Неписан закон е, че пивото е напитка за горещите дни. Но пък тъмната бира е идеална и подходяща и а студените месеци, така че ако си сериозен почитател на пенливата течност, няма защо да се ограничаваш - няколко бири с вечерята са си съвсем окей, стига това да не се случва всеки ден. Затова и сме ти събрали малко факти за любимата напитка.
Бирата не се разваля, когато се стопли. Не се притеснявай, когато забравиш бирата си и тя се стопли. Вкусът ѝ се оправя веднага, след като я охладиш.
Вкусът е различен от различните бутилки. Няма как да не си се замислял дали цветът на бирената бутилка (най-често кафява или зелена) влияе на течността вътре. Истината е, че няма голяма разлика, ако не е облъчвана от много светлина. Обърни внимание на срока на годност - има много магазини, които продават старата си стока с новата, за да може не изхвърлят или връщат на доставчик старата бира.
Не забравяй: бирата не е вечна, дори да стои през цялото време в хладилника. Всичко зависи от начина на бутилиране. Нормалните бири се запечатват с метална капачка, а това помага да издържат повече. Преди години бирените бутилки са били запечатвани с коркови тапи, а коркът изсъхвал след време и започвал да пропуска малко въздух. А сам се сещаш как влияе това на пивото.
Никога не слагай бира във фризера си, освен ако не е за примерно 10-15 минути. Има огромен шанс бутилката да "избухне" от температурната разлика и именно от начина на "запечатване" с метална капачка. И това не е единственият проблем - замразената бира разваля своите вкусови качества, не е толкова газирана и може да допринесе за болки в корема.
Не поставяй бирата "легнала" в хладилника си - тази позиция на бутилката започва да влияе на бирената мая, а и така излагаш по-голямата част от пивото на въздуха във върха на бутилката. Това й позволява по-лесно и бързо окисляване, а от там и качеството се променя драстично.