Страхотно шоу на Бока и Ривър! Вечната слава ще бъде грабната на "Монументал"

Очакваният с огромен интерес първи в историята финал на Копа Либертадорес между аржентинските колоси Бока Хуниорс и Ривър Плейт задоволи очакванията на феновете. Най-големите отбори на Аржентина направиха страхотен спектакъл пред препълнените трибуни на "Бомбонера", завършвайки 2:2 и оставяйки всичко за ревашна на "Монументал", който ще се проведе на 24 ноември. В един много драматичен сблъсък, след който и двата отбора могат да съжаляват, че не спечелиха, "генуезците" и "милионерите" имат минимум още 90 минути, за да грабнат най-престижния клубен турнир на Южното полукълбо.

92 Финалът на Копа Либертадорес! Бока - Ривър

Двамата тарани Абила и Прато бяха точни в рамките на една минута. Първо нападателят на домакините взриви трибуните в 33-ата минута, а при следващата атака Прато матира Роси. Резервата Дарио Бенедето даде отново аванс на "генуезците" в 45-ата минута. Автогол на Искердос в 61-ата минута пък възстанови равенството.

Най-добрият играч на "жълто-сините" Кристиан Павон се контузи и напусна принудително, а Рафаел Боре пък ще пропусне втората среща заради натрупани картони. "Милионерите" пропиляха доста положения преди почивката, а в последната минута Бенедето изпусна най-чистата възможност в мача.

Сблъсъкът, който бе определен за "Мачът на века" на клубно ниво в Южна Америка, ще се реши на "Монументал". Митичният стадион приема легендарните съперници в двубой, който няма да бъде само за най-важния трофей на континента, ами за вечната слава, която ще получи победителят. За общия резултат не важат головете на чужд терен, като при равенство след 180 минути игра следват две продължения по 15 минути. Ако няма нов победител, шампионът ще бъде излъчен след изпълнение на дузпи.

Отборите пристигнаха около два часа преди мача на "Бомбонера", но сензационно полицията влезе в съблекалнята на Ривър и започна да тършува сандъците и саковете с екипировка. Какво обаче търсеха не е е ясно. Най-вероятно е търсена някаква радиостанция или нещо подобно, която да позволява на наказания за четири мача треньор Марсело Гаярдо да бъде в комуникация със своите играчи. Специалистът дори нямаше право да бъде на стадиона, като изгледа срещата на "Монументал". Въпреки това е доста странно това действие на аржентинската полиция.

Както е известно,

Суперкласико трябваше да се играе вчера от 22:00 часа българско врем

е, 17:00 часа в Буенос Айрес.

Излелият се порой наводни "Бомбонера", а КОНМЕБОЛ отмени срещата с 23 часа

.

Сутринта се появиха информации, че двубоят може да бъде преместен за другата събота, тъй като дъждът не спираше

.

Тази сутрин от 8:00 часа служителите на "Бомбонера" работеха, за да може теренът да бъде изсушен и това определено помогна значително за подобряването му. Така от КОНМЕБОЛ и чилийският рефер Рикардо Тобар взеха решение, че срещата ще се играе, след като огледаха внимателно терена.

Близо 10 000 се изсипаха пред "Монументал", за да изпратят своите любимци с песни, знамена и факли, както на 23 септември,

когато Ривър победи с 2:0 шампионите на техния стадион в мач от местната Суперлига

.

Повече от 50 000 пък драха гърла за "генуезците" през всичките 90 минути и създадоха невероятна атмосфера.

Президентът на държавата Маурисио Макри, който е най-успешният президент в историята на Бока (в периода 1995-2007 година),

предложи да бъдат пуснати 4000 фенове на гостите в двата финала

, след като от пет години има забрана такива да не посещават местното първенство.

Тази идея беше моментално отхвърлена от ръководствата на двата гранда, които обявиха, че няма как да се справят със сигурността

.

Мачът започна с едноминутно мълчание по желание на Боха Хуниорс, в памет на загиналите вчера при автомобилна катастрофа четирима фена на "генуезците", които пътуваха за финала.

Изненадващо Ривър, който стартира с петима защитници в схема 5-3-2, създаде първите две опасности. Първо Гонсало Мартинес стреля от фаул в 6-ата минута, а вратарят Роси изби в корнер. При последвалото центриране от ъглов удар Лукас Мартинес беше оставен непокрит, но пропусна да даде аванс с глава. Стражът на домакините обра овациите в 16-ата минута, когато спаси тима си. Този път той плонжира и изби удар с глава на Боре, който летеше към мрежата.

Малко след това най-добрият футболист на шампионите Кристиан Павон получи контузия в бедрото, като трябваше да напусне принудително, а на него място влезе Дарио Бенедето. Буквално преди напусне терена крилото стреля изненадващо, но извън целта.

В 33-ата минута Абила се пребори за топката и стреля силно, Армани изби, топката се върна в мощния таран, който стреля отново силно с левия крак, а този път вратарят изби топката във вратата си и феновете полудяха. Голът бе пети през тази кампания за Абила.

