Вангелов и Янкова ще се борят за медали на европейското

Георги Вангелов и Елица Янкова ще се борят за медали в следобедната сесия на европейското първенство в Рига, Латвия. Двамата българи ще играят за бронзови отличия, докато Мирослав Гешев и Тайбе Юсеин отпаднаха рано в своите категории.

Вангелов победи турчина Сюлейман Атлъ и французина Зоер ел-Орак, а на четвъртфиналите на категория до 57 килограма отстъпи с технически туш на Хаджимурад Рашидов. 20-годишният руснак, който е двукратен световен шампион за младежи от 2011 и 2012 година, в крайна сметка стигна до финала и изтегли Георги Вангелов на репешаж, в който българинът игра срещу израелеца Юри Холуб. Родният национал беше по-агресивният състезател и събори четири пъти своя съперник на тепиха, по два пъти в двете части, печелейки мача с 8:0.

Вангелов, който получи медицинска помощ 30 секунди след началото на втората част заради удар на Холуб при опит за измъкване от клинч, ще играе за бронз срещу Асадула Лачинов. 29-годишният състезател от Беларус има титла на турнира "Рамзан Кадиров" през 2013, но е без сериозни постижения на световни и европейски първенства.

Елица Янкова победи на старта полякинята Анна Лукашяк, а след това надделя с технически туш над украинката с британски паспорт Яна Стадник. Нейната сестра Мария, 5-кратен европейски шампион и национал на Азербайджан, обаче отмъсти за отпадането на Яна и тушира Янкова на полуфинал, което изпрати българката на мач за бронзов медал. В него тя ще срещне рускинята Валентина Исламова, която загуби срещу българката на полуфиналите в Баку миналата година.

Мирослав Гешев преодоля един съперник в категория до 86 килограма, но отпадна на осминафиналите и не успя да се добере до репешаж. Българският национал, който замества Михаил Ганев на европейските финали, се наложи с 6:0 точки над италианеца Арон Канева и отстъпи с 0:8 срещу германеца Вилям Харт. Той пък от своя страна загуби по точки в четвъртфинала срещу Александър Хущин от Беларус.
Тайбе Юсеин отпадна най-рано, след като загуби с технически туш при 2:12 точки срещу защитаващата титлата си унгарка Мариана Шаштин.