Полша с измъчено 3:2 над Иран! Грозни сцени накрая

Световният волейболен шампион Полша записа втора поредна победа на Олимпийските игри в Рио. Волейболистите на "Дружина полска" надделяха много трудно и измъчено над Иран с 3:2 (25:17, 25:23, 23:25, 20:25, 18:16) във втория си мач от Група В на мъжкия турнир, игран тази вечер пред над 7000 зрители в зала "Мараканазиньо".

По този начин световните шампиони от Полша са на втори място във временното класиране с 2 победи от 2 мача и 5 точки, с което почти сигурно ще се класират за четвъртфиналите в Рио. "Персите" пък допуснаха втора поредна загуба, но вече имат една спечелена точка. Все пак Иран запазва минимални шансове да продължи напред в турнира. В следващия трети кръг мачове в групата поляците играят с малко изненадващия лидер Аржентина, а иранците ще излязат срещу Куба. Мачовете са утре (11 август) съответно от 21,00 и 15,30 часа българско време.

Поляците започнаха по-добре в първия гейм и поведоха с 8:5. Световните шампиони продължиха да увеличават преднината си до 11:6 и 19:12, за да дойде края на гейма при 25:17. Втората част бе истинска битка точка за точка, но все пак Полша взе гейма с 25:23 след атаки на Бартош Курек. В началото на третия гейм Иран успя да поведе с 6:2 благодарение на Милад Ебадипур, след което "Дружина полска" изравни при 7:7 след нови няколко атаки на Курек. Последваха нови 16 равенства в резултата до 23:23, за да може в крайна сметка Иран да го спечели с 25:23 след грешки в атака на Карол Клос и Михал Кубяк. "Персите" направиха страхотно завръщане в четвъртата част, след като изоставаха с 16:19. Страхотните изяви на Мохамад Мусави и Ебадипур докараха нещата до 25:20 за Иран, с което мача влезе в тайбрек. Петият решителен гейм също бе напълно равностоен, като размяната на полетата дойде при 8:7 за Иран след нов блок на Мусави. Двата отбора продължи равностойно до 13:13, след което иранците изпуснаха два мачбола. В крайна сметка Полша измъкна тайбрека с 18:16 след атака през центъра на Карол Клос и грешка на Шахрам Махмуди.

След края на мача последваха много грозни сцени. Те бяха предизвикани от звездата на "Дружина полска" Бартош Курек, който се заяде с някои от иранските играчи. Последва стълкновение и бурни разправии между двата отбора покрай мрежата. След няколко минути страстите се успокоиха, напрежението спадна и волейболистите на двата тима се поздравиха както повелява традицията.

Много силен мач за Полша изигра Бартош Курек, който заби страхотните 23 точки (1 блок, 1 ас и 33% ефективност в атака), а капитанът Михал Кубяк добави още 18 точки (4 блока, 1 ас, 40% ефективност в атака и 56% перфектно посрещане) за победата. За "персите" центърът Мохамад Мусави реализира също 18 точки (8 блока!!! и 71% ефективност в атака), а Шахрам Махмуди завърши с 16 точки (1 блок и 16% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха.

ПОЛША - ИРАН 3:2 (25:17, 25:23, 23:25, 20:25, 18:16)
ПОЛША: Гжегож Ломач 4, Бартош Курек 23, Михал Кубяк 18, Матеуш Мика 5, Карол Клос 12, Матеуш Биениек 12 - Павел Заторски-либеро (Рафал Бушек 6, Давид Конарски 1, Бартош Беднож)
Старши-треньор: Стефан Антига
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 1, Шахрам Махмуди 16, Милад Ебадипур 15, Хамзех Зарини 2, Мохамад Мусави 18, Адел Голами 3 - Махди Маранди-либеро (Фархад Гаеми 9, Амир Гафур 3, Мехди Махдави, Мостафа Шарифат 4)
Старши-треньор: Раул Лозано.