Иран с историческа първа победа, запази шансове за 1/4-финалите

Националният волейболен отбор на Иран постигна историческа първа победа на Олимпийски игри. Момчетата на аржентинския селекционер Раул Лозано биха категорично Куба с 3:0 (25:21, 31:29, 25:16) в мач от 3-ия кръг в Група В на мъжкия турнир в Рио, игран този следобед пред над 6500 зрители в зала "Мараканазиньо".

Така "персите" са на 4-о място във временното класиране в групата с 1 победа, 2 загуби и 4 точки, с което запазиха реални шансове за класиране на 1/4-финалите на Олимпиадата. Волейболистите на Куба пък допуснаха 3-а поредна загуба и са без спечелена точка до момента, като са на последното 6-о място. В четвъртите мачове в Група В Иран ще играе срещу Египет в решаващ мач, докато кубинците излиза срещу Аржентина. Срещите са в събота (13 август) съответно от 15,30 и 17,35 часа българско време.

Първият гейм на срещата бе напълно равностоен почти до края, когато няколко атаки на Шахрам Махмуди решиха изхода - 25:21. Втората част бе още по-оспорвана от първата, като резултатът мина много над 25-а точка. В крайна сметка "персите" измъкнаха трудно гейма с 31:29 отново благодарение на Махмуди. Това като че ли срина кубинците и Иран спечели лесно третия гейм с 25:16, а с това и мача с 3:0.

Над всички за иранците бе Шахрам Махмуди със страхотните 19 точки (3 блока, 1 ас и 41% ефективност в атака) за победата. За тима на Куба резервата Мигел Анхел Лопес реализира 15 точки.

ИРАН - КУБА 3:0 (25:21, 31:29, 25:16)
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 2, Шахрам Махмуди 19, Милад Ебадипур 8, Фархад Гаеми 2, Мохамад Мусави 12, Адел Голами 11 - Махди Маранди-либеро (Амир Гафур 3, Моджтаба Мирзаджанпур, Мехди Махдави)
Старши-треньор: Раул Лозано
КУБА: Адриан Гойде 2, Осниел Рендон 4, Осниел Мелгарехо 14, Хавиер Хименес 6, Хавиер Консепсион 3, Ливан Осория 6 - Йондер Гарсия-либеро (Марио Луис Ривера, Мигел Анхел Лопес 15, Дариен Ферер)
Старши-треньор: Николас Вивес.