Левски удари ЦСКА-София, Мъри прекъсна още една черна серия

Отборът на Левски постигна заслужена победа с 2:0 над ЦСКА-София в дербито от 11-ия кръг на efbet Лига. Попаденията бяха дело на Илиян Стефанов (78) и Уелтон (81). Иван Турицов пък бе изгонен в 90-ата минута за “червените”, които преди почивката удариха греда чрез Джонатан Линдсет, а автогол на Пламен Андреев бе отменен поради засада. Това е най-големият успех на “сините” срещу този съперник, след като Гриша Ганчев пристигна на стадион “Българска армия” преди шест години.

Двубоят бе 21-и за този период в елита, като успехът е едва четвърти за 26-кратните шампиони, които прекъснаха черната си серия от десет поредни мача без победа срещу този противник в елита на България - пет равенства и пет поражения, като последният успех бе преди 3 години и 7 месеца (февруари 2019 година с 1:0). Така Мъри Стоилов прекъсна още една черна серия на Левски за радост на обожаващите го привърженици на клуба.

Двата съперника се срещнаха за първи път през сезона, а последно играха помежду си във финала за Купата на България през месец май. Тогава “сините” спечелиха с 1:0 и зарадваха феновете си с трофей след 13-годишно чакане

На трибуните сега имаше два пъти по-малко зрители от срещата през май, като близо 22 000 фенове подкрепяха своите любимци. Символичният домакин от Левски имаше около 15 000 фенове, докато "червените" бяха близо 7000 предвид бойкота на Сектор "Г", който е срещу начина на ръководена на клуба.

След седем победи, шест от тях подред и едно равенство, Саша Илич записа първо поражение в първенството, като "червените" останаха с актив от 22 точки на трета позиция, пропускайки възможността да излязат на върха минимум за няколко часа.

Това бе победа №6 от осем мача за "сините", които с актив от 18 точки делят шестата позиция със Славия и Локо (Сф), които имат съответно един и три мача повече от тях.

Наставникът на "сините" Станимир Стоилов имаше сериозни проблеми в състава, като основните титуляри Сонко Сундберг и Билал Бари са с травми и пропуснаха срещата. Мъри направи три промени от загубата с 2:3 от Локомотив (София) в предния кръг. Жереми Петрис, Уелтон и Роналдо стартираха от първата минута вместо Патрик-Габриел Галчев, Илиян Стефанов и Сундберг.

41 Левски - ЦСКА - София III

Капитанът на Левски отново бе 17-годишният Пламен Андреев, който бе вратар. Пред него в защита действаха Петрис, Ван дер Каап, Хосе Кордоба и Цунами. Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорни халфове, докато Уелтон, Роналдо и Георги Миланов действаха зад Ивелин Попов.

Треньорът на "червените" Саша Илич също направи три промени от успеха с 2:0 над Славия в предния кръг. Мено Кох, Джонатен Линдсет и Брадли Де Нойер замениха Енес Махмутович, Християн Петров и Станислав Шопов.

Вратар на "червените" бе Густаво Бусато, Иван Турицов, Юрген Матей, Мено Кох и Брадли Де Нойер бяха в защита. Тибо Вион, Амос Юга бяха опорните халфове, докато  Маурисио Гарсес, Джонатен Линдсет и Лазар Туфегджич действаха зад Дауда Бамба.

Първата сериозна опасност бе в 10-ата минута, когато Уелтон проби хубаво отляво, след което намери Попов, а той технично изведе Роналдо сам срещу Бусато. Вратарят обаче показа страхотен рефлекс и спаси своя тим.

25 Левски - ЦСКА - София II

Натискът на "сините" продължи, но без успех, а при първата си контраатака в 17-ата минута феновете в Сектор "В" и "Г" избухнаха в радост. Топката влезе в мрежата на Левки след автогол на Пламен Андреев, който не бе виновен, а Хосе Кордоба, който първо даде начало на атаката, а след това, когато вратарят спря Туфегджич, панамецът стреля в гърба на вратаря и коженото кълбо влезе в мрежата. Две минути по-късно попадението бе отменено поради засада на Туфегджич.

