Тандемът Алексис - Уолкот срази Базел (видео)

Арсенал победи Базел с 2:0 и заедно с Пари Сен Жермен оглавява класирането в група "А" на Шампионската лига, в която е и Лудогорец. Тимът на Арсен Венгер стигна до успеха с два гола до почивката на Тио Уолкот след асистенции на Алексис Санчес. Лондончани можеха да спечелят и много по-убедително, ако не бяха великолепните изяви на стража на гостите Томаш Вацлик.

Арсенал е в подем през последните седмици и само преди няколко дни разгроми Челси с 3:0. В халфовата линия титуляр на мястото на контузения Франсис Коклен беше Гранит Джака, който се изправи срещу бившия си тим. В състава на гостите пък бе неговият брат Таулант. Атаката на "артилеристите" се водеше от намиращия се в блестяща форма Алексис Санчес, подкрепян по фланговете от Алекс Иуоби, Месут Йозил и Тио Уолкот. Нв вратата бе Давид Оспина, а Петер Чех получи почивка.

Базел пристигна със самочувствие благодарение на факта, че е с пълен актив след 9-ия кръг в Швейцария и вече натрупа преднина от 13 точки на върха. Наставникът Урс Фишер смени схемата и заложи на трима централни защитници в лицето на Марек Сухи, Таулант Джака и Едер Баланта. В атаката пък, за разлика от мача с Лудогорец, стартира Сейду Думбия.

Около двубоя имаше няколко любопитни факти - от една страна, Арсенал можеше да се похвали с 6 победи от 6 мача срещу швейцарски съперници, но от друга Базел имаше само една загуба в последните си 10 мача срещу отбори от Англия.

Футболистите на Арсенал, които днес играха в резервните си жълти екипи, наложиха високо темпо от самото начало и бързо стигнаха до гол. В 7-ата минута Алексис Санчес проби перфектно и достави удобна топка за Уолкот, който без проблеми опъна мрежата. Гостите не се смутиха и в немалки периоди от първата част се държаха напълно равностойно, но не успяваха да стигнат до голови ситуации пред вратата на Оспина. Арсенал обаче показа завидна ефективност и в 26-ата минута удвои преднината си. Попадението отново беше изработено от тандема Алексис - Уолкот. Двамата направиха двойно подаване, след което английският национал технично преодоля Томаш Вацлик.

В 36-ата минута лондончани бяха много близо до трети гол, но Алексис Санчес се засуети в наказателното поле и спечели само корнер. Веднага след това Вацлик направи двойно спасяване, а до края на полувремето само намесите на чешкия вратар и неточният мерник на Йозил оставиха резултата непроменен.

След почивката Арсенал продължи да е много по-добрият отбор, а поредната комбинация между Алексис и Уолкот не завърши с гол само заради навременната намеса на Таулант Джака. Домакините имаха и други възможности да решат мача, а Базел създаде нещо интересно в предни позиции чак в 64-ата минута, когато Оспина с мъка изби силен изстрел на Биркир Бярнасон. Отново испандският национал можеше да върне един гол малко по-късно, но с глава прати топката в аут.

В последните секунди Алексис Санчес помисли, че най-после ще впише името си сред голмайсторите, но за кой ли път Вацлик отчая чилийския нападател на Арсенал.

В класирането "топчиите" отстъпват на ПСЖ само по голова разлика, а в следващия си мач приемат Лудогорец на "Емиратс". Базел пък гостува в Париж.

АРСЕНАЛ - БАЗЕЛ 2:0 (2:0)