Радостта на "жълто-сините" беше прекалено кратка, тъй като след подновяването на играта от центъра Прато беше изведен с хубаво подаване и с диагонален изстрел матира Роси за 1:1. Попадението беше четвърто за голмайстора през този сезон в турнира, а също така първо във вратата на Бока във фазата на елиминациите пред техните фенове.

По-добрият отбор на терена безспорно беше Ривър Плейт, който пропусна още две страхотни възможности. Първо Пати Мартинес стреля силно от въздуха, но Роси изби, като му попречи да вкара трети пореден гол на "Бомбонера". Малко след това Боре се откъсна от защитата и сам срещу вратаря стреля с външен, а топката мина покрай гредата. Нападателят беше леко зад защитата, което не се видя от съдията.

Буквално в продължението на първата част Вила центрира от фаул, а Бенедето с майсторски удар с глава, разтресе "Ла Досе" и препълнените трибуни за 2:1. Голмайсторът на "генуезците" има вече четири гола в Либертадорес, след като вкара три в полуфиналите с Палмейрас. Интересното е, че се разписва винаги след влизането си от пейката.

През втората част Бока стоеше по-добре на терена, Абила поиска дузпа, но получи жълт картон. Искерос пък пропусна да вкара трети гол. Бранителят не успя да засече топката в мрежата от два метра след центриране от фаул. Малко след той имаше нещастието да си вкара автогол. 30-годишният защитник хлъзна с глава коженото кълбо в собствената си врата след центриране на Пати Мартинес за 2:2 в 61-ата минута.

Карлос Тевес влезе, за да подсили атаката и веднага изпроси жълт картон на Боре, който го фаулира отзад. 23-годишният нападател висеше с картон и Марсело Гаярдо няма да може да разчита на него в реванша след 13 дни.

Именно легендата на Бока беше в основната на най-добрата възможност за "генуезците" в 90-ата минута, когато изведе сам срещу вратаря Бенедето, но Армани спаси и не позволи на "Бомбонера" да избухне за трети пъти и шампионите да имат преднина преди втората среща.

Така всичко ще се реши на "Монументал". Гаярдо празнуваше това равенство, показвайки се през прозореца на стадиона, за да подкрепи своите фенове. "Бяло-червените" има защо да вярват повече отвсякога, тъй като бяха без своя треньор, без своя капитан - Леонардо Понсио, както и без своя голмайстор - Игнасио Скоко. Без фенове, а също така не загубиха, както и с другите аржентински съперници в елиминациите далеч от дома - Расинг и Индепендиенте, а Бока Хуниорс пък за първи път няма предимсто преди реванша в това издание на Копа Либертадорес след грубовата фаза.

Първият финал беше мач №25 между "генуезците" и "милионерите" в Копа Либертадорес. Последните три пъти те се сблъскваха на четвъртфинал - 2000 година (1:2 и 3:0), полуфинал - 2004 година (1:0 и 1:2, 5:4 с дузпи) и осминафинал през 2015 година (0:1 и 0:0 - прекратен). Първите два пъти триумфира Бока, а преди три години Ривър, след като срещата-реванш на "Бомбонера" беше прекратена заради феновете на домакините, които напръскаха с газ тунела на гостите, след което клубът беше изхвърлен от турнира.

Преди този век всички останали мачове от турнира са били в първата и втората фаза на турнира, но не на пряка елиминация. "Синьо-жълтите" имат предимство в мачовете с 10 на 7 победи, а равенствата станаха осем.

Шампионът на Аржентина се завърна в битката за трофея за първи път от 2012 година, когато отстъпи пред Коринтианс. Финалът е рекорден 11-и за Бока Хуниорс, който досега делеше първото място с уругвайския Пенярол, с по 10 финала. Освен това "генуезците" са на път да станат рекордьори по спечелване на Копа Либертадорес, ако надвият Ривър Плейт и грабнат трофея, те ще имат седем триумфа, колкото има настоящият първенец Индепендиенте (7). "Кралят на купите"  обаче ще остане с предимството, че е спечелил трофеите във всички финали, в които е участвал.
Ривър Плейт играе шести финал в своята история, като ще търси четвърти триумф и първи от 2015 година. (36-кратният шампион на Аржентина има три триумфа в Либертадорес - 1986 г., 1996 г., и 2015 година, а през 1966 г., и 1976 г., губи финалите). Толкова финали на Либертадорес Бока има само през този век - 2000 г., 2001 г., 2003 г., 2004 г., 2007 г., и 2012 година, в който дори има повече титли от цялата история на "милионерите" - 4, които спечели през 2000 г., 2001 г., 2003 г. и 2007 г., Последният успех на "жълто-сините" обаче бе преди 11 години.

Интересното е, че последното Суперкласико беше спечелено от Ривър на 23 септември с 2:0 на "Бомбонера". Следващите сблъсък ще бъде №248, но ще бъдат вечен предвид своето значение. "Генуезците" имат 88 победи срещу 81-а на "милионерите", а 78 пъти срещата е завършвала наравно. Тазгодишният трофей на Копа Либертадорес пък ще бъде трофей №131 във витрината на двата клуба. Бока Хуниорс има 67 на този етап, докато Ривър Плейт е с 63.

БОКА ХУНИОРС - РИВЪР ПЛЕЙТ 2:2