Предстои мачът на века! Суперкласико в най-важната среща на Южна Америка

Аржентинските колоси Бока Хуниорс и Ривър Плейт ще спорят за първи път в историята на финал за Копа Либертадорес. "Генуезците" стигнаха до 2:2 в гостуването на Палмейрас във втория полуфинал от турнира и след победата с 2:0 на "Бомбонера" продължиха напред с общ резултат 4:2.

Големият герой от първата среща Дарио Бенедето, който отново влезе като резерва, вкара решаващото попадение за крайното 2:2 в 70-ата минута, което на практика отказа хвърлилия се в атака бразилски тим. "Вердао" губеше с 0:1 на почивката след гол на Абила (18), но в рамките на шест минути стигна до пълен обрат, вкарвайки голямо напрежение в редиците на гостите. Луан изравни в 53-ата минута, а Густаво Гомес от дузпа вкара за 2:1 в 60-ата минута. Лидерът в шампионата на Бразилия започна да вярва в чудото, подкрепян от препълнените трибуни на "Алианц Парк", но подобно на първата среща преди седмица таранът на аржентинците Бенедето влезе от пейката и с красив удар от 20 метра матира Уевертон. Този път той имаше нужда от осем минути, за да се разпише, след като в Буенос Айрес стори това след едва пет минути на терена.

Така "генуезците" изхвърлиха фаворит номер едно в надпреварата,

след като вечният им съперник Ривър Плейт детронира

шампиона Гремио насред

Порто Алегре 24 часа по-рано

. Грандовете на Аржентине не бяха фаворитите в навечерието на полуфиналите, но с много характер и малко късмет си устроиха среща за историята. По-скоро предстои сблъсъкът на века на клубно ниво в Южна Америка, ако не и в историята на тази част от света.

Аржентина ще се раздели още повече на две в продължение на месец, като след срещата-реванш най-вероятно ще са необходими 20 години, за да може феновете на един от двата гранда да се съвземат от удара, който ще понесат, докато другите ще празнуват цял един живот.

По програма мачовете са на 7 ноември на "Бомбонера" и на 28 ноември на "Монументал", но може дербитата да бъдат преместени на 10 ноември и на 24 ноември, като вместо да се играе в сряда, да бъдат в събота.

Едно нещо е сигурно! Буенос Айрес няма да спи продължение на месец, а основната тема на разговор навсякъде ще бъде сблъсъкът на века в Южното полукълбо.

Първият финал ще бъде мач №25 между "генуезците" и "милионерите" в Копа Либертадорес, но за първи път ще се срещнат в пряка битка за трофея. Последните три пъти те се сблъскваха на четвъртфинал - 2000 година (1:2 и 3:0), полуфинал - 2004 година (1:0 и 1:2, 5:4 с дузпи) и осминафинал през 2015 година (0:1 и 0:0 - прекратен). Първите два пъти триумфира Бока, а преди три години Ривър, след като срещата-реванш на "Бомбонера" беше прекратена заради феновете на домакините, които напръскаха с газ тунела на гостите, след което клубът беше изхвърлен от турнира.

Интересното е, че от Бока бяха влезли в този сблъсък под №1 в схемата и основен фаворит за трофея, а Ривър, като едва последния класиран осминафиналист под №16, но след това се изкачи на трона на Южна Америка след 19-годишна пауза.

Преди този век всички останали мачове от турнира са били в първата и втората фаза на турнира, но не на пряка елиминация. "Синьо-жълтите" имат предимство в мачовете с 10 на 7 победи, а равенствата също са седем.

36 Бока отстрани Палмейрас и е на финал в Копа Либертадорес

Играчите на Луиш Фелипе Сколари бяха мотивирани, че могат да върнат двата гола преднина на тимът воден от Гийермо Скелото.

Първата среща те загубиха с два късни гола

, след като не се виждаше как ще падне попадение,

а освен това през април победиха с 2:0

на "Бомбонера". Тогава това беше сблъсък от група 8, спечелена безапелационно от "зелените", които загубиха точки само във втората среща в Сао Пауло срещу Бока,

тъй като Карлос Тевес изравни за крайното 1:1 в 92-ата минута

.

