Първа победа при Томаш, феновете върнаха настроението в ЦСКА - София - на живо от "Надежда" след 3:0 над Локомотив

Драма с дузпи донесе злато за Канада

Канада стана олимпийски шампион в женския футболен турнир в Токио 2020. Тимът победи Швеция с изпълнение на дузпи, след като в редовното време и продълженията резултатът беше 1:1. При изпълнението на дузпите “кленовите листа” надделяха с 3:2 и така с общ резултат 4:3 спечелиха златните медали. “Тре крунур” трябва да се задоволят със среброто, а бронза е за САЩ.

Шведките имаха преимущество и създадоха повече положения за гол, но не успяха да стигнат до победата. Тяхното единствено попадение беше отбелязано от Стина Блакстениус в 34-ата минута, когато тя прекара топката между краката на Ванеса Жилс. В 68-ата обаче Джеси Флеминг изравни от дузпа, свирена за фал на Аманда Илещет срещу Кристине Синклеър. В оставащите минути от редовното време и впоследствие в продълженията нов гол не падна и така дузпи определиха крайния победител.

Скандинавките пропуснаха първата си дузпа след удар на Косоваре Аслани в страничната греда. Флеминг отново беше точна от бялата точка за канадките, но пропуските Ашли Лоурънс (спасяване на вратарката) и Ванеса Жилс (удар в напречната греда) дадоха аванс на Швеция след попаденията на Натали Бьорн и Оливия Шу. Последваха два спасени изстрела на двата отбора - на Анна Анвегор за “тре крунур” и Адриана Леон за “кленовите листа”. Това даде шанс на капитанката Каролине Сегер да донесе златото на Швеция, но нейният шут мина над вратата. Така точният удар на Диане Роуз възстанови равенството. Йона Андерсон направи четвъртия пропуск за “жълтите”, а Джулия Гросо вкара решаващия гол за победата на Канада, която отново спечели изпълнения на дузпи след тези на четвъртфинала срещу Бразилия.

По този начин северноамериканките се окичиха за първи път със златните медали от олимпийски игри след 4 победи (2 с дузпи) и 2 равенства в турнира. На втора поредна олимпиада шведките взеха сребърните медали след единствената си загуба в Токио 2020.