Есенният полусезон на Северозападна Трета аматьорска футболна лига вече е история. Какво се случи в периода 11 август – 10 ноември по терените в региона?
Основното сред положителните неща е, че станахме свидетели на изключително оспорвани мачове. Дължи се на изравнените сили на съперниците. Всеки може да победи всеки. Евентуално подценяване на противника почти винаги се оказваше пагубно за проявилия високомерие. Всичко това създава предпоставки за непредсказуем втори дял на първенството.
Негативите през току що завършилия есенен полусезон са добре познати от предишните кампании. За пореден път се забеляза спортно-техническо снижаване. Все повече намаляват кадрите. Селекцията в отборите е от състезатели, приключващи с професионалния футбол. Доскоро големите клубове изкарваха юноши, част от които захранваха и аматьорските тимове, но вече не е така, защото младите играят в националните юношески първенства.
Други до болка познати проблеми – оскъдни финансови средства, лоша материална база, слаба организация … Споменатите недостатъци пречат дори на можещите и амбициозните клубове да изграждат футболисти. Само три тима от Северозапада водят нормален тренировъчен процес. За това по-често се залага на опитни ветерани, които вече упражняват други професии и обличат футболния екип само в свободното си време.
В сравнение с предишните сезони, през тази есен имаше доста по-голямо негодувание от съдийството. Почти след всеки кръг претенциите достигаха връхна точка. Потърпевшите бяха категорични, че не става въпрос за умишлено ощетяване, а за слаб потенциал на реферите.
Трагичното е, че не се намира решение за преодоляването споменатите проблемите, а те нарастват и се множат.
„Каре“ в битка за върха
ОФК Янтра 2019 (Габрово), Севлиево (Севлиево), Вихър (Славяново) и Партизан (Червен бряг) имат реални шансове да вдигнат шампионската купа в края на идната пролет. Важно е уточнението, че спечелването на първото място от въпросните тимове не означава задължително изкачване в професионалния футбол. На този етап никой от „карето“ не е афиширал намеренията си. Със сигурност обаче битката между тях ще е изключително оспорвана, непредсказуема и ще продължи до финала. Доказват го резултатите от есента и предстоящите пролетни двубои между тях.
С оглед случилото още през миналия сезон, лятото и току що завършилия първи дял на настоящата кампания…
ОФК Янтра 2019 (Габрово) е закономерен лидер
Най-важния ход беше извършен през лятото, когато стария ФК Янтра Габрово и Янтра 1919 станаха едно – Обединен футболен клуб Янтра 2019, а начело застана кметът на Габрово – Таня Христова. Този акт постави точка на дребнавите противоборства между старите два клуба.
Другото беше по-лесно. В спортно-технически аспект габровци показаха лидерски потенциал още пред миналато първенство, когато станаха вицешампиони. В хода на обединението бяха освободени „архитекта“ Петър Кръстев в треньорски тандем с брат си Мартин, сглобили и обигравали три години онзи тим. Тревогата изникна, когато с него си тръгна половината състав на Янтра. Наследникът му на треньорския пост Николай Василев обаче успя бързо да се справи. Адмирации за него, че наложи в титулярния състав трима родени през 2000 година – Денислав Николов, Дилян Дончев и Христо Цонев. В рамката на вратата твърд е набора им Христо Лалев. Шанс за изява често получават година по-малките Мартин Ботев и Даниел Куцилев. Бегъл поглед показва, че Янтра 2019 е един от най-младите отбори в групата. Относно класата е достатъчно да споменем Искрен Писаров, Християн Василев, братята Пламен и Християн Кожухарови, като последните двама са засипвани постоянно с оферти от отбори в професионалния футбол. В хода на полусезона габровци допуснаха две загуби. Години наред все не намират рецепта за успех срещу Вихър. Именно в Славяново пак бяха победени. Другата грешна стъпка беше в Габрово срещу Павликени. В този мач обаче големия противник на Янтра 2019 беше напрежението в клуба, заради което на терена излезе един тотално смазан в психологичско отношение отбор и нагативния резултат бе логичен. Другият труден изпит беше домакинството срещу Партизан (Червен бряг), което габровци взеха с мъка. В останалите срещи доминираха тотално, включително и в съседското дерби в Севлиево.
