И двете досегашни квалификации с Англия в София са паметни

И двете досегашни квалификации с Англия в София са паметни

България никога не е побеждавала Англия на футболния терен на ниво мъжки националeн отбор. През много прашната вече 1962 година правим 0:0 с родоначалниците на футбола в Ранкагуа на световното първенство в Чили. В крайна сметка отпадаме само с този хикс в сметката си, но и англичаните не стигат много по-далеч и скоро Гаринча прави каквото си иска с тях. През 1968 идва приятелската среща на "Уембли" и красивият гол на Георги Аспарухов. Първата визита на "Трите лъва" в България е през 1974. Тя е за контролна среща. Седмица преди старта на световните финали в Западна Германия нашите под ръководството на Христо Младенов губят с 0:1 от Англия в София, като това е последната проверка на българския състав преди битките на Мондиала. Така стигаме до лятото на 1979 и първия официален двубой с англичаните пред родни стени.

По това време "трикольорите" вече доиграват квалификациите за Евро'80 в Италия. Болезненият крах по пътя към Аржентина'78 (Христо Бонев пропуска дузпа при 2:2 срещу Франция) се отразява на тима и навлизаме в невзрачни години. Любопитен момент е, че за мача с Англия през 1979 националният отбор се води едновременно (!) от цели четирима селекционери! Това са: единственият български футболист с участие на четири световни първенства Добромир Жечев, Янко Динков, който малко по-рано записва победа и достойно отпадане с Марек срещу Абърдийн на Алекс Фъргюсън, Йончо Арсов (скоро след това прави име в Кипър) и Цветан Илчев. Не се знае какъв точно е бил замисълът тогава на ръководните фактори във футбола у нас, но този ход с четиримата треньори не води до добър резултат срещу англичаните. Те пък от своя страна кацат на аерогара "София" със звезден отбор.

Наставникът на островитяните Рон Грийнууд (бивш защитник на Брентфорт, Челси и Фулъм, който през Втората световна война служи в Кралските военновъздушни сили) тъкмо е започнал да гради състава, с който на Мондиал'82 в Испания ще отпадне без да запише загуба. Лидер на Англия в този момент е носителят на "Златната топка" за 1978 година (а взима и тази за 1979) Кевин Кигън, който е и капитан на тима. На вратата е легендата на Ливърпул Рей Клемънс, а представители на мърсисайдци са още Фил Нийл и Фил Томпсън. Под знамената са и играчи като халфът на Уест Хам Тревор Брукинг, Рей Уилкинс от Челси (бъдеща звезда на Манчестър Юнайтед и Милан), Стив Копъл от Ман Юнайтед и Тревор Франсис, който дни по-рано става европейски клубен шампион с Нотингам Форест.

С какво разполагаме в този момент ние? На вратата на България е вратарската икона на ЦСКА Йордан Филипов. Даната е почти 33-годишен тогава. В защита са Николай Грънчаров от Левски, опитният Кирил Ивков (отскоро напуснал Левски в посока Етър), стоперът от Славия Иван Илиев и шампионът с Локо София от 1978 Георги Бонев. В халфовата линия блести 22-годишният Ради Здравков (към тази дата все още в Локо София), на когото пригласят Войн Войнов, Краси Борисов и звездата на Левски Павел Панов. Нападението е "бяло" със славистите Андрей Желязков и Чавдар Цветков. В хода на мача влизат още двама от Левски - полузащитникът Тодор Барзов и голмайсторът на "А" група Руси Гочев.

Интересно е, че само пет часа преди началото на мача на Националния стадион англичаните правят интензивна тренировка на терена на "Народна армия" в "Парка на свободата". Милиционерите пък зорко пазят някои от желаещите автографи (снабдени с култовия за времето в-к "Старт") да не смутят възпитаниците на Грийнууд. Срещата протича зле за България, като всичко рухва когато в 33-ата минута Кигън от фаул прави 1:0. Попадението на Крал Кев сякаш гипсира "трикольорите" и в 53-ата минута Дейвид Уотсън покачва на 2:0. 60 секунди след това е точен Барнс и преднината на съперника става класическа. Този Барнс обаче не е бъдещото фамозно крило на Ливърпул Джон Барнс, а е Питър Барнс от Манчестър Сити. И досега някои бъркат този факт.

