Белгия заслужи бронза и най-доброто си класиране на световно първенство след нова победа над Англия (видео)

Белгия спечели бронзовите медали на Мондиал 2018 и записа най-доброто класиране в историята на участията си на световното първенството, след като за втори път в хода на турнира победи Англия. Този път "червените дяволи" спечелиха с 2:0 след голове на Тома Мюние (4') и Еден Азар (82'). По-рано, в последния кръг от груповата фаза, Белгия победи същия съперник с 1:0 и избра по-трудния поток в надпреварата.

Днес селекцията на Роберто Мартинес игра доста по-добре през първата част, а след почивката прие играта в своята половина. Англичаните търсеха изравнителния гол през второто полувреме, но контраатаките на белгийците им създаваха огромни проблеми и при една от тях интригата бе убита.

Двубоят бе важен и от гледна точка на битката за "Златната обувка" на Мондиала, за която фаворит остава Хари Кейн. Нападателят на Тотнъм има шест гола, а един от конкурентите му - Ромелу Лукаку, остана с четири.

Сред титулярите на Белгия се завърна Тома Мюние, който бе наказан за сблъсъка с Франция. 21-годишният Юри Тилеманс стартира в халфовата линия вместо Маруан Фелаини. Големите звезди Кевин де Бройне, Еден Азар и Лукаку също бяха титуляри. Любопитно е, че осем от футболистите, които започнаха днес за "червените дволи", играят в английската Премиър лийг. A

Саутгейт можеше да разчита на един от най-силните играчи на Англия на турнира - Киърън Трипър, който получи контузия в продълженията на полуфинала срещу Хърватия и участието му бе поставено под въпрос. Иначе селекционерът на "трите лъва" бе направил пет промени. Ашли Йънг отстъпи мястото си на Дани Роуз. Фил Джоунс стартира вместо Кайл Уокър, а Ерик Дайър, Фабиан Делф и Рубен Лофтъс-Чийк замениха Джордан Хендерсън, Деле Али и Джеси Лингард в халфовата линия.

Двубоят започна по перфектен начин за белгийците, които още в четвъртата минута поведоха в резултата. Лукаку изведе по перфектен начин Азар по левия фланг, а звездата на Челси мигновено центрира в наказателното поле, където Мюние изпревари Роуз и засече отблизо. Ударът му не бе много добър, но въпреки това Пикфорд не успя да го спре - 1:0. Мюние пък стана десетият играч на Роберто Мартинес, който се разписа на Световното първенство в Русия.

В 12-ата минута Белгия бе много близо до втори гол. Де Бройне получи в наказателното поле от Лукаку, след което стреля между двама бранители. Получи се рикошет и топката се насочи опасно към ъгъла, но Пикфорд реагира добре и изби.
Пет минути след това Де Бройне върна жеста на Лукаку и отправи много добро извеждащо подаване към нападателя, но първото докосване на голмайстора на Манчестър Юнайтед не бе добро и топката се озова в ръцете на вратаря на Англия.
В 24-тата минута англичаните създадоха първата голова възможност пред вратата на Куртоа. Стърлинг овладя добре едно подаване от дълбочина на Дайър, след което пусна технично към Кейн, който обаче се подхлъзна и ударът му премина встрани от вратата.
Десет минути преди почивката Азар получи в наказателното поле, но Стоунс блокира удара му. При последвалия корнер Тилеманс стреля несполучливо от границата на наказателното поле, но топката щастливо стигна до Алдервейрелд, който шутира акробатично, но топката профуча над напречната греда.
Гарет Саутгейт реагира с двойна смяна на почивката - Маркъс Рашфорд и Джеси Лингард се появиха на местата на Рахим Стърлинг и Дани Роуз.
В 51-вата минута Трипиър центрира добре от фаул и топката почти достигна до Стоунс, но в последния момент Вермален изчисти в корнер, макар и малко рисково. Три минути след това Трипиър изпълни тъч към Лингард, който стреля остро от въздуха, а Кейн се опита да засече на далечната греда, но малко не му достигна да го направи и топката излезе встрани.
В 56-ата минута Лукаку отново, както и през първата част, не успя да си поеме добре топката след ново брилянтно подаване на Де Бройне, който го изведе зад отбраната.
Малко след това Мартинес замени нападателя на Манчестър Юнайтед, включвайки на негово място Мертенс.

Англия продължи да търси изравнителния гол предимно с центрирания, които обаче не стигаха до Хари Кейн. Белгия пък прие играта и действаше на контраатака.
В 70-ата минута англичаните създадоха най-чистото си положение до момента. Рашфорд изведе Дайър, който копна топката над Куртоа, но Алдервейрелд се хвърли на шпагат и изчисти от голлинията.
Натискът на Англия се увеличи и в 74-ата минута Хари Магуайър засече на далечната греда поредното центриране на Трипър, но ударът на бранителя на Лестър премина встрани.
В 80-ата минута белгийците организираха страхотна контраатака. Де Бройне и Мертенс размениха пасове, след което последният разтегна играта към Мюние, който нанесе много хубав удар от въздуха, но Пикфорд се намеси блестящо и спаси с една ръка.
Само две минути след това поредната контра на "червените дяволи" се оказа смъртоносна за "трите лъва". Този път Де Бройне изведе Азар зад гърба на Фил Джоунс, който остана далеч зад своя съперник. Азар стреля по земя до близката греда, отбелязвайки третия си гол на Световното - 2:0.

Англия завърши на четвърто място, което е най-доброто представяне на островитяните от 1990 година насам. За Белгия това е най-високото класиране на световното първенство, като селекцията на Роберто Мартинес подобри постижението на отбора от 1986-а, когато "червените дяволи" бяха четвърти.

БЕЛГИЯ (3-4-3): Куртоа; Алдервейрелд, Компани, Вертонген; Мюние, Тилеманс (78'-Дембеле), Витсел, Шадли (39'-Вермален); Де Бройне, Азар, Лукаку (60'-Мертенс)