Дербито е за “червените”! ЦСКА-София пропусна да разгроми Левски (видео+галерия)

Дербито е за “червените”! Тимът на ЦСКА-София надигра Левски и спечели с 2:0 сблъсъка от 26-ия последен кръг на редовния сезон в efbet Лига. Играчите на Любослав Пенев надвиха категорично “сините”, които имаха късмет, че не загубиха и с много по-голям резултат. Жул Кейта (14) и Джорди Кайседо (37) отбелязаха двете попадения преди почивката. Победата гарантира третото място на ЦСКА-София, който влиза в шампионския плейоф с актив от 50 точки. Намиращият се в трагично състояние клуб от стадион “Георги Аспарухов” записа рекордната си 12-ата загуба през сезона, като в четвърти пореден  мач не се разписа и завърши на девето място редовния сезон с 28 точки, но може да се смъкне и на десето място, ако Ботев (Пд) победи Лудогорец. Седмата позиция остана на минимум седем точки от 26-кратните шампиони след редовния сезон.

“Червените” за първи път от четири години записва две поредни победи, а също така от създаването на този формат за първи път записаха два успеха в двата мача от редовния сезон. “Сините” пък вече седем поредни мача нямат победа срещу своя съперник, който победиха последно през февруари 2019 година, с 1:0.

Тимът в синьо завърши мача с девет души, след като десет минути преди края Георги Александров извади рамото си и бе откаран с линейка в болницата, а в последните минути резервата Илия Димитров получи директен червен картон за удар без топка срещу Кох.

75 Левски - ЦСКА-София 0:2 (I част)

Част от агитката на Левски пък нахлу на пистата след втория гол на противника, а също така и след края на мача, но до сериозни ексцесии не се стигна.

Живко Миланов, който все още замества Славиша Стоянович, смени четирима футболисти от загубата с 0:1 от Локомотив (Пловдив) на “Лаута” преди няколко дни. Ивайло Найденов, Фейсал Рерас, Мартин Петков и Билал Бари стартираха от първата минута в постройката 4-2-3-1, като смениха Патрик-Габриел Галчев, Илия Юруков, Марин Петков и Стивън Петков.

45 Левски - ЦСКА-София 0:2 (IІ част)

Микулич бе на вратата, докато Найденов, Живко Атанасов, Георги Александров и Рерас бяха защитници. Тома Даске, Мартин Райнов, Драган Михйлович и Мартин Петков действаха зад Андриан Краев и Билал Бари.

Любослав Пенев също имаше проблеми в състава, като Брадли Мазику напусна стадиона накуцвайки. Ел Голеадор направи три промени от успеха с 6:0 над Монтана преди няколко дни. Освен Мазику, Димитър Евтимов и Бисмарк Чарлс не бяха сред титулярите. На тяхно място започнаха Густаво Бусато, Енрике Рафаел и Жорди Кайдесо.

В схемата 4-2-3-1 пред Густаво стартираха Иван Турицов, Мено Кох, Юрген Матей и Греъм Кери. Капитанът Амос Юга и Тибо Вион бяха опорните халфове, а Енрике Рафаел, Жул Кейта и Федерико Варела действаха зад голмайстора Кейседо.

Пуснатите в продажба билети при ограничен капацитет от 4000 зрители бяха разпродадени за по-малко от час, което показа, че привържениците на двата отбора нямаха търпение да окажат подкрепа на любимците си.

За съжаление в Сектор "Г" от самото начало не се спазваше никаква дистанция, а дори напротив, агитката се събра на едно място, за да бъде по-гласовита. В Сектор "Б" феновете на "сините" бяха по-стриктни.

Двубоят започна добре за играчите в синьо, които още в третата минута можеха да поведат. Младият Мартин Петков удари обаче горната греда от фаул.

Символичните гости отвърнаха със силен удар на Кери, който мина покрай лявата греда на Микулич. Поредната грешка на синята защита за този сезон доведе до гол в тяхна врата.

Това се случи в 14-ата минута, когато Варела центрира отлично, а най-ниският на терена от "червените" изпревари Рерас и с глава прати топката под гредата на Микулич. Така първият точен удар във вратата на хърватския вратар завърши с втория гол за сезона на крилото, който се бе разписвал само срещу Лудогорец през есента.

Футболистите на Миланов, които играха компактно до гола, тотално се объркаха след попадението.

Голмайсторът беше активен и в следващите минути, но при нов пробив отдясно, след който не успя да намери Кайседо пред вратата на "сините", се контузи. Така в 25-ата минута Георги Йомов влезе на мястото на Кейта, а секунди след това Петков от Левски получи първия жълт картон.

