Иран крачи към 1/4-финалите в Рио след 3:0 над Египет

Националният волейболен отбор на Иран е много близо до класиране за 1/4-финалите на мъжкия турнир на Олимпиадата в Рио и то при дебютното си участие. Момчетата на аржентинския наставник Раул Лозано записаха втора победа, след като надиграха категорично Египет с 3:0 (28:26, 25:22, 25:16) в мач от 4-ия кръг в Група В, игран този следобед пред над 6000 зрители в зала "Мараканазиньо".

Така "персите" са на 3-о място във временното класиране в групата с 2 победи, 2 загуби и 7 точки, но преди последния мач днес между шампиона от Лондон 2012 Русия и световния първенец Полша. Въпреки това, Иран почти сигурно ще се класира напред към 1/4-финалите на Игрите. Египет пък е на предпоследното 5-о място с 1 победа, 3 загуби, 3 точки и единствено теоретични шансове за продължаване в следващата фаза. В последния 5-и кръг в Група В иранците играят срещу "Сборная", а "фараоните" срещу Аржентина, която вече си осигури място на 1/4-финалите. Мачовете са в понеделник (15 август) съответно от 21,00 и 15,30 часа българско време.

Първият гейм бе изключително оспорван, като двата тима се бореха до край за всяка топка и точка и закономерно резултатът мина над 25-а точка. В крайна сметка Иран успя да измъкне гейма с 28:26 след няколко силни атаки на Милад Ебадипур. Египет продължи да дава сериозен отпор и във втората част, но и в нея Иран успя да се справи и я спечели с 25:22 след блокада на Шахрам Махмуди и контра на Адел Голами. "Персите" продължиха да налагат силната си игра и в третия гейм, който спечелиха с убедителното 25:16, а с това и мача с 3:0.

Над всички за иранския тим отново бе Шахрам Махмуди със страхотните 21 точки (2 блока и 42% ефективност в атака) за успеха. За египтяните Ахмед Абделхай завърши с 13 точки.

ИРАН - ЕГИПЕТ 3:0 (28:26, 25:22, 25:16)
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 3, Шахрам Махмуди 21, Милад Ебадипур 10, Фархад Гаеми 4, Мохамад Мусави 7, Адел Голами 10 - Махди Маранди-либеро (Амир Гафур 4, Мехди Махдави)
Старши-треньор: Раул Лозано
ЕГИПЕТ: Хосам Абдала 3, Ахмед Абделхай 13, Ахмед Афифи 8, Мохамед Бадауи 9, Мохамед Абу 7, Мамдух Абделрехим 2 - Ахмед Абделаал-либеро (Мохамед Масуд 1, Омар Хасан 2, Ашраф Абуелхасан 1)
Старши-треньор: Шериф Ел Шемерли.