Силна Австрия торпилира шансовете на Полша и Левандовски

Австрия победи Полша с 3:1 на “Олимпиащадион” в Берлин във втория си мач от група D на Евро 2024. Първият гол за Вундертима отбеляза Гернот Траунер в 9-ата минута, а Кшищоф Пьонтек изравни в 30-ата минута. Кристоф Баумгартнер в 67-ата минута обаче отново изведе австрийците напред, а Марко Арнаутович реши всичко в 78-ата минута от дузпа. Момчетата на Ралф Рангник изиграха много силен мач и с изключение на кратки интервали от първата част, бяха по-добрият отбор и напълно заслужено спечелиха, като успехът им можеше и да е по-убедителен. Така те запазват всички шансове да продължат в елиминациите преди последната си среща с Нидерландия. Голямата звезда на Полша Роберт Левандовски пък се появи през втората част, и то при резултат 1:1, но на практика с нищо не успя да помогне на тима си да избегне втората поредна загуба. Халфът на Лудогорец Якуб Пьотровски започна като титуляр, но бе сменен на почивката. След нулевото равенство между Франция и Нидерландия шансовете на Полша да продължи напред в турнира приключиха и математически, като в последния си мач срещу "петлите" тимът ще трябва да играе за своята чест.

През този век и преди този мач двата тима се бяха изправяли един срещу друг пет пъти, като “дружина полска” досега нямаше загуба в тези мачове - до днес. Поляците имаха две победи в квалификациите за Мондиал 2006 с 3:1 като гост и 3:2 на своя терен. В мача на Евро 2008 пък се стига до равенство 1:1 помежду им. Последните две срещи преди днес бяха от евроквалификациите през 2019 година, когато поляците побеждават с 1:0 в своята визита, а след това правят нулево реми като домакини на австрийците.

Полският селекционер Михал Пробиеж направи няколко промени в състава си. Като титуляр днес започна халфът на Лудогорец Якуб Пьотровски, както и полузащитникът Бартош Слиж, които в средата на терена замениха Себастиан Шимански и Тарас Романчук. Кшищоф Пьонтек пък стартира в атака вместо Каспер Урбански и партнираше на Адам Букса. Павел Давидович замени Бартош Саламон в защитата на "дружина полска". Голямата звезда Роберт Левандовски отново започна от пейката, след като очевидно не е възстановен на 100 % от контузията си.

Полша е първият отпаднал отбор от Евро 2024

Селекционерът на Австрия Ралф Рангник също не направил някои промени в състава си. Марко Арнаутович започна като титуляр на върха на атаката на мястото на Михаел Грегорич. Зад него действаха Кристоф Баумгартнер, Конрад Лаймер и Флориан Грилич. Треньорът промени и двамата си централни защитници от първия мач, като днес стартираха Гернот Траунер и Филип Лийнхарт на местата на Кевин Дансо и вкаралия си автогол срещу Франция Максимилиан Вьобер.

Австрийците запоанаха много по-силно срещата, като веднага пренесоха играта пред Войчех Шчесни. Те изпълниха няколко статични положения, предизвикали разбърквания. Така се стигна до 9-ата минута, когато Вундертимът откри резултата. След изпълнение на странично хвърляне Филип Мвене центрира остро, а Гернот Траунер засече с глава и изведе тима си напред - 0:1 за Австрия.

Попадението сякаш посъбуди поляците, които се активизираха. В 16-ата минута Пьотър Жиелински стреля опасно, а шутът му бе блокиран, като имаше сериозни полски претенции за дузпа, но реферът остана безмълвен. Минута по-късно и Никола Залевски стреля от удобна позиция, но топката мина над вратата. Последваха още добри минути за Полща и закономерно тимът успя да възстанови равенството. В 30-ата минута Жиелински центрира опасно, а топката попадна в Ян Беднарек, който веднага шутира. Голмайсторът Гернот Траунер успя да блокира удара, но коженото кълбо отиде в Кшищоф Пьонек, който отблизо простреля Патрик Пентц за 1:1.

Девет минути след полученото попадение, Австрия можеше отново можеше да поведе след добра контраатака, но шутът на Марсел Забитцер бе блокиран от Ян Беднарек. В 41-вата минута пак халфът на Борусия (Дортмунд) пробва далечен изстрел, профучал покрай вратата на Шчесни. В самия край на първата част пък Жиелински отправи изключително опасен шут от пряк свободен удар, избит в корнер от австрийския страж.

На почивката и двамата селекционери предприеха смени, като Якуб Пьотровски напусна за сметка на Якуб Модер, а в Австрия Патрик Вимер влезе вместо Флориан Грилич. Първите петнадесет минути на второто полувреме бяха сравнително спокойни, като за отбелязване бе удар с глава на Щефан Пош в 51-вата минута, спасен от Шчесни. Девет минути по-късно в игра се появи голямата звезда на Полша Роберт Левандовски, който влезе заедно с Карол Швидерски вместо двамата нападатели Букса и голмайстора Пьонтек. В 67-ата минута австрийците нанесоха своя втори удар в мача. Резервата Александер Прас намери отлично Кристоф Баумгартнер, който с десния крак простреля Шчесни - 1:2 за Австрия.

Малко след това резервата на Полша Швидерски пробва далечен шут, но Пентц успя да избие. В 75-ата минута пък голмайсторът Баумгартнер комбинира с Вимер, който стреля опасно, но Шчесни бе на висота. Две минути по-късно обаче интригата в мача на практика приключи. Марсел Забитцер се откъсна от полската защита и излуга Шчесни, а вратарят го спъна в наказателното си поле. Реферът Халил Мелер веднага посочи бялата точка, а Марко Арнаутович реализира безпроблемно дузпата -1:3 за Австрия. Победата за Вундертима можеше да бъде и по-убедителна, но Шчесни успя да спаси още един опасен удар на Щефан Пош в 84-тата минута, а малко след това и удар на Конрад Лаймер премина на сантиметри от полската врата. В последните секунди на срещата пък Камил Гросицки можеше да направи загубата на Полша по-почетна, но от воле пропусна.

26 Евро 2024: Полша - Австрия 1:3

ПОЛША (3-5-2): Шчесни; Беднарек, Давидович, Кивиор; Франковски, Слиж, Пьотровски, Жиелински, Залевски; Букса, Пьонтек

АВСТРИЯ (4-2-3-1): Пентц; Пош, Траунер, Лийнхарт, Мвене; Зейвалд, Грилич; Лаймер, Баумгартнер, Забитцер; Арнаутович

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!