Байерн вилня яростно и постави много срамно петно в историята на Барса - 8:2 (видео + галерия)

Отборът на Байерн (Мюнхен) безжалостно разкъса бледо подобие на Барселона с 8:2 в очакван с интерес 1/4-финален сблъсък в Шампионската лига, който се игра в Лисабон. Баварците направиха множество дупки в защитата на съперника, която беше по-слаба от всякога. Мюнхенци заредиха гол след гол преди почивката и дори автоголът на Дейвид Алаба не наруши ритъма им. Томас Мюлер на два пъти (4 и 31), Иван Перишич (22) и Серж Гнабри вкараха през първата част. След почивката Луис Суарес даде искрица надежда с гол в 57-ата минута, но попадения на Йошуа Кимих (63), Роберт Левандовски (82) и Филипе Коутиньо (85 и 89) довършиха каталунците. През втората част каталунците заиграха с повече офанзивни футболисти и още повече се оголиха в защита.
Това беше най-тежката загуба на европейска сцена в историята на Барселона. За последно каталунците бяха получили пет попадение на международна сцена в двубой с българския Левски. Последно Барса инкасира осем попадения през далечната 1946 година, когато падна с 0:8 от Севиля в мач за Купата на краля.

Кике Сетиен разположи 4-4-2, лишавайки се от Антоан Гризман. Артуро Видал влезе като четвърти полузащитник зад Лионел Меси и Луис Суарес. Ханзи Флик избра 4-2-3-1 с Роберт Левандовски в атака, подкрепян от Серж Гнабри, Томас Мюлер и Иван Перишич.
В третата минута каталунците развиха хубава контраакция. Меси подаде вдясно за Сержи Роберто, който центрира ниско и Жером Боатенг чукна пред Луис Суарес. В ответната атака защитата на “лос кулес” се огъна и получи гол. Жорди Алба закъсня да посрещне Томас Мюлер. Германецът подаде в наказателното поле за Левандовски, който му върна и Мюлер реализира с удар от 15 метра - 0:1.
Отговорът на каталунския тим не закъсня. В осмата минута Алба се стрелна отляво, измъкна се от засадата и подаде опасно в наказателното поле. В опита си да пресече подаването към Луис Суарес Дейвид Алаба изрита топката и прехвърли ефектно Мануел Нойер за 1:1. Лудият футбол продължи. В деветата Луис Суарес беше изведен на стрелкова позиция, но не успя да чукне покрай вратаря. След последвалия корнер Меси центрира към далечната греда, Суарес се размина с топката, тя тупна и се удари в гредата.
Двата отбора сякаш не искаха да играят в защита и с лекота се стигаше до голови ситуации. В 13-ата Перишич спечели високата топка и подаде към Левандовски, който също се пребори, ала стреля с крак над гредата. Баварците играеха по-агресивно и пресираха високо. Каталунците по-често се бранеха. В 20-ата Меси направи дълъг рейд, измина около 20 метра с топка в краката и шутира от 16 метра ниско - Нойер плонжира и улови.
Високата преса на германския шампион даде резултат в 22-рата минута. Сержи Роберто беше притиснат и загуби пред наказателното си поле. Серж Гнабри се впусна напред и подаде вляво за Перишич. Хърватинът реши да шутира към далечния ъгъл, топката се чукна в крака на Жерард Пике, а след това Марк-Андре тер Стеген изби с крак, но за негово нещастие топката се удари в напречната греда и влезе в мрежата за 2:1.
В 27-ата отново Перишич се вклини отляво, Тер Стеген първоначално не се намеси убедително, но след това германецът като по чудо запази вратата си. В 28-ата защитата на Барселона отново се пропука. Тиаго Алкантара много фино прехвърли топката и изведе Гнабри, който прелетя ппокрай Клеман Лангле и реализира безжалостно. Барселона играеше неузнаваемо слабо в защита. В 28-ата Тер Стеген даде спорен пас към Сержи Роберто, Левандовски получи топката сам срещу Тер Стеген, но не успя да го преодолее.
В 31-ата защитниците на Барса отново ги нямаше. Топката се прехвърляше отляво надясно и стигаше само до играчи на германски тим. Йошуа Кимих центрира, а Лангле отново закъсня. Томас Мюлер протегна крак на първа греда и насочи в мрежата за 1:4. Истинска буря се разрази пред вратата на Барса преди почивката и логично резултатът беше убедителен.
На почивката в игра за Барселона появи Антоан Гризман на мястото на Сержи Роберто. В 49-ата защитниците на "лос кулес" отново гледаха острани. Перишич нанесе мощен удар от 22 метра - в ръцете на Тер Стеген. В 53-ата Левандовски също прати топката в мрежата, но при вдигнат флаг на засада. В 57-ата каталунците вкараха втори гол. Жорди Алба проби отляво и сви топката за Луис Суарес. Уругваецът финтира Боатенг и отбеляза с насочване по земята към левия ъгъл на Нойер - 2:4.
Искрата надежда на Барселона угасна бързо. В 63-ата Алфонсо Дейвис направи за смях Нелсон Семедо. Защитникът на баварците нахлу по аутлинията и извади топката за Кимих, който се разписа с лекота за 2:5. В 68-ата Семедо се опита да пази топката първо за тъч, после за аут и в крайна сметка загуби и подари нова възможност пред Левандовски. Лева не успя да преодолее Тер Стеген. В 70-ата Кике Сетиен направи нова офанзивна смяна, пускайки Ансу Фати вместо Серхио Бускетс. В 77-ата Меси получи в наказателното поле и стреля по земя - Нойер внимаваше, плонжира и улови.
В 82-рата Левандовски най-сетне вкара своя гол. Той беше оставен сам на втора греда и се разписа с глава при съмнителна ситуация за засада. Асистенцията беше на Филипе Коутиньо. Само за десетина минута бразилецът даде голов пас и вкара две попадения на отбора, на който е собственост. Коу показа уважение към каталунците и не демонстрира голова радост.
Байерн вече мисли за 1/2-финала, където ще срещне Манчестър Сити или Лион. На "Камп Ноу" се очакват големи промени след този погром.