Очаквайте в 13:00: Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16)

Робърта измъкна Левски срещу Славия в снежната буря на "Герена" (видео)

Отборът на Левски спечели много трудно най-старото столично дерби срещу Славия. "Сините" надвиха с 1:0 "белите" на стадион "Георги Аспарухов" в сблъсък от 22-ия кръг efbet Лига. Единственото попадение бе дело на звездата Найджъл Робърта в 85-ата минута. Нидерландецът продължава да мъкне 26-кратните шампиони през последните седмици, след като има вече седем гола и две асистенции за последните пет мача във всички турнири. Двата тима се срещнаха само преди няколко дни, след като премериха сили в турнира за Купата на България, в който "белите" спечелиха с 2:1 и се класираха на полуфинал.

70 Левски - Славия

Този път късметът се усмихна в края на гранда от "Герена", който прекъсна черната си серия от четири поредни поражения срещу Славия. Тези три точки са изключително важни за 26-кратните шампиони, които отдалечиха тима на Стоянович от опасната зона. "Сините" влизат в паузата за националните отбори на осма позиция и с актив от 27 точки, оставяйки 11-ия Монтана и 12-ия Славия на осем точки зад себе си. Най-старият столичен клуб продължава да мечтае за Купата, но битката за оставане в елита продължава. Момчетата на Тарханов записаха 13-та загуба в тази кампания и имат само две точки пред последния Етър.

Два пъти гредите спряха Здравко Димитров през първото полувреме, а през втората част Димитър Рангелов също нацели гредата.

Наставникът Славиша Стоянович бе направил четири промени в стартовите 11 от срещата на "Овча Купел". Драган Михайлович, Георги Александров, Фейсал Рерас и Насиру Мохамед смениха Найденов, Юруков, Славчев и Бари. Пред Микулич в защита действаха Михайлович, Атанасов, Александров и Рерас. Даске и Райнов бяха опорните халфове в схемата 4-2-3-1, а Здравко Димитров, Мохамед и Мартин Петков действаха зад Робърта

Треньорът на гостите Александър Тарханов направи три рокади. Михаил Александров, Владислав Узунов и Емил Стоев замениха Патев, Вълчев и Златков. Младият Вуцов пазеше за "белите", докато Александров, Христов, Гандри и Антовски бяха в защита. Узунов бе опорен халф в схемата 4-1-4-1, а Макрилос, Стоев, Кръстев и Кирилов действаха зад Рангелов.

Още в първите секунди Рангелов стреля над вратата. “Сините” отвърнаха с опасна атака, а в 5-ата минута Робърта излезе сам срещу Вуцов, който изключително опасно му влезе в краката извън наказателното поле и спря топката. Стоянович побесня и искаше червен картон, докато Георги Давидов даде знак играта да продължи. Именно това още повече ядоса скамейка на 26-кратните шампиони.

В 8-ата минута гредата спаси Славия. Здравко Димитров стреля от 20 метра и топката се отби в дясната греда.

Двата отбора играеха открито на тежкия терен на “Герена” и опитваха да стигнат до гол. Домакините и гостите пробваха няколко изстрела, които не затрудниха вратарите. Най-активният от домакините Здравко Димитров нямаше късмет и в 38-ата минута, когато удари за втори път гредата в мача. Крилото нахлу отляво и финтира Александров, след което стреля по земя, но отново топката се отби в дясната греда.

Това беше и последната по-интересна част преди почивката.

Втората част започна с възможност за Славия да вкара гол. Стоев напредна по крилото и центрира, а Кирилов стреля, но Микулич изби с крак. При следваща атака Димитров проби по лявото крило и стреля, а Вуцов плонжира и изби. Христов пък реши да връща към младия вратар, но Мохамед тръгна да пресира и Вуцов трябваше да се намесва и с крак. В 59-ата минута при сериозна грешка на Микулич Левски можеше да си вкара автогол чрез Атанасов след центриране на Кръстев. Тинейджърът Марин Петков, който вкара първото си попадение сред професионалистите преди дни, замени Мохамед.

Малко по-късно Димитър Рангелов удари греда за Славия. Това се случи в 65-ата минута. Александров намери ветерана, който се освободи от Михайлович и стреля в страничната греда. През това време снеговалежът се засили изключително много и теренът стана изцяло бял.  Условията за игра не бяха никак лесни, а очертанията на терена също почти не се виждаха.  Двамата треньори направи няколко промени, като гостите изглеждаха малко по-опасни в тези минути.

Новият национал Андреа Христов със страхотен шпагат спря Робърта в наказателното поле в 83-ата минута. 120 секунди по-късно в 85-ата минута обаче Робърта даде аванс на "сините", след като се разписа с глава след центриране от фаул на Марин Петков. Таранът надскочи защитата на "белите" и се разписа за пореден път тази пролет. Попадението е негово шесто в шампионата през тази кампания, а също така седмо в последните пет мача във всичките турнири.

Гостите се опитаха да върнат попадението, но теренът не им позволи. Славчев влезе в игра, за да помогне на домакините да запазят преднината си и да стигнат до важната победа, която стана факт след последния съдийски сигнал.

Това бе първи успех на Левски срещу Славия от септември 2019 година и първи от октомври 2018 година на своя стадион, след като предните две визити на "Герена" тимът от квартал "Овча Купел" записа заслужени победи.

Славиша Стоянович ще има три седмици да работи по-спокойно, за да подготви отбора си за предстоящите тежки битки в последните четири мача от редовния сезон срещу Черно море, Лудогорец, Локомотив (Пловдив) и ЦСКА-София. Играчите на Славия пък ще трябва да мислят за двата полуфинала с Арда и за предстоящата среща с ЦСКА 1948 в следващия кръг.

ЛЕВСКИ - СЛАВИЯ 1:0

1:0 Робърта (85)

ЛЕВСКИ: Звонимир Микулич, Драган Михайлович, Живко Атанасов, Георги Александров, Фейсал Рерас, Тома Даске, Мартин Райнов, Здравко Димитров, Мартин Петков, Насиру Мохамед, Найджъл Робърта

СЛАВИЯ: Светослав Вуцов, Михаил Александров, Андреа Христов, Надер Гандри, Филип Антовски, Владислав Узунов, Петер Макрилос, Емил Стоев, Калоян Кръстев, Радослав Кирилов, Димитър Рангелов

Снимки: Владимир Иванов