Шампионският ансамбъл опроверга мита за гладните гимнастички

Момичетата от шампионския олимпийски ансамбъл по художествена гимнастика опровергаха мита за гладните гимнастички. 

“Никога не сме се ограничавали с каквато и да е храна. Не ползваме услугите на спортен диетолог. Просто всяка от нас е била достатъчно съвестна, за да изглежда добре на килима. Естествено винаги сме се хранили с качествена храна, защото тя е в основата един спортист да има добра и качествена енергия“, заявиха носителките на златните медали от Токио 2020 в епизод 12 на образователно студио на столичния плувен клуб Олимп“ „Ще се срещнем на върха“.

Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафиров говорят за цената на сбъдната олимпийска мечта, каква е ролята на хореографа, на балетния педагог, на спортния психолог, масажиста, на диетата. 

Ще излязат за последно на 16 декември в зала „Арена Армеец“ , за да сложат със спектакъла „Сън“ край на приказката, която започнаха да пишат преди 5 години. 

Няма резервация за златото

“След успеха в Токио вярваме, че залите по художествена гимнастика ще се напълнят. Едно от най-ценните неща от успеха в Токио е да дадем вяра и надежда на най-малките деца. Нашата победа мотивира не само децата, но и утвърдени състезатели във всички спортове, защото показа, че е възможно. Златният медал не е резервиран, той е за най-добрия.“

Тренировка за ума

“Психическата подготовка е изключително важна. Преди състезания правехме сеанси. Първо има момент на събуждане на мозъка - правим различни упражнения чрез различни техники. После си представяме съчетанията, като е много важно да знаем, че контролираме всичко. Че нещата не просто ни се случват, а че мозъкът контролира тялото. Когато това се осъзнае и прилага, нещата се получават.

Трябва да имаш тази готовност и решителност, че без никакви съмнения в себе си отиваш и правиш елементите, които си тренирал без да се замисляш. Първата мисъл, която ти дойде, е правилната. Не трябва да се разколебаваш от съмнения. Това просто води до грешка. И то голяма грешка. Така че, психическата подготовка да си създадеш тази нагласа е много важна.“

Белмекен – върхът, от който се тръгва към върха

“Художествената гимнастика се е променила много (от ерата на Нешка Робева – б. р. Голямата специалистка гостува в епизод 2 на “Ще се срещнем на върха“). Много по-интензивна е. Спортът ни е по-силов.  Докато преди телата на състезателките са били наистина много грацилни, сега мускулатурата ни трябва да е много силна. Да си физически отлично подготвен най-малкото, за да можеш да си  издържаш в тренировките. 

За тази цел всяка година в подготвителния период имаме високопланински лагер на Белмекен, където нашият кондиционен треньор Цветелина Кирилова (многократна шампионка в леката атлетика) ни води тренировките. Те са абсолютно различни от тези в нашия спорт. По-скоро са близки до леката атлетика.

Стъпка по стъпка

“Когато имаш крайна цел е много по-лесно да преминаваш през трудностите. Колкото и странно да е, всяка от нас може да разкаже истории за неуспехи и провали. Но това, което ни е бутало напред е, че сме имали финална цел.“

Най-ценният урок от спорта

“Никога не трябва да се отказваш. Дори трябва да си малко луд, търпелив и много отдаден. Неуспехите са уроци, те ни научиха на много, те са основната причина за нашите успехи. Трябва да преминаваме през тях без да губим желанието и ентусиазма си. Трябва да си с нагласа, че когато постигнеш даден връх, там е хубаво, но си за кратко. Както казва нашият треньор: „Няма да е все така.“ Когато преживяваш трудни момент пак няма да е така.“

Още от Гимнастика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти