Норвегия спечели титлата в единичната щафета в Оберхоф, България на 20-то място

Звездното дуо на Норвегия Марте Олсбу Рьозеланд и Йоханес Тингнес Бьо спечели златния медал в единичната смесена щафета на Световното първенство по биатлон в Оберхоф въпреки колебливото си начало и наказателната обиколка, която Бьо завъртя в края. За Бьо това е пета титла от пет старта на Световното в Германия, където до момента той спечели златните медали в смесената щафета, спринта, преследването и индивидуалната.

В германския зимен център Рьозеланд използва два резервни патрова в първава си стрелба, след което бе безгрешна във втората си, за да предаде на Бьо на четвърто място с пасив от 13.6 секунди спрямо лидерите от Италия (Лиза Витоци, Томасо Джакомел). След това Бьо се доближи до лидери след използването на само един резервен патроn в стрелбата си от прав преди Рьозеланд да направи един безгрешен втори пост.

След второто участие на носителката на големия кристален глобус дойде и ключовият пост на Бьо, който малко изненадващо завъртя една наказателна обиколка от 75 метра в стрелбата си от легнал, за да започне предпоследната обиколка от 1.5 километра на 11.0 от първото място. Той обаче успя да навакса този си пасив още до влизането за последната стрелба, в която не остави шанс на австриеца Давид Комац и Джакомел, след като повали петте си мишени без да използва допълнителни патрони.

По този начин той донесе победата на Норвегия, а второто място бе за австрийското дуо на Комац и Лиза Тереза Хаузер, които финишираха на 13.8 зад победители. Бронзовият медал въпреки двете наказателни обиколки на Джакомел в последната стрелба спечели Италия с пасив от 51.0 секунди.

В подножието на подиума завърши отборът на Швеция (Хана Йоберг, Себастиан Самуелсон), а петицата допълниха световните шампиони от Поклюка 2021 Франция (Лу Жанмоно, Фабиен Клод). В Словения преди две години обаче съставът на французите бе формиран от Жулия Симон и Антонен Гигона.

За България на старт днес застанаха Даниела Кадева и Антон Синапов, които завършиха на 20-то място от 27 отбора след една наказателна обиколка и общо 11 допълнителни патрона. Пасивът на родните представители бе 3:57.9 минути.

Програмата на Световното първенство по биатлон продължава в събота с класическите щафети за мъже и жени. Мъжкият старт на 4 по 7.5 километра ще започне в 12:45, а женският на 4 по 6 километра в 16:00 часа българско време.

Снимки: Gettyimages