Реваншът е протоколен – 2:0 за "Трите лъва". 15 години по-късно подгряваме на "Уембли" в проверка за Евро'96 (0:1), преди през 1999 година да дойде втората официална визита на родоначалниците на футбола в България.

Датата 9 юни 1999 остава на видно място в историята на родния футбол – на този ден най-великият български футболист Христо Стоичков слага край на кариерата си в националния тим. Битката за Евро 2000 вече е изгубена, но това не пречи на нашите да точат зъби срещу именитите си опоненти. Кевин Кигън отново е замесен, като този път славният играч е треньор на албионците. В редиците на отбора му са Алън Шиърър (след двубоя се оплаква от вонята в тоалетните на стадион "Българска армия"), Дейвид Сиймън, Рей Парлър, Джейми Реднап, Дейвид Бати, Роби Фаулър, Емил Хески и Теди Шерингам, който само две седмици преди това е един от героите във фантастичния финал в Шампионската лига на "Камп Ноу".

1999 година бележи промени в българския национален тим, като още през пролетта старши треньорът Димитър Димитров обявява, че след мача с Англия ще последва моментално подмладяване на състава. Херо нарежда нашите в 3-1-4-2. На вратата пази Димитър Иванков, а в защита е триото Росен Кирилов, който трябва да бди персонално за опеката на Шиърър, Златомир Загорчич и Георги Марков. Пред тях на помощ е Станимир Стоилов. Като десен външен халф действа капитанът на шампиона Литекс Радостин Кишишев, а вътрешни полузащитници са Илиан Илиев и 19-годишната звезда на ЦСКА Стилиян Петров. Отляво пък е капитанът на армейците Милен Петков. Напред в атака Херо залага на Христо Стоичков и младока Христо Йовов, който през пролетта на същата година блести в редиците на столичното Локо. На пейката остават Йордан Господинов, Илиан Стоянов, Ивайло Петков, Илия Груев, Даниел Боримиров, който има болки в коляното, и обещаващите нападатели Георги Бачев и Мартин Петров. За Бачев по това време се шушука из пресата, че има пререкания с мегазвездата Стоичков, но слуховете са опровергани бързо и именно 22-годишната звезда на Славия (тогава играе като преотстъпен в Левски) заменя Камата в последния му мач за България. Марто Петров пък дебютира за "А" отбора, като той печели битката за място в мача с връстника си Георги Пеев, записал от своя страна участие за младежите предния ден във Враца.

Сблъсъкът на 9 юни преминава на един дъх, като Стоичков се сбогува с националния отбор пред пълни трибуни на "Армията", откъдето в края на 80-те години тръгва за големия футбол с екипа на ЦСКА. Събитието е уважено от митичния Йохан Кройф, който заедно с другия емблематичен наставник в кариерата на Ицо – Димитър Пенев, слиза на пистата да поздрави Модерния ляв преди срещата.

1:0 за Англия с гол на Шиърър в 15-ата минута и радост за близо 3500 британци в сектор "Б". Три минути след това обаче Стоичков центрира отдясно и Гошо Марков с глава пронизва Сиймън, ставайки втория играч в историята след Гунди с гол срещу родоначалниците на футбола. Малко след това характерен пробив на Стоичков отляво завършва с пас към Йовов, но бъдещият капитан на Левски стреля много встрани от празната врата. Уникален пропуск! След почивката дебютантът Мартин Петров, който влиза като смяна, е изгонен от холандския рефер Марио ван дер Енде и врачанинът напуска терена със сълзи на очи, а Стоичков успокоява смятания за негов наследник по лявото крило на отбора талант. Накрая Ицо може да си тръгне и с победен гол, но отсечената му левачка преминава над английската врата.

Равенството 1:1 изглежда справедливо. Нашите вече мислят за подмладяване и добро представяне в следващите квалификации за световно, докато англичаните продължават да треперят за класирането си за еврофиналите.

Горе-долу ситуацията преди мача в петък на "Васил Левски" изглежда подобна. Дали обаче най-накрая ще запишем първи успех в историята над "Трите лъва", предстои да разберем.

Снимка: Getty Images/Guliver

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти