Биропиенето трябва официално да бъде прието като спорт (виж, beerpong-ът не е лошо нещо, ама, да). И е ужасно разпространено схващането, че от бирата се пълнее. В това може и да има известна истина, но пък пенливата течност се оказва ужасно полезна, даже прекрасно полезна, в други посоки. Ето някои от тях.
Ако имаш проблеми със сърцето, пий повече бира. Високото съдържание на витамини В6, В9 и В12 е много полезно за сърдечносъдовите заболявания. Честотата на коронарна болест на сърцето е значително по-ниска сред умерените консуматори на бира. Което не значи, че ако вече имаш заболяване, трябва да се наливаш с пиво - по-скоро пий превантивно, нещо като хомеопатия, ама такава, която все пак има ефект.
Бирата се оказва едно от най-ефикасните средства за предотвратяване на риска от развитие на рак и диабет. Според учени дрождите и ечемикът, както и мощните фенолни антиоксиданти, могат да предотвратят онкозаболявания и заболявания на храносмилателната система.
Напълно неоснователни са твърденията, че мускулите се отпускат при дългогодишна редовна, но умерена употреба на бира - в нея се съдържа силиций, който укрепва и заздравява костите. Такаче може да се каже, че бирата е дори полезна за скелетно-мускулната система.
Колкото и да не ти се вярва, бирата е богата на минерали като магнезий, селен, калий, фосфор и др. Ечемикът и хмелът пък са богати на флавоноиди, които имат сериозен антиоксидантен ефект.
Съдържанието на витамин В6 в бирата помага и за още нещо важно - предотвратява провокираното от твърдия алкохол покачване на хомоцистеин в кръвта, който пък е рисков фактор за инфаркт и инсулт.
Един от най-популярните позитивни ефекти на бирата спрямо човешкия организъм е благотворното влияние върху функцията на бъбреците. Медици твърдят, че консумацията на бира може да понижи опасността от развитие на камъни в бъбреците при мъже на средна възраст. А и съвсем дребните песъчинки се изхвърляли от организма значително по-лесно и безболезнено.