ФК Севлиево получи повече заслуженото
Отборът на Анатоли Тонов тръгна добре и дълго време беше лидер в класирането. Този развой на есенния полусезон накара мнозина да ги считат за основен фаворит за първото място. Напълно логично, но програмата в началото беше доста благоприятна – 4 домакинства до 6-ия кръг. Следваха битките с преките конкуренти. От тях севлиевци взеха само точка – 1:1 с гостуващия им Вихър (Славяново). Вкъщи паднаха от Янтра 2019 (Габрово), а в Червен бряг ги би Партизан. Неочаквани грешки на споменатите трите съперника в други двубои, позволиха на Севлиево да зимува на второто място, а не по-надолу в класирането. Трудно може да се намери обяснение защо тима от балканското градче не върви възходящо. Спонсорът Цветан Ботев осигурява достатъчно финансови средства. Общината също помага. Сред футболистите няма такива, които да работят, а единственото им задължение са участие в тренировъчния процес и мачовете. Треньорът Анатоли Тонов е доказал и в други клубове, че може да изгради силен отбор и да го води с успех. Който и да е на мястото му обаче трудно би сглобил в настоящия му клуб здрав боеспособен тим. Причината – непрестанното текучество на играчи. Това показва статистиката във ФК Севлиево през последните години. През зимния трансферен период на сезон 2016/2017 от тима бяха освободени 10 състезатели и привлечени 6. Година по-късно си тръгнаха 12 и толкова нови дойдоха. След още една година цифрите са 9:9. Изумително е, че едни и същи футболисти бяха привличани и освобождавани по няколко пъти. Въпросната статистика е само от зимни трансфери. Сега пак се стяга селекция …
Вихър (Славяново) с уникална серия – 12 поредни мача без загуба
С оглед на съперниците и стройната организация във Вихър (Славяново) успешното представянето на тима е закономерно. Отборът е изключително добре сработен и обигран, защото тези футболисти играят вече няколко години заедно и то под неизменното ръководство на Николай Боянов, който първо беше помощник, а вече втори сезон е старши треньор. През лятото селекцията му тръгна със загуба във видинското село Дреновец от едноименния тим. В останалите 12 мача от есенния дял, вихърци не допуснаха друго поражение – 8 победи и 4 равенства. Биха лидера Янтра 2019 (Габрово), малшанс им попречи да спечелят гостуването си в Севлиево, но пък с късмет взеха точка у дома срещу Партизан (Червен бряг) в зрелищно 3:3.
„Не сме доволни от класирането ни – трето място. Целта ни е първото място. Трябваше да сме на него или поне на 1 точка след лидера. В хода на полусезона не играехме добре, въпреки че печелихме и завършвахме наравно. Едва в края на полусезона подобрихме представянето си. През пролетта продължаваме битката за върха с Янтра 2019, Севлиево и Партизан“, коментира президентът на Вихър – Светлин Линев, който е и вратар на отбора.
Очакван възход на Партизан (Червен бряг)
Партизан (Червен бряг) е приятна изненада на първия дял от първенството. Подобно квалификация е пресилена, защото в селекцията на играещия треньор Любомир Иванов има доста качествени играчи, някои от които само до преди няколко месеца играеха в професионалния футбол. В 13-те мача от шампионата Партизан започваше с различен титулярен състав.
„Такава беше целта ми. Подреждах състава според противника. Имах тази възможност, защото през лятото направихме добра селекция и разполагаме с равностойни играчи. При тази ситуация исках да дам възможност за изява в мачовете на абсолютно всички състезатели. Налагаше се някои от лидерите ни като например Иво Иванов /бивш играч на Локомотив София, ЦСКА, Спартак Плевен, Септември и др./ да останат на пейката в някои срещи. Всички проявяват разбиране към това мое намерение. Изключително стабилен колектив сме, климътът за работа е отличен, а футболисти подхождат с нужната сериозност и отговорност в тренировъчен процес. Казано кратко опитваме се да работим като професионален клуб. Преди първенството ръководството ни постави цел класиране до 6 място, аз обаче поисках да сме в призовата четворка“, коментира играещия треньор на Партизан – Любомир Иванов.
Резултатът от усилията – Партизан е най-резултатен тим за полусезона с 34 гола, безмилостен домакин 6 победи от 6 мача и есенна серия от 10 поредни срещи без загуба.
