"От скрина": Скандалът довел до Витоша и Средец

"От скрина": Скандалът довел до Витоша и Средец

Член 1 (2) Ръководната сила в обществото и държавата е Българската комунистическа партия

Конституция на Народна република България от 1971 година

Именно промяната на този член е първото нещо, което виделите демокрация на хоризонта българи искат пред Народното събрание на първия демократичен митинг на 14 декември 1989 г. Със силата на този член от старата Конституция партийните големци у нас налагат през 1985 г. скандални и безумни санкции на двата най-големи български отбора Левски и ЦСКА. Всичко става непосредствено след финала за Купата на 19 юни 1985 г., оставил вечна, горчива диря в историята на българския футбол и спорт. Има мачове между Левски и ЦСКА, които са забравени или ще се забравят, но не и този. Нека се поровим в този тъжен кът от историята на родния футбол и преплетем факти и мълва.
Да започнем хронологично, като по един или друг начин политическата сянка ще тегне над нашето връщане в 1985 г. Няма как иначе.

Футболът на мушка

Финалът за Купата на НРБ през 1985 г. (Вечно дерби №100 - бел. авт.) хваща Левски и ЦСКА в различни етапи. "Сините" тъкмо са си осигурили трета поредна шампионска титла, като според мнозина левскари онзи отбор от "Герена" е най-силният в историята на клуба. Борислав Михайлов, Пламен Николов, Николай Илиев, Петър Петров, Емил Велев, Наско Сираков, Руси Гочев, Божидар Искренов, Емил Спасов, Михаил Вълчев, Георги Йорданов - много голям тим на Левски, подчинил в средата на 80-те години всички останали в родния футбол. В същото време ЦСКА сменя поколенията, защото звездният състав от началото на 80-те, станал шампион в четири поредни сезона и записал златни победи над Нотингам, Ливърпул и Байерн, вече е започнал да се разпръсва. Три седмици преди финала на стадион "Васил Левски" светът вижда кървищата на "Хейзел" и още тук първите хора в държавата съзират опасност във футбола. Партийците разбират още по-ясно каква сила се крие в най-популярния спорт, както и в самите агитки. За да няма опасност за комунистическия режим е издадена разпоредба да се следи под лупа всичко по-странно, което става по стадионите и най-вече поведението на феновете. Трябва да се отчете още, че мерникът на върхушката, за която е писан онзи чл. 1, е фокусиран още по-силно върху футбола и заради големите корупционни скандали, свързани с "черна каса", които се разиграват точно преди злополучния финал.

На терена

Така пред над 30 хиляди зрители в слънчевия следобед на 19 юни "сините" на Васил Методиев и "червените" на Манол Манолов излизат да решат битката, като за фаворит е сочен отборът на Левски. Единственият отсъстващ от звездния тим на "сините" е контузеният Гиби Искренов, а на вратата на ЦСКА пък липсва титулярът Георги Велинов, който е заменен успешно от резервата Красимир Досев. От силния "червен" състав от началото на 80-те в този двубой участие взимат Красимир Безински, Радослав Здравков, Пламен Марков и капитанът Георги Димитров. Рефер на мача е Аспарух Ясенов (Ахмед Яшаров), а тези скоби показват попадането му под влиянието на т.нар. Възродителен процес. Финалът е повече от нервен. Противно на очакванията ЦСКА не отстъпва игрово, а дори напротив. Първата сериозна искра припламва в 26-ата минута, когато "Златната обувка" Георги Славков си повежда топката с ръка и под носа на Ники Илиев открива резултата в полза на "армейците". Съдийски сигнал няма, а на всичко отгоре голаджията тръгва да дразни феновете в синьо. В 53-ата минута рейд на Марков завършва със спорен фаул, който е превърнат в гол от крилото Илия Войнов - 2:0. Скоро след това Войнов пада в наказателното поле след съприкосновение с Николов и е отсъдена спорна дузпа (по телевизията Митко Чуков определя решението на рефера като правилно - бел. авт.). Левскарите се втурват към Яшаров, като Боби Михайлов на два пъти бута силно арбитъра. Секунди след това националният страж спасява удара на Славков и запазва интригата във финала.
Някъде тук нервите окончателно взимат връх, като скоро Пламен Николов замахва да удари Славков в центъра на терена. Следва зверско влизане от страна на бранителя на Левски в крака на Ради Здравков, довел до кръв по терена и червен картон. Футболистът на ЦСКА моментално е откаран в болница, а пълният хаос настава, когато Емил Спасов хваща за гушата фаулиралия го край тъчлинията Костадин Янчев. В спора се включва и 19-годишният Христо Стоичков, който не остава длъжен на Спасов и мелето се заформя. Червените картони за Спасов и Янчев са извадени моментално, а грозните сцени са видени от цяла България. В 82-ата минута "сините" връщат един гол от дузпа чрез Сираков, но нямат сили да добутат нещата до продължения. Последният съдийски сигнал носи на рефера нови порции блъскане и обиди в центъра на терена, където е заграден от левскарите. Купата е спечелена от ЦСКА и в този момент никой не предполага какво предстои.