Карлитос заедно с Мауро Сарате, Дарио Бенедето и Фернандо Гаго започнаха мача от пейката, като единствено бившият играч на Коринтианс, Уест Хам, Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити и Ювентус остана на нея през всичките 90 минути.

Скелото беше решил да се затвори и да разчита на бързите Вила и Павон, а мощният Абила да се бори с централните защитници на бразилците, като схемата беше 4-1-4-1, а не както обикновено 4-3-3.

Още в 10-ата минута стадионът избухна, тъй като топката попадна в мрежата на Бока. Мело намери с дълго подаване Дейверсон, който подаде на Дуду, той пък центрира остро към Бруно Енрике, който отблизо вкара. Попадението обаче беше отменено след разглеждане на ВАР, тъй като при подаването на Мело е имало засада. Четири минути след това Бока искаше да бъде зачетен гол. Вратарят Уевертон хвана топката на голлинията след удар отблизо на Абила, но само част от коженото кълбо мина зад линията.

Павон беше изпуснат от защитата, като сантиметри го лишиха от гол за гостите, който дойде в 18-ата минута. Вила центрира отдясно, а Абила от няколко метра засече топката в мрежата, вкарвайки четвъртото си попадение в турнира.

Така преднината на Бока стана три гола.

Последната секунда на първото полувреме играчите на Палмейрас искаха дузпа чрез ВАР, но такава не беше отсъдена.

Втората част започна със спасяване на Роси, а "зелените" нагънаха аржентинците в тяхната половина. Капитаът Луан изравни в 53-ата минута след подаване с глава на Мело. Дуду беше фаулиран малко след това и домакините получиха право да изпълнят дузпа, реализирана хладнокръвно от Гомес, който една година преговоряше с Бока преди да бъде преодстъпен от Милан в Бразилия.

В 64-ата минута Палмейрас беше много близо до трети гол. Гомес игра с глава, а пред голлинията Вила изби с тяло и топката не влезе в мрежата.

Бенедето се появи на терена за Бока и малко по-късно прати всички фенове на тима в екстаз. Той се разписа с хубав удар по земя от 20 метра в 70-ата минута,  матирайки хвърлените в атака бразилци.

Това беше трети гол на тарана в турнира, като и трите ги отбеляза в полуфиналите. Мауро Сарате също влезе, а още с първото си докосване удари гредата. Нападателят стреля технично от фаул в 76-ата минута, но коженото кълбо се отби от гредата и му попречи да донесе дори победата на Бока Хуниорс, който въпреки това празнуваше класирането си на рекорден 11-и финал в Копа Либертадорес, след като досега държеше рекорда с Пенярол (Уругвай) - 10 финала.

Шампионът на Аржентина се завръща в битката за трофея за първи път от 2012 година, когато отстъпи пред Коринтианс.  Освен това "генуезците" са на път да станат рекордьори по спечелване на Копа Либертадорес, ако надвият Ривър Плейт, те ще имат седем триумфа, колкото има настоящият първенец Индепендиенте (7). "Кралят на купите" ще остане с предимството, че е спечелил трофеите във всички финали, в които е участвал.

Ривър Плейт се класира на шести финал в своята история, като ще търси четвърти триумф и първи от 2015 година. (36-кратният шампион на Аржентина има три триумфа в Либертадорес - 1986 г., 1996 г., и 2015 година, а през 1966 г., и 1976 г., губи финалите). Толкова финали на Либертадорес Бока има само през този век - 2000 г., 2001 г., 2003 г., 2004 г., 2007 г., и 2012 година, в който дори има повече титли от цялата история на "милионерите" - 4, които спечели през 2000 г., 2001 г., 2003 г. и 2007 г., Последният успех на "жълто-сините" обаче бе преди 11 години.

Интересното е, че последното Суперкласико беше спечелено от Ривър на 23 септември с 2:0 на "Бомбонера"

. Следващите два сблъсъка ще влязат в историята, като мач № 247 и №248, но ще бъдат вечни предвид своето значение."Генуезците" имат 88 победи срещу 81-а на "милионерите", а 77 пъти срещата е завършвала наравно. Тазгодишният трофей на Копа Либертадорес пък ще бъде трофей №131 във витрината на двата клуба. Бока Хуниорс има 67 на този етап, докато Ривър Плейт е с 63.