Гледай на живо

Първа победа при Томаш, феновете върнаха настроението в ЦСКА - София - на живо от "Надежда" след 3:0 над Локомотив

Запомнете това име – Георгия Кадоглу

Запомнете това име – Георгия Кадоглу

От днес Sportal.bg започва нова рубрика - “Запомнете това име”, в която ще ви представяме младите таланти на България в спорта на възраст между 14 и 19 години. Автор на рубриката е Рая Иванова. Първият ни гост е плувкинята Георгия Кадоглу, която е добре известна с многобройните си успехи не само в спорта, но и в много други области. До ноември 2014 г. Георгия има 94 републикански титли, спечелени общо 385 медала и подобрени 78 национални рекорда, както и множество рекорди на турнирите. В колекцията й от награди заемат място 14 златни купи и 10 статуетки за най-добър плувец, както и повече от 35 плакета за Спортист на Варна. 

Коя е Георгия Кадоглу?

Родена е на 9 ноември 1998 година в Атина. Баща й е грък, бивш професионален баскетболист, а майка й Гергана Василева е българка. В момента Георгия живее и учи във Варна. Започва да тренира плуване почти на шега – през едно лято, когато прекарва три месеца на остров Крит. Там съдбата я среща с покойния днес Цветан Голомеев, под чието ръководство прави първите си стъпки в плуването. А причината да се захване със синия спорт е страхът от водата. “Страхувах се от водата и това беше главната причина да започна да се занимавам с плуване. Пък и за едно морско дете от Варна беше невъзможно да не умея да плувам. Започнах спонтанно. В началото тренирах по един-два пъти седмично, а след това започнах да плувам по-често”, разказва чаровната Георгия, която често е наричана от приятелите си и Джорджия заради по-лесното произношение: “В чужбина ме наричат Джорджия или на кратко Джорджи, защото им е по-лесно.”
Тя сподели и една доста интересна подробност от първите си стъпки в плуването. Всъщност в още крехка възраст Джорджи черпи опит от Youtube…да, това не е шега, “златната рибка” на България е взела първите си уроци в плуването от Интернет. От две години обаче разчита на опита на националните треньори Георги Дангалаков и Георги Минковски, които изготвят програмата й целогодишно. Голяма роля при изграждането й като състезател обаче оказва майка й Гергана Василева. Интересното е, че тя никога не се е занимавала със спорт, но завършва “НСА” и започва да се грижи за подготовката на Джорджи и да я придружава по лагери и състезания. Иначе по образование майка й е психолог.

Ударно начало

Въпреки че в началото започва да плува просто за удоволствие, не след дълго Георгия постига първите си успехи в басейна: "На първото си републиканско първенство спечелих титла, а Варна не бяха печелили републиканско злато при най-малките ("Златна рибка") повече от десетилетие. Бяхме направили и много силна щафета с тогавашния ми отбор. Победихме един бургаски отбор и след това като гледахме видео от състезанието, чухме родителите на бургаските деца да казват: "Къпалнята ни биха". По това време във Варна дори нямахме нормален басейн. Тренирахме на дом "Младост", което си е буквално къпалня. В началото баба ми и дядо ми се грижеха за това да има къде да тренирам, водили са ме на какви ли не басейни - в хотели, в различни форми, минерални с 30-градусова вода и т.н. "

Майстор на спорта и още нещо

Георгия не крие, че е сменила много треньори в плувния си път до момента: "За добро или лошо съм сменила доста треньори. Има един момент, в който си взел всичко от един треньор и имаш нужда от нови знания. Аз се приспособявам бързо, така че не съм имала проблеми до момента. Други деца не могат да приемат обстановката, да сменят треньора, басейна, съотборниците си. Едно от най-силните ми качества е, че се приспособявам много бързо към новите неща." Въпреки че е сменила доста треньори, това не пречи още на 13 да стане Майстор на спорта. Първата дисциплина, с която достига до това престижно звание, е 200 метра бруст. По това време резултатът й е и под №3 в световната ранглиста в нейната възрастова група и №1 в Европа. След това става Майстор на спорта и с постиженията си в още няколко дисциплини. Георгия определя като най-ценни за нея до момента балканските титли, участието си на Младежката олимпиада и Световното първенство в Дубай.
Лауреат е на Фондация “Димитър Бербатов ” за най-успелите деца на България в областта на спорта за 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 и 2013 г.

