Футболният Черно море празнува рожден ден. Навръх националния празник на България – 3 март клубът от стадион „Тича“ става на 112 години. Наследник на “Тича”, регистриран на днешната дата през 1913 година
„Моряците“ посрещат поредния си празник с четири шампионски титли, две втори места и две трети места в елита, и с по една спечелена Купа и Суперкупа на България.
,fit(478:270))
Черно море се измъчи срещу десетима от Хебър
Историята на ПФК „Черно море“ започва от лятото на 1909 г., когато ученици от Варненската мъжка гимназия създават Футболистично дружество „Спортист“.
Четири години по-късно, на 3 март 1913 г., в същото учебно заведение е основано Ученическо туристическо дружество „Галата“, преименувано малко след това на „Река Тича“, към което съществува и футболен отбор. На 24 май 1914 г. „Спортист“ и „Река Тича“ се обединяват в общо дружество, което продължава да носи името „Река Тича“, поради вече съществуващата регистрация и утвърден устав. В началото на 1919 г. ученическото дружество се трансформира в граждански спортен клуб „Тича“. Изготвя се нов устав, приет на общо събрание на 21 януари 1919 г.
Междувременно на 3 април 1916 г. във Варна е основано и Спортно туристическо дружество „Напред“, което в края на 1917 г. е преименувано на СК „Развитие“, а през 1919 г. става официално клон на „Тича“. Година по-късно името отново е сменено – СК „Гранит“. През април 1921 г. „Гранит“ се отделя от „Тича“, а на 1 май приема ново име като вече самостоятелен клуб – СК „Владислав“.
През същата 1921 г. в СК „Тича“ се влива ПСК „Победа“, създаден през 1919 г. Две години по-късно „тичанци“ се обединяват със своя клон СК „Шипка“, който обаче през 1924 г. възстановява самостоятелното си съществуване. На 25 ноември 1941 г. в „Тича“ се влива и СК „Диана“, основан през 1919 г.
На 18 февруари 1945 г. СК „Тича“ и СК „Владислав“ се обединяват под името Народно дружество за гимнастика и спорт „Тича – Владислав“ („ТВ“). Двата клуба влизат в обединеното дружество с историята си, с всички спечелени трофеи, с всичките си налични средства и с целия спортен инвентар, с който разполагат. Обединеният клуб се превръща в пряк наследник, както на „тичанци“, така и на „владиславци“. На 11 май 1947 г. в дружеството се влива и НДГС „Приморец“, което не развива футбол. Името е променено на НДГС „Тича – Владислав – Приморец“ („ТВП“).
През октомври 1948 г. дружеството преминава под шапката на военните. „ТВП“ се присъединява към Дома на народната войска (ДНВ), като името на клуба е променено на НФД „Ботев“ при ДНВ за военнослужещи и граждани. По-късно името на дружеството се променя на „Ботев-ВМС“, а от пролетта на 1951 г. остава само ВМС. Това име се запазва до януари 1956 г., когато е сменено на спортен клуб „Народна армия“ (СКНА). Година по-късно, на 4 юни 1957 г., дружеството е прекръстено на АСК „Ботев“ след обединение с „Ударник“ (Варна).
На 11 януари 1959 г. в АСК „Ботев“ се влива физкултурно дружество „Черно море“ (обособено на 27 май 1957 г. след обединение на ДФС „Локомотив“ и ДФС „Корабостроител“), като името на клуба става АСК „Черно море“.