Лятото на морските спомени ни връща към далечната 1979 г. На днешната дата, 29 юли, преди 45 години под егидата на тогавашния кмет Христо Тошков, както и футболни деятели от Варна, се провежда първият по рода си в България международен турнир по футбол "Варненско лято".
Победител в първото издание е Спартак (Варна), който по това време играе в "Б" група. Турнирът продължава до 1987 г. През годините край морето гастролират някои от добрите европейски отбори: носителят на КНК Динамо (Тбилиси), Дукла (Прага), Университатя (Крайова), Витковице, Динамо (Берлин), Ханза Рощок, Оксфорд, Университатя (Клуж), Риека, Кадис, Беленензеш, Слован.
На митичния стадион "Юрий Гагарин" майсторство показват световноизвестни имена като Джон Олдридж, Рей Хютън, Маджико Гонзалес, Родион Каматару, Костица Щефанеску, Бодо Рудвалайт, Рамаз Шенгелия, Александър Чивадзе, Мариян Масни, Антон Ондруш и др.
В първото издание отборите са разделени в две групи. В първата са Черно море, Политехника Яш, Девня и Ботев (Пловдив), а във втората са Черноморец (Одеса), Марек, Слован (Братислава) и Спартак (Варна), чийто отбор по това време е в "Б "група. Много голям интерес предизвиква срещата между Спартак и Слован, която неочаквано варненци печелят с 2:0 след голове на Пламен Гетов и Красимир Венков. Слован е най-силният отбор и многократен шампион на Чехословакия, а в редиците му са петима шампиони от Евро'76 в Югославия: незаменимият капитан Антон Ондруш, Коломон Гьок, Душан Галис, Ян Пекарик и Мариян Масни, които четири години по късно през 1980 ще спечелят и бронз от европейския шампионат в Италия.
Във втората среща спартаковци надделяват с 2:0 над Черноморец (Одеса), а в третата завършват наравно със носителя на Купата на страната за 1977-а Марек 2:2. На финала на стадион "Юрий Гагарин" пред повече от 20 000 зрители Спартак (Варна) печели срещу победителя от другата група и много силен състав на Ботев (Пловдив), тогава под името Тракия, след фамозен гол на Пламен Гетов от пряк свободен удар в средата па първото полувреме.
Индивидуалните награди отиват при играчи на Спартак. Капитанът Красимир Зафиров поема купата на победителите от кмета Христо Тошков. На Димитър Енчев е връчен призът за спортсменство, Пламен Гетов е голмайстор на турнира, а Живко Господинов е обявен за най-добрият играч. Към спомените за този международен турнир ни връща по това време един от героите на Спартак Пламен Михов:
"Като погледна тази снимка от 1979-а, си спомням колко добри играчи имахме, повечето между 21 и 23 години, въпреки че по това време играехме в "Б" група. С изключение на Тошко Гергов всички останали си бяхме юноши на клуба, нещо което днес не може да се случи и това е един апел днес към треньорското ръководство да налага млади играчи. Дори мога да кажа, че в стартовия състав на финала срещу Тракия щеше да попадне и нашият централен нападател Иван Петров, който три дни преди турнира бе опериран и тогава щяхме да сме 11 играчи юноши на клуба.
Треньорът ни Иван Филипов много държеше на офанзивния стил на игра и го показвахме във всяка среща дори и тогава, когато сме губили. Дори след първата победа над Слован от ръководството на гостите са се заинтересували с колко национални играчи разполага отборът ни. Това говореше за силата на Спартак, а ние през същия сезон водихме и люта битка за промоция в "А" група със силния отбор на Академик (София). Два месеца след финала получихме и наградата си за първото място - премия от 60 лева, но само титулярите, а резервните играчи по-малка сума", каза Пламен Михов.
Пламен Трендафилов