Дуо в подножието на върха
Дреновец и Павликени са „моста“ между челниците и средняците. Ако Партизан закономерно е в челото, то новака Дреновец от едноименното видинско село е истинската приятна изненада на първия дял от настоящата кампания. Дебютантът в аматьорския елит е шести в класирането. Нанесе единствената загуба на Вихър (Славяново). Изигра силни, но и посредствени мачове. Подобни амплитуди са нормални за новак. Доброто представяне през есента не е чак такава изненада, дори напротив. Селекцията на играещия треньор Александър Петров е изградена от бивши футболисти на Бдин (Видин), който в продължение на години беше сред фаворитите в Северозападната Трета лига. Най-важното обаче е, че Дреновец гради. От една страна се вижда постоянно организационно израстване на клуба. Паралелно в спортно-технически аспект се търсят все по-млади перспективни играчи.
Опитният треньор Димитър Тодоров сглоби солиден тим в Павликени. Селекцията му може да надделее над всеки противник. Потвърждението са победата в Габрово срещу лидера Янтра 2019, равенствата с Вихър и Партизан. Съставът загуби само веднъж – в Севлиево. Проблемът му е в непостоянството.
Безгрижният квартет
Локомотив (Дряново), Академик (Свищов), Локомотив (Мездра) и Ком (Берковица) е съставът му.
Локомотив (Дряново) скъса с облика на тотален аутсайдер, какъвто беше през миналия сезон. Основната заслуга е завръщането на освободения треньорски екип на Янтра – братята Петър и Мартин Кръстеви. Последваха ги няколко от основните футболисти на габровския тим през предишното първенство. Резултатът – дряновци са седми на победа от шестицата.
Ако разсъждаваме за положително бъдеще на българския футбол трябва да направим дълбок поклон пред работещите за Академик. В Свищов продължават да залагат изцяло на млади играчи, повечето юноши. Няма обаче как да мине без амплитуди, тъй като непостоянството е характерно за все още неутвърдени футболисти. Положителното обаче преобладава и „студентите“ са сред най-опасните отбори в групата.
От Локомотив (Мездра) се очакваше повече. Силният старт обаче бе последван от очакван спад. Причината – някои от лидерите на тима заминаха да работят в чужбина. Така за първия треньор на легендата Мартин Петров – Иван Георгиев-Саки за пореден път бе отредена задачата да гради тим от голобради таланти.
Необяснима е ситуацията с Ком. Берковчани имат потенциал да са по-нагоре от десетото място. Не успяха обаче да го разгърнат, а гафовете ги задържаха по-близо до дъното.
Закъсалите
По всяка вероятност от групата ще изпаднат три отбора. При тази ситуация трудна пролет очаква четири отбора. Първа атомна (Козлодуй) дори бе на прага да не стартира. Направи го все пак, но беше в ролята на кръводарител. Само Бдин (Видин) и Локомотив (Дряново) не си тръгнаха с точки от града на АЕЦ. Трявна не показа нищо по-различно от миналия сезон, когато се спаси от изпадане като по чудо. Тръгна оптимистично с хикс в Севлиево. После обаче трябваше да се мъчи за първа победа чак до 11-ия кръг.
Никога Бдин не е бил в подобна незавидна ситуация – предпоследен в класирането със 7 точки актив. Напълно очаквано обаче, защото почти целия състав е само от юноши. Именно видинчани са най-младия отбор в групата. Логично се стигна до някои приятни изненади в представянето им, но също и до пълен срив на моменти.
Най-зле е положението на Ювентус. Селекцията от плевенското село Малчика така и не взе победа. В актива му са само 3 равенства. Трудно би станало по-тежко, но и евентуален възход е просто гола фантазия.
