Испания заслужи рекордна европейска титла, а Англия отново се препъна на финалната права

Испания е новият европейски шампион. "Ла фурия роха" спечели титлата на Стария континент за рекорден четвърти път, след като победи заслужено с 2:1 Англия на "Олипиащадион" във финала на Евро 2024. Тимът на Луис де ла Фуенте спечели и седемте си мача по време на турнира, като според всеобщата оценка игра най-привлекателния футбол в Германия. Днес Испания доминираше почти през цялото време. През първото полувреме предимството бе само по отношение на контрола над топката, но без да има никакви чисти голови положения. Веднага след почивката Нико Уилямс (47') изведе "ла роха" напред след асистенция на Ламин Ямал. След това Олмо, Мората, Уилямс и Ямал дори пропуснаха добри положения да направят преднината на Испания по-убедителна. Коул Палмър върна "трите лъва" в мача в 73-тата минута, но Микел Оярсабал донесе победата на "ла роха" четири минути преди края. Така Англия загуби втори пореден финал на европейско първенство и отново не успя да спечели първи значим трофей от 58 години насам.

Луис де ла Фуенте направи очаквано две промени. Даниел Карвахал и Робин Льо Норман, които пропуснаха полуфинала с Франция заради наказание, се завърнаха сред титулярите. Хесус Навас и Начо Фернандес им отстъпиха местата си. Капитанът Алваро Мората бе готов да започне отново на върха на атаката, след като имаше нелеп инцидент след края на полуфинала. Зад него действаше Дани Олмо. По крилата отново бяха младите Ламин Ямал и Нико Уилямс.

Гарет Саутгейт предприе само една промяна от мача с Нидерландия Предполагаше се, че за трети пореден път селекционерът ще заложи на схема с трима централни бранители. Първите минути обаче показаха, че всъщност Англия започна с четирима защитници в линия. Промяната беше, че този път Люк Шоу стартира отляво за сметка на Киърън Трипиър. Това бе първи мач на бранителя на Манчестър Юнайтед като титуляр за Англия от юни миналата година. Последният двубой, в който изобщо Шоу стартира, бе преди 148 дни. Коби Мейну за пореден път беше партньор на Деклан Райс, а Джуд Белингам и Фил Фоудън действаха зад капитана Хари Кейн.

Преди началото домакините организираха традиционната церемония преди финалния двубой. Тя завърши с изпълнение на живо на химна на Евро 2024, след което играчите на двата отбора излязоха на терена на "Олимпиащадион".

Танци, музика и заря на „Олимпиащадион“ преди финала на Евро 2024

"Ла фурия" пое контрола над топката от самото начало и в първите десетина минута съотношението по този показател бе 80:20 в полза на Испания. В 12-ата минута Нико Уилямс проби отляво и влезе в наказателното поле, но Джон Стоунс направи брилянтен шпагат и изчисти в корнер.

105 Финал на Евро 2024: Испания - Англия 2:1

В 15-ата минута англичаните организираха първата си опасна атака. Сака намери отдясно Уокър, който центрира остро по земя, но отбраната на Испания се справи и изчисти. След това Англия на свой ред взе инициативата за няколко минути и организира няколко поредни атаки, които обаче не донесоха сериозна опасност.

В 23-ата минута Фоудън сгреши пред собственото си наказателното поле, след като бе притиснат от Родри. След това Олмо намери отдясно Ямал, който влезе в наказателното поле, но ударът му бе блокиран.

Веднага след това Шоу преодоля последователно Карвахал и Родри в наказателното поле, след което пусна късо към Мейну, но той не успя да овладее, а след това и Фоудън също се размина и така Англия не успя да извлече нищо от тази добра възможност.

В 35-ата минута Лапорт претендира за дузпа, след като бе задържан в наказателното поле от Райс при центриране от корнер. Бранителят обаче още щом усети ръката на халфа падна леко и в крайна сметка сигнал на последва.

Испания отново натисна в последните десетина минути на първото полувреме, но без да стигне до чисти положения. Люк Шоу играеше много стабилно отляво и до голяма степен неутрализира Ямал. Уокър също се справяше добре от другата страна, така че "ла фурия" не успя този път да има такова преимущество по фланговете, каквото имаше в почти всеки мач досега.

В 42-рата минута Лапорт намери Мората в наказателното поле, но Геи и Стоунс се справиха. В самия край Уокър центрира от фаул, Льо Норман отклони с глава към далечната греда, където Фоудън засече. Изстрелът му в близкия ъгъл не бе силен и Симон спаси, но това беше първият точен удар в мача и единственият такъв преди почивката.

За началото на второто полувреме Де ла Фуенте замени Родри със Субименди.

Още във втората минута на втората част Испания обаче поведе. Карвахал с едно докосване намери Ямал, който влезе навътре зад гърба на Шоу и много добре намери отляво Нико Уилямс, който стреля по земя в далечния ъгъл за 1:0.

Секунди след това Уокър отново изпусна Уилямс, който оправи нещо средно между удар и центриране, с което намери Олмо. Той стреля от 15-ина метра, но много неточно, като по този начин пропусна златна възможност да удвои.

В следващите минути "трите лъва" не само не успяха да се окопитят, но испанците пропуснаха още две положения да решат почти всичко. Първо Мората преодоля Пикфорд, след което стреля към вратата, но Стоунс изчисти пред голлинията. След това Уилямс нанесе удар по земя, но на сантиметри встрани.

В 61-вата минута Саутгейт реши да замени Хари Кейн с Оли Уоткинс, който вкара победния гол срещу Нидерландия.

В 64-тата минута Англия бе близо до изравняването, след като Белингам много технично си пое топката, обърна се и стреля силно от границата на наказателното поле, но топката премина встрани.

Малко след това Олмо намери Ямал, Шоу бе хванат в крачка, след което талантът нанесе удар, но Пикфорд се намеси добре и изби.

В 70-ата Коул Палмър се появи на мястото на Мейну и само три минути по-късно играчът на Челси изравни. Англия организира страхотна атака, при която Сака бе изведен отдясно, задържа, след което намери Белингам в наказателното поле. Звездата на Реал Мадрид извади с едно докосване топката пред наказателното поле, където бе Палмър, който от 20 метра стреля по земя в ъгъла за 1:1.

Това ентусиазира феновете на "трите лъва", които бяха около четири пъти повече от тези на Испания по трибуните на "Олимпиащадион".

В 82-рата минута "ла роха" имаше страхотна възможност да излезе напред в резултата, но Пикфорд за втори път днес отказа младия Ямал. Уилямс и Олмо комбинираха добре, след което талантът на Барселона получи шанс да шутира от около 11 метра, но стреля в обсега на вратаря, което улесни последния.

Четири минути след това обаче стражът на Евертън нямаше какво да направи, след като Микел Оярсабал отблизо засече перфектно центриране отляво на Кукурея. Англичаните се надяваха попадението да бъде отменено заради засада, но Джон Стоунс обаче покриваше засадата с милиметри - 2:1.

Англия можеше да изравни в 90-ата минута, но този път "трите лъва" нямаха късмет. Райс засече с глава центриране от корнер, но Симон изби. Геи направи добавка, но този път Дани Олмо изчисти от голлинията. След това Райс стреля отново с глава, но неточно.

До края Англия не успя да стигне до изравнително попадение и Испания триумфира с титлата. "Трите лъва" пък станаха първият отбор, който губи два поредни финала на европейско първенство.