"Вярвам, че 1989 г. ще бъде паметна за целия ни народ. С 10-и ноември и свързаните с него промени". Това са думи на бившия вратар на ЦСКА и националния отбор Илия Вълов, казани в началото на 1990 г. По това време всеки българин се вълнува от политика. В първите месеци след прословутия ноемврийски пленум на ЦК на БКП започват големи държавни преустройства, дали своя отпечатък върху почти всяка обществена сфера. Футболът и спортът не остават по-назад. По тази причина в "Старт" например тръгва рубрика "Към пазарна икономика", в която се разглежда състоянието на различни спортни дружества и обекти в зората на демокрацията у нас. Обявено е, че бюджетът на СК Левски (в т.ч. и футболният клуб) е намален от 9,7 милиона лева на 5,5 милиона и че през 1990 г. на "Герена" ще бъдат съкратени 300 души; за поддръжката на обектите на Левски пък са заделени 200 хиляди лева, след като до 1989 г. "сините" харчат по 2 милиона годишно за строителни дейности, свързани с развитието на 24 вида спорт; става ясно още, че през 1989 г. столичният плаж "Република" е натрупал 480 000 лева загуби; и т.н. В тези бурни времена на ЦСКА се пада трудната задача да кръстоса шпаги с Олимпик Марсилия на 1/4-финалите за КЕШ.
На фона на политическите сътресения и митинги у нас представянето на ЦСКА срещу милионната селекция на Бернар Тапи се взима от някои за нещо като мерило за дереджето на цялата държава спрямо западния свят. Звездите на Марсилия са засипани със суперлативи от родните специалисти, докато бледото представяне на тима на Димитър Пенев е определено като отражение на състоянието на българския футбол и на родния деформиран манталитет. Никой тогава дори не предполага, че това е последният мач от такъв голям ранг за "червените" за много години напред.
Факт е, че френският шампион елиминира ЦСКА без много да се напряга. Лидер на отбора от "Велодром" е голмайсторът Жан-Пиер Папен, на когото в атака партнират уругвайският магьосник Енцо Франческоли и английското крило Крис Уодъл. Освен Жи-Пе-Пе, Принца и Кристофър Марсилия може да се похвали още с цяла дружина от бивши и настоящи френски национали - Жан Тигана, Филип Веркрюис, Мануел Аморос, Франк Созе, Ерик Ди Меко, Дидие Дешан, Алеш Рош и др. Срещу този състав Пенев залага на "обичайните заподозрени", водени от звездата Христо Стоичков. На 1 ноември 1989 г. ЦСКА разпилява с 3:0 Спарта (Прага) за КЕШ, като срещата на "Народна армия" е наблюдавана от селекционера на Чехословакия д-р Йозеф Венглош. "Стоичков бе този, който правеше разликата на терена. Той е изключителен играч", отбелязва след мача специалистът. Камата получава комплимент и от голаджията Томаш Скухрави, в чиято чест година по-късно ще бъде открит фенклуб в Генуа.
Играта на "армейците" от двубоите със Спарта обаче отсъства срещу Олимпик. Бранителят Филип Тис бележи в мрежата на Вълов от почти нулев ъгъл в 86-ата минута и французите са с единия крак на полуфинал. Българите играят много слабо, като Емил Костадинов, Марин Бакалов и Георги Георгиев, наричан по това време Ламбадата, не правят почти нищо пред вратата на Гаетан Юар. Ерик Мюра пък успява да се справи безгрешно с опазването на Стоичков. На другия ден в българската преса се анализира целия хал на родния футбол.
"Футболистите на ЦСКА направо не можеха да "откъснат" нищо на терена, само бяха вперили очи как играе съперникът! (…) Затова имат проблеми даже най-даровитите ни момци в чужбина - справка с Илиев, Сираков, Колев, Садъков и т.н. Това е голямата болка на българския футбол… Нямаме първенство с много битки, с много проверки на духа и умението. Не се воюва даже за едрото, какво остава за дребното. Няма стремеж за развитие на качествата", "Битката е предварително загубена", "Никога няма да можем да купуваме знаменитости, като тези от Марсилия", "Звездите ни се броят на пръстите на едната ръка", "ЦСКА трябва да се подсилва от вътрешния пазар, а там няма нищо", "Имаме повече професионални футболисти, отколкото имат Англия или ФРГ - нека само отборите от "А" група останат с професионален статут", "Персоналните опеки не са по вкуса на Стоичков", "Резервата дебютант Тис попари ЦСКА", ехти родният печат.
В общия тон се включва и Любослав Пенев от Испания. "Във Валенсия няма никаква разлика между подготовката и напрежението, натоварването по време на мач. Докато при нас в България подготовката е нещо между другото. Тук отношенията треньор-играч са съвсем други не само защото си говорим на "Вие". Ролята ми във Валенсия твърде разнообрази действията ми - пак съм таран на предна позиция, но играя раздвижено, връщам се даже да отбивам топката с глава пред нашата врата. Колкото до головете - тук те са "по-скъпи", защото и съпротивата е невероятна, и стадионите са като вулкан пред изригване, и стимулите за израстване, даже за преминаване в още по-силен тим, не са никак малки", казва "Ел Голеадор".
Така още преди реванша във Франция на бял свят са извадени редица язви и беди на българския футбол. Повдигнат е и въпросът за спешна регулация на вътрешния трансферен пазар - отпадане на максималната сума от 60 000 лева при преминаване на даден футболист от един клуб в друг, премахване на задължителния срок за пребиваване в един отбор и други неща, завещани от последните години на Народна република България.
Вторият мач с Олимпик изглежда протоколен. Такъв се и оказва в действителност. До 72-ата минута резултатът вече е 3:0 за домакините. Пет минути преди края Мариус Уруков бележи почетния гол за ЦСКА, при който обаче вратарят Юар чупи своя крак след сблъсък с Мюра. Неволята праща на вратата звездата Папен, който прави шоу за публиката, но и не допуска да бъде изненадан от българските нападатели. Любопитно е, че Жи-Пе-Пе никога до този момент не е заставал под рамката. "Папен искаше да покаже, че може всичко в този отбор", обясняват след срещата френските журналисти. Те се майтапят с българските си колеги: "Пишете, че испанските репортери са предали на Йохан Кройф видяното в двата мача и сега Барселона ще привлече Мюра вместо вашия Стоичков". Шегаджии. Лъскавият тим на Бернар Тапи продължава напред, а след три години играчите на "Френския Берлускони" триумфират като европейски шампиони. ЦСКА пък слиза от сцената на големите за много дълго време. Оказва се, че морето не е съвсем до колене.
За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook
Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!