Северозападна Трета лига – голмайстори – есен 2019
14 – Пламен Кожухаров – Янтра 2019 (Габрово);
13 – Николай Банов – Локомотив (Дряново);
10 – Константин Генков – Вихър (Славяново), Кристиян Иванов – Академик (Свищов);
9 – Милен Тонев – Партизан (Червен бряг), Стефан Гинчев – Павликени;
8 – Милен Петров – Академик (Свищов), Гълъб Герасимов – Ком (Берковица);
7 – Атанас Георгиев – Севлиево, Валдемар Стоянов – Локомотив (Мездра);
6 – Християн Кожухаров – Янтра 2019 (Габрово), Ростислав Данчев – Севлиево;
5 – Искрен Писаров – Янтра 2019 (Габрово), Алекс Георгиев – Севлиево, Александър Скорчев – Вихър (Славяново), Георги Илиев – Дреновец (Дреновец), Александър Соколов – Ком (Берковица), Александър Веселинов – Първа атомна (Козлодуй);
4 – Христо Цонев – Янтра 2019 (Габрово), Десислав Русев – Вихър (Славяново), Ангел Русев, Иво Иванов – Партизан (Червен бряг), Красен Трифонов, Йордан Петев Йорданов – Павликени, Тодор Чирпанов – Локомотив (Дряново), Александър Дамянов, Васил Андреев – Трявна, Николай Ганчев – Първа атомна (Козлодуй), Николай Генов, Иван Филипов – Ювентус (Малчика);
3 – Альоша Илиев, Максимилиан Велков, Симеон Димитров – Севлиево, Любомир Борисов – Вихър (Славяново), Александър Александров, Калоян Тодоров, Любомир Иванов – Партизан (Червен бряг), Цветан Цветанов, Борислав Борисов – Дреновец (Дреновец), Красимир Георгиев, Антонио Йорданов – Локомотив (Мездра), Пламен Ненов – Ком (Берковица), Алекс Згрипаров – Трявна, Кристиян Коцов – Бдин (Видин);
2 – Християн Василев – Янтра 2019 (Габрово), Георги Павлов – Севлиево, Светослав Кръстев – Вихър (Славяново), Александър Асенов – Партизан (Червен бряг), Александър Петров – Дреновец (Дреновец), Георги Маминов, Йордан Иванов – Локомотив (Дряново), Ивайло Дангуров, Виктор Иванов, Кристиян Аначков – Академик (Свищов), Мартин Михайлов – Ком (Берковица), Петьо Кръстев – Бдин (Видин);
1 – Антонио Обрешков, Иво Георгиев – Янтра 2019 (Габрово), Борислав Будинов, Велислав Денчев, Момчил Савов – Севлиево, Иван Иванов, Йоан Петков, Цветан Петров, Тони Паликрушев – Вихър (Славяново), Галин Великов, Митко Милчев, Младен Николаев, Ивелин Аладжов, Христо Димов, Румен Миков – Партизан (Червен бряг), Николай Николаев, Александър Узунов, Цветомир Додуров, Николай Какамъков, Джихат Кямил – Павликени, Калоян Цветков, Януш Янушов, Ивайло Иванов, Людмил Иванов, Цвети Неделчев, Тодор Горанов – Дреновец (Дреновец), Атанас Ингилизов, Денчо Шипкалиев – Локомотив (Дряново), Иво Иванов, Павел Петков, Георги Горанов, Ивайло Илиев, Георги Йорданов – Академик (Свищов), Мартин Рашов, Светослав Валериев – Локомотив (Мездра), Венцислав Иванов, Цветко Иванов, Георги Цеков, Йордан Георгиев Тодоров, Милен Гоцов, Веселин Карлиев, Генади Петров, Ивайло Апостолов – Ком (Берковица), Илко Трифонов, Теодор Костов, Цанко Славов, Ивайло Христов – Трявна, Боби Симеонов, Десислав Атанасов, Михаел Илиев – Първа атомна (Козлодуй), Петър Димитров, Анатоли Тодоров, Планимир Александров, Костадин Стоянов – Бдин (Видин), Мариян Маринов, Преслав Кочев, Валентин Антонов, Павел Пенков, Костадин Малинов, Владимир Владимиров – Ювентус (Малчика).
Автоголове – есен 2019
1 – Цветан Петров – Вихър (Славяново) /срещу Трявна/
Ивайло Маринов – Първа атомна (Козлодуй) /срещу Севлиево/
Северозападна Трета лига – класиране – есен 2019
1. Янтра 2019 (Габрово) 11 0 2 33:8 33
2. Севлиево (Севлиево) 9 2 2 33:13 29
3. Вихър (Славяново) 8 4 1 28:15 28
4. Партизан (Червен бряг) 7 4 2 34:13 25
5. Павликени (Павликени) 5 7 1 22:16 22
6. Дреновец (Дреновец) 6 2 5 19:22 20
7. Локомотив (Дряново) 4 5 4 23:19 17
8. Академик (Свищов) 4 4 5 29:23 16
9. Локомотив (Мездра) 4 3 6 15:20 15
10. Ком (Берковица) 3 4 6 25:26 13
11. Трявна (Трявна) 2 5 6 16:24 11
12. Първа атомна (Козлодуй) 3 2 8 13:28 11
13. Бдин (Видин) 2 1 10 9:37 7
14. Ювентус (Малчика) 0 3 9 13:42 3