В 33-ата минута само късметът спаси Левски. Йомов развинти най-слабия на терена до този момент Рерас и центрира опасно, Кайседо не успя да стигне до топката, а Найденов изпревари Варела малко преди испанецът да удвои на празна врата.

При следващата атака Кайседо стреля, но топката се отби в Рафаел и Микулич спаси. Тотално неадекватната защита на "сините" позволяваше всяка атака на противника да бъде голова. Варела изведе отлично Йомов, а Рерас отново увисна. Националът, сам срещу Микулич, тръгна да го прехвърля технично, но стражът изби. Топката обаче отново се озова във Йомов, който на празна врата с глава стреля в аут.

Все пак ЦСКА-София поведе с два гола в 37-ата минута, когато Кайседо стреля с левия крак от 19 метра, топката се отби в Атанасов и влезе в долния ляв ъгъл на Микулич. Интересното е, че Даске подаде на нападателя на противника, след като никой не му пречеше. Еквадорецът пък има вече пет гола в първенството и общо осем през тази пролет с червената фланелка.

"Сините" бяха в нокдаун, като поредно дълго подаване матира защитата. Кайседо излезе сам срещу Микулич и игра първо с топката, но тръгна да пада преди да се стигне до съприкосновение със стража, каквото имаше. Реферът Ивайло Стоянов обаче не показа бялата точка, каквито претенции имаха от скамейката на "червените".

Представянето на "сините" вбеси агитката на тима, като около 50 човека от Сектор "Б" нахлуха на пистата, но след бързата намеса на органите на реда не се стигна до ексцесии и няколко минути по-късно феновете се върнаха в сектора.

Георги Александров с глава принуди Бусато да показва добър рефлес и да запази вратата си в 45-ата минута. Двете положения на "сините" бяха след статични положения.

На почивката Галчев замени Рерас отляво в отбраната на символичните домакини. В 52-ата минута Краев преодоля Кох и влезе в наказателното поле, но стреля извън вратата от добра позиция. Отново активният Краев завърши с удар атака на "сините", който беше спасен от Бусато.

Нов голям пропуск за “червените” имаше в 62-ата минута. Варела отново изведе Кайседо зад защитата, но останал сам срещу Микулич, вратарят се хвърли и изби топката от краката на тарана, който падна на земята, но все пак остана във владеене на коженото кълбо, след което обаче не успя да намери Рафаел, който чакаше в добра позиция.

Пенев пусна Тиаго и Бисмарк, а Илия Димитров се появи за “сините”. Синклер също се появи на терена, като играчите на Пенев отново бяха по-свежи. Здравко Димитров също влезе в игра.

Йомов пропусна в 75-ата минута да вкара трети гол за ЦСКА-София.
Контузия извади от терена Найденов, който бе заменен принудително. Миланов пусна Юруков и Марин Петков, за да се опита да промени нещо в този двубой.

Александров извади рамото си и беше откаран с линейка, а левскарите доиграха мача с човек по-малко.

Малко след това Димитров удари без топка Кох и получи червен картон, въпреки че Матей, който го избута няколко пъти, не получи дори жълт картон. Буквално в последните минути, останал с девет души, Левски се размина с трети гол.

Първо Йомов игра егоистично и от малък ъгъл стреля, Микулич спаси, но крилото можеше да подаде на своя противник. В 92-ата минута отново Йомов на празна врата не успя да засече подаване на Сиклер. Въпреки това ЦСКА-София напълно заслужено победи и играчите в червено празнуваха пред Сектор “Г” след срещата.

На другия полюс бяха нещата пред Сектор “Б”, където отново голяма част привърженици излязоха на пистата, за да говорят с играчите и треньора Миланов.

Желанието им е да разберат преди всичко какво ще е бъдещето на клуба, който от четири месеца не е плащал заплати на своите играчи и служители, а също така завърши сезона на 22 точки от “червените” и с цели 12 поражения от 26 мача, като само три тима имат повече загуби от тях в елита през този сезон.

ЦСКА-София записа 14-и успех в тази кампания, а "сините" имат едва една точка в последните четири мача, като в последните три записаха поражение срещу първите три клуба в класирането.

ЛЕВСКИ - ЦСКА-София 0:2
0:1 Кейта (14)
0:2 Кайседо (37)

ЛЕВСКИ: Звонимир Микулич, Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Георги Александров, Фейсал Рерас, Тома Даске, Мартин Райнов, Драган Михайлович, Мартин Петков, Андриан Краев, Билал Бари
ЦСКА-София: Густаво Бусато, Иван Турицов, Мено Кох, Юрген Матей, Греъм Кери, Амос Юга, Тибо Вион, Енрике, Рафаел, Жул Кейта, Федерико Варела, Жорди Кайседо

Снимки: Владимир Иванов | Снимки: Борислав Трошев