Изненада на Ботуша! Серия "А" вече няма непобеден лидер след издънка на "Меаца"

Италианската Серия “А” вече няма непобеден лидер, след като Интер изненадващо се срина на собствения “Джузепе Меаца” - 1:3 от Удинезе, които нямаха победа на този стадион от 2014 година (през 2013-а пък разгромиха “нерадзурите” с 5:2 като гост) и бяха в серия от пет поражения срещу този съперник.

Кевин Лазаня пак наказа Интер с гол в 14-ата минута, но само 71 секунди по-късно Мауро Икарди изравни. Благодарение на системата ВАР гостите получиха дузпа за игра с ръка на Давиде Сантон и Родриго де Паул бе точен за 1:2, а Антонин Барак в 76-ата на практика приключи спора.

Най-добрата защита в Калчото се пропука цели три пъти, системата ВАР бе ключова за отсъждането на дузпа в полза на Удинезе през второто полувреме, в което домакините по необясним начин предадоха инициативата от самото му начало и бяха логично наказани два пъти. Лучано Спалети смени тактиката с трима бранители при 1:2, но при една контраатака Барак до голяма степен предреши изхода на мача с третото попадение четвърт час преди края.

Единствената добра новина за феновете е фактът, че Икарди вече има 17 гола в Калчото и продължава да води в класацията за “капоканониере”, както и 95 попадения с екипа на “нерадзурите”, с което влиза в топ 10 в историята на клуба.

Така вече има само три клуба в големите европейски първенства без поражение - Манчестър Сити в Премиър лийг и Барселона и Атлетико (Мадрид) в Примера дивисион. Специално Интер е бил непобеден след 16 кръга последно през сезон 2007/08, когато тимът стигна и до Скудетото.
"Нерадзурите" остават на върха с 40 точки, но Наполи (39) и Ювентус (38) могат да променят това. Удинезе е 11-и с 21 пункта.
Първата възможност за домакините дойде в 4-ата минута, когато центриране отляво на Марсело Брозович отиде на далечната греда и там Матиас Весино с глава не можа да намери рамката. По-голям обаче бе пропускът на Иван Перишич в 8-ата, когато пък Мауро Икарди сервира добре кълбото отдясно, а хърватинът с каратистки похват стреля от няколко метра, но не можа да намери очертанията.
Изненадващо "зебрите" поведоха в 14-ата минута, след като Давиде Сантон първо свърши добра работа при отнемане на топката, но дриблираше към собственото си наказателно поле и я загуби за сметка на Силван Видмер. Той след това финтира Борха Валеро, който се контузи, а центрирането по земя бе засечено отблизо в мрежата от Кевин Лазаня, преборил се с Милан Скриняр и Данило Д'Амброзио - 0:1.
По-малко от 120 секунди бяха необходими за отговора на Интер - страхотен контрол на топката от въздуха на Антонио Кандрева бе последван от чудесно негово центриране в малкия пенал, където Икарди бе безпощаден и изравни на 1:1.
След изравняването играчите на Интер започнаха да стрелят от почти всяко положение и без да се съобразяват с дистанцията, като особено далечен изстрел на Марсело Брозович от воле след изчистена топка от корнер можеше да се превърне в един от головете на сезона, но сантиметри го разделиха от гредата.
"Нерадзурите" приключиха полувремето с 18 удара на сметката си, 7 от които бяха в очертанията на вратата, но реално рефлексът на стража Албано Бицари не бе толкова тестван, защото основно шутовете идваха от далечно разстояние.
Само 34 секунди след подновяването на играта Удинезе направи страхотна контраатака и Кевин Лазаня изпусна стопроцентово положение, след като не можа да преодолее Самир Ханданович от чиста позиция фронтално срещу вратаря от няколко метра. Вратарят на Интер обаче направи поредното си феноменално спасяване през сезона и опази тима си от неприятности.
В 53-ата минута Мауро Икарди изпусна чисто положение с глава на няколко метра от голлинията, като не можа да намери рамката след хубаво центриране отдясно. В 55-ата Силван Видмер центрира от аутлинията и Сантон спря топката с ръка, като реферът отсъди дузпа след разглеждане по системата ВАР. Дискусията бе евентуално за излизане на кълбото извън очертанията на терена, но в крайна сметка Родриго де Паул се разписа от бялата точка по безкомпромисен начин - 1:2.
В 68-ата пък Милан Скриняр нацели гредата, след като надскочи всички и засече добро центриране на Весино. Лучано Спалети пък смени тактиката и заигра с трима бранители, тъй като извади грешника Сантон и пусна тийнейджъра Ян Карамо.
В 72-ата друга резерва - Роберто Галярдини - имаше шанс да изравни, но изстрелът му с глава след центриране от корнер бе спасен от Албано Бицари. Тъй като Весино получи жълт картон и ще пропусне следващия мач, то Галярдини най-вероятно ще е титуляр в гостуването на Сасуоло.
Схемата с трима бранители не се оказа по-ефективна за "нерадзурите", които бяха хванати на контраатака в 76-ата минута и Антонин Барак вкара с удар почти от упор за 1:3. До края на срещата домакините направиха стихиен натиск и имаха нелоши положения, но нищо особено чисто, при което нямаше как да избегнат изненадата, особено при положение че отправиха само един точен изстрел.