САЩ удари звучен шамар на Бразилия! Андерсън с 24 точки за успеха (СНИМКИ)

Националният волейболен отбор на САЩ записа първа победа и остана в борбата за класиране на 1/4-финалите в мъжкия турнир на Олимпиадата в Рио. Възпитаниците на селекционера Джон Спероу изненадаха домакините от Бразилия и ги надиграха с 3:1 (25:20, 25:23, 20:25, 25:20) в последния мач от 3-ия кръг в Група А на Игрите, игран тази нощ пред близо 9000 зрители в зала "Мараканазиньо".

По този начин американците са 5-и във временното класиране с 1 победа, 2 загуби и 3 точки, с колкото е и Канада на 4-о място. Така САЩ остават в борбата за продължаване напред в турнира. От друга страна загубата смъкна "Селесао" на 3-о място с 2 победи и 6 точки, колкото има и 2-ия - европейския шампион Франция, който преди това би категорично "кленовите листа" с 3:0. Двата отбора имат големи шансове за място на 1/4-финалите. В следващия кръг мачове в групата САЩ излизат срещу "петлите", а Бразилия срещу лидера и сигурен 1/4-финалист Италия. Срещите са съответно утре (13 август) от 23,05 часа и в неделя (14 август) през нощта от 04,35 часа българско време.

Ключовият момент в цялата среща беше в края на втория гейм. САЩ взеха без особени проблеми първия гейм с 25:20, но във втората част бразилците водеха с 22:20. В този момент американците направиха 4 последователни точки за 24:22 в своя полза - атака на Матю Андерсън, страхотни блокади на Тейлър Сандър и Максуъл Холт и ас на разпределителя Мика Кристенсън. В крайна сметка САЩ спечели гейма с 25:23 след красива атака на Аарън Ръсел. "Селесао" се опита да се задържи мача като спечели третия гейм с 25:20, но това само удължи агонията на феновете в залата. Волейболистите на САЩ реагираха моментално, спечелиха четвъртата част също с 25:20, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за американския тим стана Матю Андерсън със страхотните 24 точки (1 ас и 44% ефективност в атака), а Аарън Ръсел заби още 19 точки (1 блок, 1 ас, 39% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане) за победата. За "Селесао" Уолъс Де Соуса (1 блок, 1 ас и 37% ефективност в атака) и Лукаш Сааткамп (4 блока, 2 аса и 57% ефективност в атака) се отчетоха с 15 и 14 точки.

БРАЗИЛИЯ - САЩ 1:3 (20:25, 23:25, 25:20, 20:25)
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 2, Уолъс Де Соуса 15, Рикардо Лукарели 13, Маурисио Боржеш 9, Лукаш Сааткамп 14, Едер Карбонера 5 - Серджо Сантош-либеро (Уилям Аржона, Евандро Гера 2, Луис Фелипе Фонтелеш 2)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
САЩ: Мика Кристенсън 9, Матю Андерсън 24, Аарън Ръсел 19, Тейлър Сандър 12, Дейвид Лий 3, Максуъл Холт 5 - Ерик Шоджи-либеро (Мърфи Трой, Томас Джаешке)
Старши-треньор: Джон Спероу.