В 28-ата минута гредата спаси Левски след силен удар на Джонатан Линдсет от 18 метра. Той засече избита от защитата топка след центриране на Вион.

При следващата атака Роналдо пропусна отново да даде преднина на играчите в синьо, след като не успя да засече на два метра от празната врата подаване на Уелтон.

В 34-ата минута Бусато отново бе много съобразителен и пресече подаване на Миланов в наказателното поле.

Оставащите минути до почивката положения нямаше, но определено инициативата вече не беше в тима на Стоилов.

34 Левски - ЦСКА - София I

Втората част започна по-равностойно, като предимно имаше сблъсъци и единоборства, но не много и футболни достойнства. Филип Кръстев получи травма в кръста и бе заменен принудително от Илиян Стефанов. Агитката на "червените" стана по-активна от първите 45 минути, като феновете и на двата тима искаха победата.

Сектор "Б" запали множество факли и димки, като се наложи срещата да бъде прекъсната за няколко минути.

Бусато отново спаси "червените", след като отрази изстрел от пряк свободен удар на Попов от 18 метра, който бе бурно оспорван от защитата в лицето на Матей и Турицов.

В рамките на 100 секунди след 70-ата минута двата отбора пропуснаха по една отлична възможност за гол след светкавични контраатаки.

В 78-ата минута хубава атака на Левски завърши с гол на Илиян Стефанов, който преодоля Бусато и във втори пореден мач прати топката в мрежата на "червените". Голът дойде с известна доза късмет, тъй като имаше няколко рикошета между играчите на двата тима. Топката се озова в Стефанов, който отново стана герой за Синя България.

При попадението феновете на Левски в Сектор "А" хвърлиха бомбичка и удариха човек от пейката на ЦСКА-София, като дори линейка пристигна зад резервната скамейка.

Веднага след подновяването на играта Уелтон бе изведен сам срещу Бусато и удвои, пращайки в екстаз над 15 000 фенове на тима. Вион при опита да избие топката изведе на дясното крило Роналдо, който напредна и с отличен пас намери Уелтон на другото крило, където играчът с №17 с едно докосване вкара за 2:0.

Това вече съвсем обърка червените редици, които рискуваха да паднат и с по-голям резултат. В 90-ата минута Турицов удари Уелтон с лакът и получи жълт картон, но след намесата на ВАР, бе пратен под душовете с директен червен картон.

В даденото продължение от осем минути Левски очакваше празненствата след мача и те започнаха след последния съдийски сигнал на Драгомир Драганов. Преди това Андреев спря Браян Морено, който влезе резерва, като втори пореден мач запази вратата си "суха" срещу "червените".

Пълните сектори “А” и “Б” се забавляваха и пяха с играчите на Левски, които се радваха на втората си поредна победа над ЦСКА-София, която вкарва още по-голямо напрежение в лагера на “червените”.

Бойкотът в дербито със сигурност си даде отражение на трибуните, а поражението със сигурност няма да улесни ситуацията на “Армията”, където определено липсва ентусиазъм.

Такъв обаче ще се върне на “Герена”, където се разминаха след изпълнение на дузпи с плейоф за Лига на конференциите и Суперкупата на България.

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Пламен Андреев; Жереми Петрис, Келиан Ван дер Каап, Хосе Кордоба, Цунами; Филип Кръстев, Андриан Краев; Роналдо, Георги Миланов, Уелтон; Ивелин Попов
Старши треньор: С. Стоилов

ЦСКА - СОФИЯ (4-2-3-1): Густаво Бусато; Иван Турицов, Юрген Матей, Мено Кох, Брадли Де Нойер; Тибо Вион, Амос Юга; Маурисио Гарсес, Джонатен Линдсет, Лазар Туфегджич; Дауда Бамба
Старши треньор: С. Илич

СЪДИЯ: Драгомир Драганов
СТАДИОН: "Васил Левски", София
НАЧАЛО: 16:45 часа

Снимки: Борислав Трошев | Снимки: Владимир Иванов | Снимки: Борислав Цветанов