"Трето полувреме" преди Португалия и Словения

Швейцария подчини Италия и я детронира от Евро 2024

Националният отбор на Швейцария е първият четвъртфиналист на Европейското първенство в Германия! „Кръстоносците“ заслужено детронираха защитаващия титлата си тим на Италия, след като спечелиха с 2:0 в първия осминафинален сблъсък на Евро 2024, който се изигра на „Олимпиащадион“ в Берлин. Попаденията бяха отбелязани от Ремо Фройлер (37’) и Рубен Варгас (46’), който се отчете и с асистенцията за първия гол. Така в следващия кръг швейцарците очакват победителя от двубоя между Англия и Словакия.

Мурат Якин извърши само една промяна сред титулярите си след ремито 1:1 с Германия, като тя беше наложителна. Става въпрос за включването на днешния герой Варгас заради наказанието на Силван Видмер. Именно той помагаше на Дан Ндойе и Брийл Емболо в атака. Това означаваше, че нападателят на Лудогорец Квадво Дуа отново стартира двубоя на пейката.

От друга страна, Лучано Спалети предприе цели шест промени в стартовия си състав след равенството 1:1 с Хърватия. Той се върна към схемата 4-3-3, като в отбрана наказаният Рикардо Калафиори беше заместен от Джанлука Манчини, а Матео Дармиан този път играеше отляво заради контузията на Федерико Димарко. Алесандро Бастони обаче запази титулярното си място въпреки прекарания грип през последните дни. В халфовата линия Николо Фаджоли и Браян Кристанте бяха предпочетени пред Лоренцо Пелегрини и Жоржиньо. Атаката пък беше изцяло обновена и така днес от първата минута се завърнаха Федерико Киеза и Джанлука Скамака, докато Стефан Ел Шаарауи дебютира на Евро 2024. Така на пейката за началото на срещата останаха Джакомо Распадори и Матео Ретеги.

Първите 10 минути преминаха под контрола на "кръстоносците", но без да се стигне до голово положение. В 12-ата минута дойде първият удар в мача, но изпълнението на Дан Ндойе се оказа разочароващо. Лека-полека италианците се окопитиха, но без да застрашават противниковата врата. Така се стигна до 24-тата минута, когато дойде първата голяма възможност за попадение в двубоя. Тогава Емболо беше изведен сам срещу Джанлуиджи Донарума, но вратарят отрази неговия шут, а опитите на Ндойе и Фройлер да се разпишат бяха блокирани.

Киеза бързо отговори с удар по земя, но той също беше блокиран за корнер. В 32-рата минута Рикардо Родригес опита далечен изстрел, при който топката мина над вратата. Пет минути по-късно натискът на швейцарците даде резултат. Тогава Варгас пусна пас в наказателното поле към Фройлер, като халфът на Болоня си повдигна топката във въздуха и с воле откри резултата в полза на "кръстоносците".

В самия край на първото полувреме Фабиан Ридер можеше да удвои преднината на тима от пряк свободен удар, но Донарума изби топката в корнер с помощта на близката греда. Така швейцарците се оттеглиха на почивката със заслужен аванс, който можеше да бъде и по-голям.

Спалети реагира на почивката, пускайки в игра героя от предишния мач Матия Дзакани на мястото на Ел Шаарауи. Въпреки това "часовникарите" още в 27-ата секунда на втората част удвоиха преднината си с прекрасен шут на Варгас от границата на наказателното поле.

В 52-рата минута "адзурите" можеха да намалят изоставането си, тъй като Фабиан Шер щеше да си вкара нелеп автогол с лошо изчистване на топката с глава, но гредата спаси швейцарците в този случай. Седем минути по-късно Ндойе стреля от голяма дистанция, но не намери целта.

Чак в 73-тата минута Ян Зомер се намеси след слаб удар на резервата Матео Ретеги. Секунди по-късно италианците удариха втора греда след удар отблизо на Скамака. Последва далечен шут на Фаджоли, който се оказа неточен. В 76-ата минута Скамака също стреля от голямо разстояние, но го направи доста несполучливо. Веднага след това Дуа се появи в игра на мястото на Емболо.

В 79-ата минута Фройлер потърси своя втори гол в двубоя, но топката прелетя далеч от вратата. В 83-тата минута резервата Стивън Цубер стреля от малък ъгъл, като топката мина покрай вратата и остана в игра. Малко след това влезлият на терена от пейката Лоренцо Пелегрини отправи изстрел от голяма дистанция, но не успя да се разпише. В добавеното време от две минути Киеза направи последния пропуск в мача.

36 Евро 2024: Швейцария - Италия

По този начин Швейцария за втори пореден път се класира за четвъртфиналите на турнира, изравнявайки най-доброто си постижение на голям футболен форум. Там те очакват Англия или Словакия в двубоя в Дюселдорф, който ще се изиграе на 6 юли, събота, от 19:00 часа.

ШВЕЙЦАРИЯ - ИТАЛИЯ 2:0

1:0 Фройлер (37')

2:0 Варгас (46')

Швейцария: Зомер, Шер, Аканжи, Родригес, Ридер, Фройлер, Джака, Ебишер, Варгас, Емболо, Ндойе

Италия: Донарума, Ди Лоренцо, Манчини, Бастони, Дармиан, Барела, Кристанте, Фаджоли, Киеза, Скамака, Ел Шаарауи

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!