Тунелът

И досега е тайна какво точно се е случило в тунела на Националния стадион след мача. Говори се за масов бой, за десетки най-цветущи псувни, за счупено ребро на главния съдия, потрошена купа, която е прибрана на парчета в съблекалнята на ЦСКА, за хващане гуша за гуша от страна на Шпайдела и Симолията... Всичко това обаче остава в категорията на митовете и легендите, защото и до днес нито един от живите участници в този финал не признава за нещо нередно в тунела. Единственото, което се знае със сигурност е, че там е имало реплики на висок тон и че председателят на БФФ Иван Шпатов влиза в съблекалнята на ЦСКА, за да поздрави победителите. Нищо повече. "След последния съдийски сигнал Аспарух Ясенов бе обкръжен от футболистите на Левски. Между тях бяха Борислав Михайлов - вратарят на националния отбор, Наско Сираков - също национал и бивш състезател на Сарагоса и Еспаньол. Удряха го, обиждаха го, заплашваха го, бутаха го… докато ние празнувахме успеха и нашият капитан Георги Димитров държеше трофея пред възторжената публика на ЦСКА. На 19 години се радвах на първата си купа, спечелена в първия ми сезон с отбора на армията", пише Ицо Стоичков в автобиографията си "100 на 100 Стоичков".

В кабинета

На другия ден из цяла София тръгва слухът, че Левски и ЦСКА ще понесат жестоки санкции. Хорските приказки се плъзват навсякъде - от пред Халите, през градинката пред "Кристал", та до Парка на свободата. На 20 юни Секретариатът на ЦК на БКП взима на 42-минутно свое заседание уникални по рода си решения, а ден по-късно от БСФС и БФФ официализират всичко и пускат гилотината. На 22 юни 1985 г. в-к "Народен спорт" публикува пълния текст на решенията. "Финалът за Купата на НРБ между Левски Спартак и ЦСКА Септемврийско знаме се превърна в недостойно зрелище. Мачът, вместо да даде израз на подема в българския футбол след успешното представяне на националния отбор в квалификациите за световното първенство, да бъде пример за спортсменство и другарство, стана проява на футболно хулиганство, на погазване на елементарни норми на социалистическия спортен морал...". От своя страна "Работническо дело" излиза с уводна статия: "Урокът е за всички".
Решенията са стряскащи за тогавашния редови българин, а от дистанцията на времето звучат свръх абсурдно. Футболните клубове на Левски и ЦСКА са разпуснати, а ръководителите им Кръстю Чакъров и Борис Станков са изхвърлени от областта на спорта и физкултурата. Отнемат се треньорските права на Васил Методиев и Манол Манолов, а завинаги от футбола са изключени играчите Борислав Михайлов, Пламен Николов, Емил Велев и Емил Спасов от Левски, както и Христо Стоичков от ЦСКА. Наско Сираков пък е със спрени права за 1 година. Титлата на "сините" и купата на "червените" са отнети, като двата клуба са лишени от евроучастие. Левски приема името Витоша, а ЦСКА става Средец. Има и други по-малки наказания.
Според една от версиите решението за обезглавяването на двата гранда идва лично от Тодор Живков, който бил бесен след скандалния финал. Генерал Добри Джуров, който е в Москва по време на събитията, лично говорил с Първия и го помолил да се смекчат наказанията, но ударил на камък. При Живков ходил и един от секретарите на Политбюро Милко Балев, известен като голям почитател на ЦСКА. Според някои той искал да убеди лидера на БКП, че само Левски заслужава сурови санкции. "И двата клуба, Милко. И двата", охладил Живков мераците му. Ето какво споделя вече в демократични времена самият Милко Балев по случая: "Секретар и завеждащ организационния отдел, където беше секторът "Физкултура" тогава беше Георги Атанасов. На него се възложи да подготви проект за решение след онзи мач. Не твърдя със сигурност, но предполагам, че предложението вероятно идва от Тодор Живков. След скандалите, след побоищата, след виковете "Долу Левски!", "Смърт на ЦСКА!"... Аз не съм предлагал, както сега се твърди, да се разтурят двата отбора. На заседанието присъствах, но предложението беше дело на Организационния отдел, за който както казах, отговаряше Георги Атанасов. И на това заседание преценихме, че не бива да се разпускат отборите, че трябва да се съхранят, като им се изменят имената. Станаха Витоша и Средец. Ние тогава не решихме въпроса за уволненията и персоналните наказания. Туй е предоставено вече да си го разглеждат самите дружества".

