Холандия повали световния шампион (видео)

Прогресът на Холандия продължи с победа над световния шампион Франция. "Лалетата" спечелиха с 2:0 в Ротердам в мач от група 1 на Лига А на Лигата на нациите. Джорджинио Вайналдум откри резултата малко преди края на първото полувреме, а Мемфис Депай оформи крайния резултат от дузпа в самия край. Тимът на Роналд Куман имаше предимство през цялата среща, като вратарят на гостите Юго Лорис спаси отбора си от по-голяма загуба със серия от отлични спасявания.

Резултатът сложи край на серията на "петлите" от 15 поредни срещи без загуба. За последно те допуснаха загуба през март в контрола от Колумбия.

Франция продължава да е лидер в група 1, но вече води само с една точка пред холандците, които имат шанс да ги изместят при равенство срещу Германия в понеделник. Днешният успех на "оранжевите" означава, че германците отпадат в Лига В.

Холандците започнаха да притискат съперника от самото начало с постоянна преса и бързи атаки. Още във втората минута Депай проби и навлезе в наказателното поле, като върна към точката за изпълнение на дузпа, от където Вайналдум пропусна да открие резултата. Халфът на Ливърпул стреля близо до вратаря и Юго Лорис успя да се намеси отлично.

Французите приеха играта в своята половина, като разчитаха Мбапе да покаже скоростта си на контраатаки. Съперникът като цяло се справяше с тези ситуации, като само веднъж се стигна до удар с глава на Гризман, но изстрелът бе слаб и не затрудни Силесен.

Атаките към другата врата бяха далеч по-често явление. Мемфис Депай бе сред най-активните. Играчът на Лион има 4 гола и 2 асистенции за националния отбор през 2018 г. и сега бе в основата на повечето нападения на домакините. След като се справиха с първоначалния натиск, “петлите” поуспокоиха играта и я вкараха в по-желано от тях темпо.

От средата на полувремето “петлите” сякаш станаха по-опасният отбор. Атаките на световните шампиони все по-често завършваха с удари към Силесен. Бенямин Павар се опита да се доближи до гола си на световното срещу Аржентина, като стреля от воле, но топката мина над вратата. След това се стигна до сериозно разбъркване в наказателното поле на холандците.

Изглеждаше, че тимът на Дешан има по-голям контрол върху срещата, но малко преди почивката допусна гол. След центриране на Де Йонг Нзонзи сбърка, като прати топката на крака на Райън Бабел. Той стреля в тялото на Лорис, но при добавката Вайналдум насочи кълбото към опразнената врата.

От началото на второто полувреме Холандия си върна инициативата и доминираше. В 52-ата минута Мемфис Депай удари гредата директно от ъглов удар. “Оранжевите” ограничаваха атаките на съперника и изолираха напълно Мбапе и Гризман. В същото време те търсеха активно втори гол. Малко след половин час игра десният бранител Дензел Дъмфрис можеше да се разпише. Той първо стреля с глава, но Лорис изби, а при добавката от малък ъгъл отново бе спрян от вратаря.

Дешан опита да промени нещо, като направи двойна смяна. Муса Сисоко и Осман Дембеле влезоха на мястото на Оливие Жиру и Блес Матюиди. Малко по-късно холандците пропусна две възможности да си осигурят солиден аванс. Нисък удар на Депай от пряк свободен удар бе отразен от Лорис, а вратарят на Тотнъм се справи и с нови два изстрела на играча на Лион. На този етап в мача Лорис имаше направени седем спасявания. Французите рядко стигнха до вратата на съперника, но Гризман за малко да се измъкне от Ван Дайк.

В края на срещата Лорис за пореден път направи блестящо спасяване, този път след удар на Френки де Йонг. “Лалетата” все пак стигнаха до заслужено второ попадение. Де Йонг бе повален от Сисоко и съдията отсъди дузпа. Зад топката застана Депай, който технично копна топката, която мина над хвърлилия се Лорис.

ХОЛАНДИЯ - ФРАНЦИЯ 1:0
1:0 - Вайналдум (44)

ХОЛАНДИЯ: Силесен, Дъмфрис, Де Лихт, Ван Дайк, Блинд, Де Роон, Де Йонг, Вайналдум, Бергвайн, Депай, Бабел

ФРАНЦИЯ: Лорис, Павар, Кимпембе, Варан, Дин, Канте, Нзонзи, Матюиди, Гризман, Мбапе, Жиру