Моноспектаклите

Наред с успехите си в плуването, Джорджи жъне успех след успех и в театъра. "Започнах да се занимавам с театъра паралелно с плуването - при госпожа Катя Папазова. Нейната детско-юношеска театрална трупа е на върха вече 35 години. Един съученик ме покани да гледам тяхна постановка в драматичния театър във Варна. В училище показвах повече способности в четенето и рецитирането. Влизаше се в трупата само с прием и имаше голям наплив. Миналата година над 500 деца са се борили за 30 места във Варна в детско-юношески театър "Златното ключе". Тъй като в началото не знаех как стават нещата, отидохме на място направо на занимание – в началото отнесох доста критика за това си решение, тъй като госпожа Папазова е много строга, но каза също така, че е забелязала нещо у мен и направи изключение. След това Сия Папазова се е занимавала с мен. Заради плуването нямах време да посещавам общи занятия и решихме да изнасям моноспектакли. В България много малко хора изнасят моноспектакли, тъй като е много трудно. Сред тях са Мариус Куркински и Камен Донев. Мариян Вълев-Куката също наскоро имаше моноспектакъл, който гледах", разказва с вдъхновение за театъра Кадоглу. Скоро й предстои ново представление по Чехов. 
Наред с плуването и театъра, варненската гордост демонстрира талант и в други области. Тя редовно участва в различни конкурси за есета, печелила е и няколко олимпиади по математика: "Театърът ме влечеше повече и нямах време да се занимавам с точни науки."

Живот в басейна

16-годишната красавица, която в момента е десети клас на индивидуален план в спортното училище във Варна, прекарва по 4-5 часа на ден в басейна, когато тренира двуразово. Любимата й дисциплина е 200 метра съчетано, а най-много обича стиловете бруст и бътерфлай. На републиканските първенства често плува 50, 100 и 200 м бътерфлай. Голямата й болка е, че елитното плуване в България не е много развито: "В България има повече масовост, но елитното плуване като че ли куца. Когато Таня (б.а. Таня Богомилова) е плувала, е имало още десет добри като нея, а сега няма толкова сериозна конкуренция."
Джорджи вече има покрити нормативи за Световното първенство за юноши и девойки през 2015-а в дисциплините 200 м бруст и 200 м съчетано. За момента не е успяла да се справи с нормите за планетарния шампионат за мъже и жени в Казан през лятото, но не е загубила надежда, че ще стигне и до този форум.
Олимпиадата в Рио също фигурира в целите й, въпреки че осъзнава, че ще й бъде доста трудно. "Нормативите за Игрите в Рио де Жанейро вече излязоха и от 1 март тази година ще може да се покриват. На 200 м съчетано "Б" нормативът е 2:18:96 мин. Аз имам лично постижение 2:19.27 мин от Европейското първенство през миналата година, когато завърших девета. Норматив "А" е доста силен - около 2:14 мин. Обичам да си поставям реални цели. Би било чудесно да сваля 4 сек за 16 месеца, но звучи малко нереално. На 200 м бруст също имам шанс да се справя с "Б" норматива. В бруста имам резерви, тъй като миналата година близо 10 месеца не можех да тренирам тази дисциплина заради контузия на адуктора, а сега вече съм здрава и си наваксвам пропуснатото."

Другите спортове

През зимата на 2012 г. варненската треньорка Тихова предлага на Джорджи да участва на републиканското първенство по лека атлетика на 1500 м. Тя се съгласява и дори печели бронзов медал: "Ходех да бягам 2-3 три пъти седмично и се съгласих да участвам на първенството. Спечелих бронзов медал. Беше много забавно и разтоварващо - отиваш в залата, не познаваш никого. Майка ми обаче е чула хората на трибуните да говорят за мен - питали са се един друг "това плувкинята ли е?" Като цяло нямах време да се насладя на бягането, но имам приятелки лекоатлетки и определено този спорт ми харесва."
 
За кратко е тренирала и модерен петобой, но проблеми с очите я отказват от този спорт: "Имам астигматизъм, а не мога да понасям лещи и ми беше много трудно в стрелбата. А имах и страх от коне."

Семейството

Баща й, който е разведен с майка й, изцяло се грижи за финансирането на подготовката й: "Разчитам изцяло на неговата морална подкрепа за всичко. На празниците аз и сестра ми сме с него."
Сестра й Василики Кадоглу също е плувкиня и върви уверено по нейните стъпки: "Вася върви по утъпкан път, резултатите й са доста по-добри от моите на тази възраст. Ние обаче сме различни като физика и характер, надявам се само да успее да се съхрани. Много деца като малки имат силни резултати и след това се отказват при едно-две неуспешни състезания."
 
Майка й Гергана Василева е нейната опора в живота: "Имам приятелки, чиито майки не ги насърчават, а тя покрай мен е доста запалена. Посветила е цялото си време на мен, иначе е психолог по професия. Създаде собствен клуб  "Астери" и доста успешно го менажира – вече за 2 години малките ни станаха републикански шампиони. Това е доста голям успех. За момента нещата вървят добре, за което аз я признавам и искрено й се възхищавам."
 

Гаджета и забавления

За момента чаровната плувкиня предпочита да набляга на спорта, но споделя, че кандидати не липсват. "Ако имаш самоконтрол, можеш да съчетаваш успешно спорта и забавленията – има един момент, когато приемаш плуването сериозно и започваш сам да си поставяш някакви граници." 

Снимки: Личен архив

ФОТОГАЛЕРИЯ на Георгия Кадоглу ТУК!!!

 
 
Следвай ни:

Още от Булевард

Виж всички