Левски си направи невиждано харакири на "Герена" и излетя от Европа

Отборът на Левски си направи невероятно харакири насред “Герена” и излетя от Европа! “Сините” отстъпиха с 1:2 след продължения от малтийския Хамрун, но след победата с 1:0 в първата срещата, двубоят трябваше да се реши с изпълнение на дузпи. При 11-метровите наказателни удари третият в Малта надви 26-кратните шампиони с 4:1, след като Цунами и Филип Кръстев пропуснаха втората и третата дузпа за столичани. Драмата беше пълна пред препълнените трибуни на "Георги Аспарухов", след като гостите поведоха в 78-ата минута с гол на Гюламие. Цунами обаче изравни в 91-ата минута, но Камензули шокира "Герена" с гол веднага след подновяването на играта и прати срещата в продължение. Капитанът Николай Михайлов определено има много сериозна вина заедно със съотборниците си пред него за двата гола на Хамрун, което се оказа и решаващо за крайния резултат.

Националният вратар спаси четвъртата дузпа на Феделе, за да запази шансовете на своя тим, но се оказа, че е излязъл напред и трябваше да има пребиване, след което играчите на Хамрун изпаднаха в екстаз, тъй като постигнаха най-големия успех в своята история.

Еуфорията в сините редици се изпари, а за жалост с това и мечтата за класиране в груповата фаза за пръв път от 2010 година, което бе най-кратният път към стабилизирането на намиращия се в много тежко финансово състояние столичен гранд.

Освен това Левски за първи път отпадна от малтийски тим, който пък нанесе и първа загуба на Мъри начело на "сините" в евромач на "Герена". Треньорът имаше седем победи и едно равенство в досегашните си осем двубоя, в които отборът му бе допуснал само един гол и бе в серия от шест "сухи" мрежи. Интересното е, че столичани за първи път отпадат, след като са спечелили първата среща далеч от България с 1:0, като в предните три случая винаги минаваха в другия кръг. За тяхно съжаление и черната серия от 12 години насам да не може да бъде преодолян повече от един противник в турнирите продължава.

36 Левски - Хамрун Спартанс I

Победителят се класира на плейофа за влизане в групите на Лигата на конференциите, където го чака Партизан. Ако Левски бе стигнал до мача с "гробарите", щеше да има гарантирани 3,5 милиона лева от евротурнирите.

Пред препълнените трибуни на стадион "Георги Аспарухов", столичани имаха преднина от 1:0 след успеха в последните секунди в Малта. Привържениците на 26-кратните шампиони мечтаеха за нова "Синя приказка" в евротурнирите с любимия им треньор, след като бе отстранен ПАОК (2:0, 1:1).

Преди мача легендата Божидар Искренов бе почетен от клуба и лично от президента Наско Сираков за неговия 60-годишен юбилей. Гиби обра овациите на феновете, които преди 40 години го дариха с прозвището "Радостта на народа".

29 Левски - Хамрун Спартанс II

Наставникът на Левски Станимир Стоилов направи една принудителна смяна сред титулярите. Опитният Георги Миланов, който се разболя в последните часове, отпадна от сметките. Капитанът Николай Михайлов бе под рамката, а тримата защитници пред него бяха Келиан ван дер Каап, Сонко Сундберг и Хосе Кордоба. Жереми Петрис, Андриан Краев, който сменя Миланов, Филип Кръстев и Цунами бяха халфовете, докато напред бе триото Роналдо, Билал Бари и Уелтон.

Наставникът на гостите Бранко Нишевич направи три промени от първата среща, като вместо бранителя Борг игра Торе, а нападателите Машеке и Додо отстъпиха местата си на Едер и Неделкович.

Още във втората минута невероятен пропуск направи Роналдо, който не успя да уцели топката на празна врата след подаване на Уелтон. Веднага последва една възможност за гостите след центриране от фал. "Сините" бяха по-активни, а в 22-ата минута Уелтон пробва рефлекса на Бонело, а няколко пробива на бразилеца не бяха завършени с удар. В 35-ата минута Краев свали топката с глава към връхлитащия Цунами, който отново с глава стреля силно, но Бонело се намеси и топката срещна горната греда на гостите.

Краев в 38-ата минута също пробва изстрел в обсега на Бонело. В същото време страхотна заря над Сектор "Г", която продължи седем минути, вдигна сериозно настроението по трибуните. Уелтон с пореден пробив отляво стреля силно и стражът на гостите отново изби.

