Левски не знае къде се намира! 10 от Черно море обърнаха "сините" насред "Герена"(видео+галерия)

Отборът на Левски е в тотален шок! "Сините" отстъпиха за първи път от Черно море в София след 62 години в мач от елита на България. По-шокиращото е, че 26-кратните шампиони водеха в резултата с гол на Мартин Райнов (20), а пресилен червен картон на Илиан Илиев-младши в 45-ата минута им даде още по-голямо предимство. Тимът на столичани, който определено напоследък с играта си показва, че не знае къде се намира на терена и прави детински грешки, за пореден път записа загуба. Матиас Курьор (55) и Васил Панайотов (69) донесоха историческата победа за "моряците", която убягваше на клуба от Варна от далечната 1958 година, когато отново за последно си тръгна с успех.

Това бе и последен мач на Георги Тодоров начело на клуба. Той напоследък направи доста грешки, а след нелепите контузии на Радослав Цонев и Борислав Цонев, както и продажбата на Стайн Спиерингс, даде да се разбере, че отборът няма потенциал и никаква класа, за да мисли за нещо повече.

Черно море спечели заслужено за радост на Илиан Илиев, който вече е печелил на "Герена" начело на Берое, Локомотив (Пловдив), а сега и с "моряците", с което заслужава адмирации.

109 Левски - Черно море
Варненци изпревариха "сините" в класирането, като вече имат 14 точки и се изкачиха на пето място. "Сините" пък записаха четвърти пореден мач без успех, а в тях взеха едва една точка. Левски остана с 11 точки и все повече рискува да попадне сред последните три тима в класирането. Отборът е на десето място, но 13-ият Славия е само на четири точки.
Двата отбора имаха сравнително леки гостувания през седмицата за
Купата на България, като 26-кратните шампиони разбиха с 4:1
Партизан (Червен бряг),
а "зелено-белите" отнесоха с 6:1
Янтра насред Габрово.
Георги Тодоров, който даде почивка на своите титуляри в мача с тима от Трета лига,
бе направил само една промяна от загубата с 0:1
от Славия в предния кръг. Найджъл Робърта се завърна и водеше атаката, като замени Орлин Старокин, който седна на пейката. Пред Николай Михайлов в защита играеха Ивайло Найденов, Алекс Петков, Живко Атанасов, който изтърпя наказание срещу Партизан, и Матео Стаматов. Мартин Райнов и Тома Даске бяха опорните халфове, докато пред тях действаха Андриан Краев, Паулиньо и Здравко Димитров, които помагаха на Робърта.
Илиан Илиев, който също даде почивка на повече от половината титуляри срещу Янтра,
направи само една промяна от успеха с 3:0
над Монтана. Той даде шанс от първата минута на Родриго Валела, който замени Родриго Андраде.
Иван Дюлгеров бе вратар, Виктор Попов, Даниел Димов, Мирослав Енчев и Цветомир Панов бяха защитниците. Васил Панайотов и Стефан Велев бяха опорните халфове, а Вилела, Илиан Илиев и Матиас Курьор действаха зад Исмаил Иса.
Първата опасност бе в 8-ата минута, когато Паулиньо проби отляво и центрира остро, а левият защитник Панов засече топката в посока на собствената си врата, но Дюлгеров показа добър рефлекс и спаси.
Първият точен удар в мача към една от двете врати спря в мрежата. Райнов подхвана атака за домакините, като намери на фланга Димитров. Младежкият национал центрира към Робърта. Нидерландецът надскочи отбраната и свали топката с глава към Райнов, който с летящ плонж вкара за 1:0. Това се случи в 20-ата минута, а интересното е, че вторият гол със синята фланелка на габровеца отново е срещу Черно море, отново на "Герена" пред Сектор "Б" и отново за 1:0. Той стори това през миналия сезон под ръководството на Петър Хубчев.
След минута Робърта пропусна да вкара втори гол. Силният му удар не попадна в очертанията на вратата.
Черно море се опита да реагира, като играчите на гостите предизвикаха Райнов и Алекс Петков да получат жълти картони, но до точни удари във вратата на Михайлов не се стигна. В 38-ата минута Илиан Илиев-младши изрита Даске и Кабаков му показа жълт картон. Това не се хареса на младия халф, който в 45-ата минута извърши ново нарушение пред очите на рефера, който реши да му покаже втори картон и да го прати под душовете.
Десетката на "моряците" фаулира Райнов при опита си да отнеме топката, но реферът можеше и да не показва картон. Именно поради това решението му вбеси бащата и треньор - Илиан Илиев, така и халфът. В тези минути Черно море седеше по-добре на терена.
Втората част започна с нова грешка на Панов, но Дюлгеров не позволи на Робърта да удвои.
В 55-ата минута "моряците" матираха изключително нестабилната защита на домакините. Иса центрира отдясно, а връхлитащият Курьор изпревари Петков и Найденов и без проблем изравни.
Голмайсторът на първенството вече има 11 попадения от девет мача в тази кампания, както и общо четири срещу "сините", но това е първи за него на "Герена".
Левски нямаше шанс да поведе отново в 59-ата минута, когато Дюлгеров с две страхотни спасявания спря Робърта. Вратарят първо изби удар на Робърта от десет метра, таранът при добавката стреля още по-силно, но стражът отново спаси. Топката попадна в Найденов, който стреля над малко горната греда.
Насиру Мохамед и Орлин Старокин замениха Стаматов и Краев. "Сините", които бяха много бавни с топката, започнаха да изпитват трудности пред затворените пространства, докато гостите на контраатака създаваха много неприятности.
Тотално неориентираната защита в синьо за пореден път допусна елементарен гол през тази кампания. От корнер за домакините, които бяха с човек повече, топката се оказа в мрежата на Михайлов.
След детинска грешка на Найденов Васил Панайотов тръгна от центъра сам срещу вратаря. Халфът пробяга над 40 метра и сам срещу националния вратар прати топката в долния десен ъгъл. Полузащитникът, който игра на "Герена" и никога не е крил пристрастията си към "сините", вдигна ръце, за да се извини на публиката и не отпразнува попадението. Друг бивш играч на столичани Иса пък се отличи с две асистенции в този двубой.
Голът матира домакините, чийто играчи започнаха да треперят с топката в крака. Паулиньо получи травма и това още повече обърка играчите на Тодоров. Той пусна Илия Димитров, Стивън Петков и Марин Петков, но това с нищо не промени ситуацията в атака, докато Черно море продължи да тормози домакините при всяка възможност на контраатака. Така напълно заслужено варненци триумфираха и записаха този исторически успех, чакан от над шест десетилетия от феновете на клуба.
Израженията на собственика Наско Сираков и на изпълнителния директор Павел Колев след последния съдийски сигнал само показаха, че ситуацията е буквално трагична на всяко едно ниво в клуба. Феновете искаха оставаха и негодуваха с основание срещу играчите, а Георги Тодоров се предаде и окончателно вдигна ръце. Нещо, което се очакваше във всеки един момент през последните седмици.
Сега предстоят сблъсъци с Лудогорец в Разград, домакинство на Локомотив Пловдив, дерби с ЦСКА-София и гостуване на Берое в предстоящите четири мача. Този Левски с такава игра не го чака нищо хубаво.
Черно море пък започна да се изкачва в класирането, а този успех ще даде самочувствие на тима.

ЛЕВСКИ - ЧЕРНО МОРЕ 1:2
1:0 Райнов (20)
1:1 Курьор (55)
1:2 Панайотов (69)