Алекс Сантана. Бразилецът стигна до пеналтерията, но ударът му беше както слаб, така и неточен. В 90-ата минута Джорджан Икоко сложи точка на спора. Той беше изведен много добре зад гърба на защитата, показа отлична скорост и още по-добър завършващ удар.

БОТЕВ - ЛУДОГОРЕЦ 1:3

1:0 Тодор Неделев (4)
1:1 Алекс Сантана (25)
1:2 Пиерос Сотириу (55)
1:3 Джорджан Икоко (90)

СТАРТОВИТЕ СЪСТАВИ:

БОТЕВ ПД: Георги Аргилашки, Самуел Супрайен, Виктор Генев, Кевин Янсон, Дилан Мертенс, Емануел Току, Реда Рабей, Николай Минков, Па Конате, Тодор Неделев, Маркиньос

Треньор: Азрудин Валентич

ЛУДОГОРЕЦ: Кристиан Кахлина, Сисиньо, Игор Пластун, Жосуе Са, Жордан Икоко, Клод Гонзалвеш, Алекс Сантана, Доминик Янков, Мавис Чибота, Кирил Десподов, Пиерос Сотириу