Секунди преди почивката Сундберг с глава също пропусна да даде аванс на "сините".

Втората част започна по-добре за гостите, които се опитаха да изнесат играта в половината на домакините. Играчите на Стоилов обаче не допуснаха сериозни положения пред Михайлов, който два пъти трябваше да се намесва при центрирания.

Краев отне няколко топки в центъра на терена, но играчите в атаката на "сините" така и не успяваха да се организират и сбъркаха няколко пъти с последното подаване. Така не се стигаше и до голови удари. Двайсет минути преди края на редовното време нападателите Машеке и Соу влязоха за Хамрун и дадоха свежест на противника.

Така изненадващо в 78-ата минута се стигна до гол във вратата на Михайлов. Негов автор беше Гюламие, който първо бе оставен непокрит при центриране отляво и стреля от въздуха, Михайлов спря топката на голлинията, но при добавката халфът бе по-бърз и вкара топката между краката на вратаря, който не бе захлупил кълбото и определено можеше да има по-бърза реакция преди

Патрик-Габриел Галчев и Илиян Стефанов влязоха вместо Петрис и Роналдо.

Левски тръгна да търси равенството, за да избегне продължения, като след няколко центрирания в 90-ата минута Цунами изправи трибуните на крака след хубав плонж с глава. "Сините" вече се виждаха в следващия кръг, когато колективна грешка в отбраната и доста неразчетено излизане на Михайлов доведе до шокиращ развой събитията, тъй като Камензули отново изведе гостите напред в резултата.

Резервата Додо изпревари Галчев и Ван дер Каап при дълго подаване, след което финтира напусналия вратарското поле Михайлов и върна към своя съотборник, който с удар от 15 метра под горната греда вкара за 1:2.

С попадението спря и част от осветлението на стадиона, но двубоят не бе прекъснат от румънския съдия.

Левскарите реагираха светкавично, но не успяха да стигнат до равенството и двубоят трябваше да се реши в продължения.

Още в началото на продълженията Машике излезе сам срещу Михайлов, но за радост на хилядите по трибуните стреля над гредата. Уелтон и Кръстев се опитваха да поведат тима до равенството, но без сериозен успех след първите 15 минути. Бразилецът дори получи жълт картон, който би го извадил от евентуален следващ мач. Мъри реши да пусне Петков именно на мястото на крилото.

Кръстев от фал затрудни Бонело в 108-ата минута, който доведе до корнер. При следващата контраатака Михайлов спаси този път Левски с отличен рефлекс. Стражът спря връхлитащия Додо, който бе изпуснат от защитата и стреля от четири-пет метра.

Последните секунди малтийците имаха още един шанс, а в последната секунда Ивелин Попов дебютира, за да може да бие дузпа, заменяйки Ван дер Каап.

Михайлов избра изпълнението да бъде пред Сектор "Б", но и това не помогна на "сините" да се измъкнат от кошмарната вечер. Фрейташ даде аванс на гостите, а младият Петков изравни. Монтебело вкара втората дузпа и даде аванс на своите, Цунами стреля много лошо и Бонело спаси, последва точно изпълнение на голмайстора Гюламие и преднина от два гола за Хамрун. Кръстев, който сбърка в Малта от дузпа, отново се провали от бялата точка след ново спасяване на Бонело и вече чудо трябваше да помогне на Левски.

Михайлов спаси удара на Феделе, но реферите дадоха знак, че е излязъл напред и трябваше да бъде повторено изпълнението. Този път играчът на гостите прати топката под горната греда и подлуди от радост малтийците, които пишат история, но прати в амок "Синя България", която последните няколко месеца беше в невероятна и заслужена еуфория.

Ивелин Попов пък нямаше шанс да бие дузпа и дълго мечтания му дебют се превърна в истински кошмар. Сега ще трябва да се опита да помогне на тима да се вдигна след този шок.

Левски обаче сам си е виновен и може да се сърди само и единствено на себе си, че не изневери на своята славна история в добро и лошо, както публиката да пълни стадионите, така и отборът да има шокиращи издънки в европейските клубни турнири.

"Сините" не само станаха първият български тим отпаднал от малтийски клуб, но и първият допуснал поражение в евротурнирите, след като досега родните представили имаха 10 победи от десет срещи срещу състави от островната държава.

ЛЕВСКИ 1:2 ХАМРУН (1:0 в първа среща, общ резултат 2:2, 2:6 след дузпите)
0:1 Гюламие (78)
1:1 Цунами (90)
1:2 Камензули (90+2)