Доминик Виндиш спечели масовия старт на СП (снимки + видео)

Доминик Виндиш спечели масовия старт на 15 километра от световното първенство по биатлон в Йостерзунд, с което довърши дубъл за италианския национален отбор след успеха на Доротея Вийрер в женското състезание на 12.5 километра по-рано днес.

Лидерът в генералното класиране за световната купа Йоханес Тингес Бьо започна най-добре последното състезание от световните финали в Йостерзунд, но норвежецът се провали в последните две появи на огневия рубеж. Специално в последната си той пропусна всяка стрелба и в крайна сметка завърши състезанието едва на 13-о място.

Бьо не беше единственият биатлонист със затруднения в лошите условия в Йостерзунд, като в резултат на това наказателното трасе беше пренатоварено през по-голямата част от масовия старт. Най-много грешки направи българинът Владимир Илиев, който допусна цели осем (3+1+2+2) и в крайна сметка остана на предпоследното 29-о място.

От всичко това се възползва Виндиш, който стигна до последната стрелба 11-и, но уцели всяка мишена и завърши с неочаквана победа при време 40:54.1 минути и три грешки (1+1+1+0). Среброто остана за французина Антонен Гигона при 22.8 секунди пасив и три грешки (2+0+0+1), а трети финишира австриецът Юлиан Еберхард с 23.3 секунди пасив и четири грешки (0+0+3+1).

По този начин италианците записаха дубъл в неделните масови стартове и завършиха световните финали на трето място по медали.

"Това е чудесен ден за италианския биатлон, завършил с прекрасно представяне на Доминик. Последната стрелба, от позиция прав, беше просто невероятна", заяви треньорът на италианците Клаус Хьолригел. Запитан дали е очаквал подобно нещо преди последната стрелба, той отговори лаконично: "Не! В биатлона обаче всичко е възможно".

11-кратният световен шампион Мартен Фуркад от Франция изкара трудни две седмици и завърши 24-и в последния старт.