Световният и олимпийски шампион по вдигане на тежести Гълъбин Боевски е призован за разпит по делото за бардака в столичния хотел "Шератон"! Вчера съдът одобри искането на прокуратурата щангистът да се яви пред Темида, като собственик и управител на "Скандал Вип" - фирмата съдържател на вертепа, научи "България Днес". Спецсъдиите подкрепят искането за разпит на Боевски, за да проверят обясненията на подсъдимите по делото.
Петима подсъдими като организирана престъпна банда за сводничество бяха оправдани на първа инстанция, а вчера процесът срещу тях започна пред Апелативния спецсъд. На подсъдимата скамейка са бизнесменът Валери Попов, съдружник на щангиста, Цветан Тиманов, Георги Андреев, Стефан Марев и Гергана Лазарова.
Попов уточни пред магистратите, че вече не е съдружник с Боевски и няма общо с фирмата. Те поискаха от него обяснения - как Боевски го е навил да е управител и давал ли му е отчети, но Попов отказа. Обеща да говори по-късно.
Неясно защо Гълъбин Боевски не е разпитан по време на делото на първа инстанция. Сега прокуратурата се сети, че той трябва да обясни за бардака като шеф на дружеството. Като свидетел ще бъде призована и Ива Иванова, която била сред управителите на фирмата в периода 1 януари 2011 - 31 януари 2013, когато е акцията по разбиване на бардака. За да се изясни кой какъв е, от държавното обвинение поискаха актуална справка от Търговския регистър за фирмата "Скандал Вип".
От защитата посочиха адрес в София, на който Иванова да бъде открита. "Някой знае ли адреса на Боевски", поинтересуваха се магистратите. След като не получиха положителен отговор, те изискаха справка, която да установи настоящия адрес на олимпийския медалист. Боевски се е покрил и отдавна не е в България, издават запознати. Ако той не бъде открит, делото може сериозно да зацикли. Щангистът изненадващо остана без обвинения по случая, а евентуалното му отсъствие би подписало окончателните оправдателни присъди на хората му, коментират юристи.
Защитата поиска разпит на всички, които са работили в бара. Оказа се, че пред спецсъда са дали показания малка част от труженичките и барманите. Адвокатите представиха списък с всички работници, а прокуратурата поиска първо Националният осигурителен институт (НОИ) да каже дали наистина тези хора са си изкарвали хляба в бар "Скандал".
По делото ще трябва да бъдат приобщени исканията и разрешенията за използване на специални разузнавателни средства (СРС). От мотивите към оправдателната присъда стана ясно, че бръмбарите са незаконни, защото са издадени от некомпетентен орган - Софийския градски съд. По закон те трябва да бъдат разрешени от спецсъда, който се занимава с престъпни банди. Исканията и разрешенията за прилагане на СРС не са между кориците със секретни материали и ги няма, предупредиха от защитата.
Според обвинението Попов държал скъпарския бар, а Лазарова била назначена за управител и барман. Марев бил охранител, Тиманов - салонен управител, а Андреев - шеф на бара с питиетата. Съдържателят сключвал трудови договори с различни момичета, за да се чекнат по пилоните. Освен танците те трябвало да обслужват платежоспособните клиенти в няколко категории - питейна компания, частни танци на място със завеси, компания в джакузи и компания в хотелска стая, сочи прокуратурата. Тарифата била 200 евро, която варирала според продължителността на сеанса. Пред съда някои от момичетата отрекоха да са правили секс за пари, като се омотаха с показанията си. Вчера магистратите поискаха обяснения и от Гергана Лазарова - да каже къде е работила преди "Скандал", дали е работила в чужбина и като каква. Младата дама отказа да отговаря.
9 кила кока
Гълъбин Боевски е арестуван на 24 октомври 2011 г. на летище Гуарульос в Сао Пауло, Бразилия, при опит да напусне страната с 9 килограма кокаин. Наркотиците са открити в тайници в два от трите спортни сака на непълнолетната му дъщеря Сара, която го придружава, за да участва в международен турнир по тенис. Боевски твърди, че е купил куфарите от Бразилия и не знае как наркотиците са се озовали в тях. На 3 май 2012 г. щангистът е осъден на 9 години и 4 месеца затвор от федералния съд в Бразилия. Две години по-късно, на 22 октомври 2013 г., той напуска Бразилия и се връща у нас.
Аделина Георгиева, “България Днес”