Най-универсалният блейзър безспорно е черният. Много често мъже просто взимат сакото от костюма си и го използват вместо блейзър. Хубаво е да имаш предвид, че ако редовно носиш само сакото си, а след време го облечеш с приходящия панталон, цветовете им може да са различни - материята на сакото избелязва, износва се и си променя цвета, макар и това да изглежда трудно забележимо. Ако се сещаш, Ханк Мууди от сериала Californication редовно съчетаваше съвсем изчистен черен блейзър с черна тениска или риза и тъмносини дънки. Така наистина няма как да сгрешиш, а и е лесен начин да изглеждаш елегантен на официални и полуофициални поводи.
Друга класика е тъмносин блейзър с панталони в кафяво или охра. Обувките, разбира се, трябва да са кафяви, а не черни. Това съчетание създава впечатление за експериментаторски дух, без да преминава границата към екстравагантността.
Някои модни специалисти са категорични, че кърпичката, която се подава от джоба на сакото, е ок, само когато става въпрос за цял костюм, а не и за блейьър. По-авангардни дизайнери като Александър Маккуин от години нарушават това правило, като дори залагат на ярък цвят кърпичка, който да контрастира на останалата част от дрешния ансамбъл и най-вече на вратовръзката (ако има такава) по цвят и материя.
Туидените и рипсени блейзъри никога не излизат от мода. Мнозина ги носят с онези класически пуловери на ромбове (т.нар. аргил). Ние бихме те посъветвали да избереш дюсна дреха под такъв блейзър - така и така имаш някаква шарка на връхната си дреха, не е необходимо да прекаляваш. Например раиран панталон и карирана риза с някаква фигурална композиция на вратовръзката под туидено сако е крайно лоша идея.
Кръпките на лактите на блейзъра са тенденция от десетилетия, просто сега можем да ги видим значително по-често, защото наистина много популярни марки залагат на такива модели. Класиката е с рипсени кръпки, което е директна препратка към преподавателите във Оксфорд и Харвард, когато лактите наистина са се протърквали и се е налагало да се направи това освежаване на сакото. Сега обаче това си е редовен аксесоар и според скорошно допитване такива блейзъри реално носят мъже под 40, което не се връзва много с визията на професор. Така е, традициите не са това, което бяха.
Ярките на цвят панталони често попадат в комбинация с класически изчистени блейзъри на пластмасовите манекени на много витрини на вериги за облекла. Класическият черен блейзър, за който ти споменахме, често е съчетаван с панталони в бургундско червено (което всъщност е тенденция на няколко години) или в лилаво (което е по-актуално решение), но винаги можеш да заложиш на зелен панталон или пък на небесно син. Което не значи, че черният блейзър ще те спаси, ако надолу си облечен шарено като палячо.
Класическата форма на блейзъра е с 2 или 3 копчета. Долното задължително трябва да е разкопчано, а ако са три, може и най-горното. Блейзърите с 4 копчета се препоръчват на по-ниски мъже, а ние смятаме, че не трябва да се препоръчват на никого. Двуредните блейзъри пък са предимно за по-улегнали господа, така че ако си под 50, това не е най-добрата идея.