95 години назад: Испания е първият отбор от континентална Европа, който побеждава Англия

В навечерието на финалния сблъсък между Испания и Англия от Европейско първенство в Германия, от мадридското издание „Марка“ решиха да се върнат далеч назад във времето и да припомнят един паметен двубой между двата тима.

Става въпрос за приятелската среща между Испания и Англия на „Метрополитано“ в Мадрид на 15 май 1929 година. Тя ще бъде запомнена като първия мач, в който небритански отбор побеждава националния тим на Англия. В предишните си 23 мача срещу съперници от континентална Европа „Трите лъва“ имат впечатляващата статистика от 22 победи и само 1 равенство, което е срещу Белгия. Единствените им загуби дотогава са от съседните им островни народи като Шотландия.

Англичаните, които по това време са се славили като хегемони във футбола, пристигат в испанската столица след разгромни победи с 4:1 над Франция и 5:1 над Белгия. Така те се подготвят за поредния си успех срещу опонент от континенталната част на Европа, като това е първата им среща с националния отбор на Испания. От друга страна, за иберийците контролата е голямо събитие и именно тя е първият техен мач, който е излъчван по местното радио. За престижа на двубоя говори и факта, че негов главен съдия е белгиецът Джон Лангенус, който тогава е бил смятан за най-добрия рефер. Именно той ръководи и финала на първото Световно първенство година по-късно.

Англия ще играе и срещу статистиката - от доста време испанците са безкомпромисни във финалите

Мачът очаквано започва с ранен аванс за гостите от Англия, които повеждат с 2:0 след голове на Джо Картър и Джо Брадфорд съответно в 15-ата и 20-ата минута. Към края на първата част обаче домакините съумяват да възстановят равенството чрез попадения на Гаспар Рубио в 40-ата минута и две по-късно на Хайме Ласкано. Дълго време ремито се задържа, докато не се стига до 73-тата минута, когато Картър се разписва от дузпа и връща преднината на островитяните. Испанците обаче не се отказват и правят пълен обрат чрез втори гол на Рубио в 80-ата и попадение на Севериано Гоибуру в 82-рата минута, което носи сензационен успех за домакините със зрелищния резултат 4:3.

След последните два гола на Испания техните фенове дори нахлуват на терена два пъти и се налага местната полиция да възстановява реда, за да се доиграе мача. След края на двубоя гостите от Англия пък се оправдават, че са загубили заради екстремната жега и сухия терен и затова искат реванш. Ответна среща наистина има и тя е на 9 декември 1931 година на „Хайбъри“ в Лондон, където англичаните си отмъщават за категорична победа със 7:1.

Испания срещу Англия - финалът, който ще промени историята

Сега, 95 години след паметния им мач в Мадрид, Испания и Англия отново се изправят един срещу друг, но в исторически финал, който или ще направи „Ла Роха“ единствения национален отбор с четири европейски титли, или ще донесе на „Трите лъва“ първи трофей от Европейско първенство в тяхната история.

Снимка: „Марка“