Последиците

Левски е по-ощетен от партийните решения, макар по вестниците да излизат изявления на важни хора от "синия" клуб: "Левски приема решенията на ЦК с отворени обятия". Практически е спряно развитието на един шампионски "син" отбор, докато при ЦСКА така или иначе нещата отиват към подмяна на състава. От футболистите най-потърпевш е нападателят на Левски Емо Спасов, който само три дни преди финала подписва договор с Порто за срок от 4 години на стойност $80 000. Така Спасов изпуска шанса да е част от португалския отбор, когато през 1987 г. "драконите" триумфират с КЕШ. В преговори с Порто е и националът Пламен Николов - Джоджо, който също е сред сурово наказаните. Голямата жертва в ЦСКА се казва Христо Стоичков. Бъдещият Модерен ляв временно приключва с футбола, като Ицо отива в Стара Загора, където изкарва военната си служба. Камата играе мачлета в първенството между поделенията, където като го видял един дежурен делегат му извикал: "Ей, момче, какво правиш на тая поляна? Тези не са ти на нивото, ти не си за тук".
Така Витоша започва сезон 1985/86 г. с липса на играчи във всяка една игрова линия - от вратата до атаката, а пък ЦСКА не може да разчита на най-големия си талант. "Червените" остават и без фланелки, като от "Армията" са принудени да поръчат на пожар екипировка с новата емблема на Средец от трикотажния завод "Лиляна Димитрова". Логично двата гранда завършват първия сезон след наказанията на четвърто и пето място. Шампион става Берое. В същото време милицията следи изкъсо на мачовете на двата тима дали запалянковците продължават да наричат "сини" и "червени" със старите им имена. Това обаче скоро губи своя смисъл и въпреки че и до днес някои разправят легенди относно този надзор, сериозни проблеми по трибуните така и не възникват.
Проблеми обаче има за националния отбор, като на селекционера Иван Вуцов му се изправят косите, когато разбира, че поне четирима от футболистите, на които смята да разчита на световното през 1986 г. са аут от футбола. Партийните решения лишават Стоичков от шанс за участие в Мексико'86. Половин година по-късно Партията поумеква и наказанията едно по едно започват да падат. Затова спомагат и десетките опити на различни хора с влияние да придумат Живков към смекчаване на санкциите. В такава роля влиза например кандидат-членът на Политбюро на ЦК на БКП Георги Йорданов. Като основна причина затова се изтъква набливащия мексикански мондиал. Реабилитирани са Сираков и Михайлов, а след това ги последват и останалите. През 1987 г. Средец става ЦФКА Средец, а двата отбора връщат оригиналните си имена едва след 10 ноември 1989 г. Тогава чак са им върнати и отличията от 1985 г. В годините до края на режима кадрите от печалния финал остават забранени за публиката и телевизията повече не ги показва. Успяват да ги видят малцина на домашни прожекции с видео системата Betamax. След време журналисти тръгват да дирят стенограмата от прословутия Секретариат на ЦК на БКП, довел до Витоша и Средец, но се смята, че тя е изгоряла в стая №22 при пожара в Партийния дом през лятото на 1990 г. И туйто!

"Тя боата избяга. Всъщност то беше смок"

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook

Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!
Следвай ни:

Още от От скрина

Виж всички