Убийствена последна част донесе успех на Левски Лукойл в Литва (галерия)

Левски Лукойл спечели първия си двубой от първия квалификационен кръг на Шампионската лига по баскетбол, надвивайки като гост литовския Шяуляй с 91:79. Така шампионите взеха добра преднина преди ответния двубой, който ще се играе в София в събота. Домакините започнаха по-добре и поведоха с 11:16 след пет минути баскетбол, но българите отвърнаха с девет точки поред, за да дръпнат с 20:16. Оставащите малко над три минути обаче бяха на сметката на Шяуляй и литовците затвориха първата четвърт със серия от 13-3, извела ги напред с 23:29.

Резултатността бе една идея по-ниска в последвалите десет минути, в които Левски Лукойл успя да съкрати изоставането си. Гостите удържаха литовския си съперник до почти двойно по-ниска резултатност спрямо първата четвърт и двата отбора се прибраха на почивка, разделени от две точки - 42:44.

През третата четвърт и двата отбора заложиха повече на нападение, отколкото на защита, а това доведе до общо 57 точки в този период. Играчите на Шяуляй успяха да вкарат с една повече от Левски Лукойл и да увеличат преднината си до три - 70:73 преди последната част.

Аврамов и Захариев запалиха искрата за българите, които се откъснаха напред съвсем рано в последния период, а след това увеличиха аванса си до 7 точки при 84:77. Минута преди изтичането на времето първата двуцифрена разлика бе факт и бе в полза на българския шампион - 89:79. В крайна сметка “сините” спечелиха с 12 точки повече и 91:79.

Божидар Аврамов и близнаците Деян и Калоян Иванов бяха в основата на българския триумф. Тримата представители на варненската школа реализираха общо 61 точки - Деян поведе колоната с 25, Аврамов добави 23, а Калоян приключи с 13.

За Шяуляй Игнас Вайткус и Каролис Лукошиунас вкараха по 14.