Еванс триумфира във Финландия и скъси пасива си от Рованпера

Елфин Еванс записа своята втора победа от началото на сезон 2023 в Световния рали шампионат (WRC), след като спечели рали „Финландия“. За уелския пилот на Тойота това е втори триумф в Гран При на макадам, където той спечели и преди две години.

Еванс излезе начело в надпреварата в петък следобед, когато неговият съотборник Кале Рованпера напусна надпреварата след едно обръщане по таван в осмата отсечка. След отпадането на световния шампион битката за победата се водеше между Еванс и Тиери Нювил (Хюндай), които в края на петъчния ден бяха разделяни от само 6.9 секунди.

Рованпера няма да се върне в рали „Финландия”

Еванс реши ралито в своя ползва в хода на вчерашните осем отсечки, в които записа седем етапни победи и завърши съботата с преднина от 32.1 секунди пред белгийския си съперник. Този аванс позволи на Еванс да направи едно малко по-спокойно каране в днешните четири отсечки, в които той записа три най-добри времена, включително в пауърстейджа, за да спечели с аванс от 39.1 секунди пред Нювил.

Третото място в рали „Финландия“ бе спечелено от Такамото Кацута (Тойота), който надви Теему Сунинен (Хюндай) след един страхотен дуел в хода на съботния ден. След него японецът водеше с 6.4 секунди на своя съперник, като разликата между тях бе стопена до 4.3 след една неточност на пилота на Тойота в пауърстейджа, но това му бе напълно достатъчно, за да се качи на подиума.

Топ 5 в края на състезанието допълни отборният шеф на Тойота Яри-Мати Латвала, който бе последен от пилотите в Rally1 категорията, които нямаха никакви проблеми в хода на състезанието. Финландският ветеран се пребори за една точка и от пауърстейджа в своето първо участие в WRC от началото на 2020 година насам.

Победата в WRC2 реално грабна Оливър Солберг, който се класира на шестото място в общото подреждане. Шведът обаче не беше номинирал това състезание за точки за WRC2 категорията и така и успехът, и 25-те точки бяха приписани на представителя на домакините Сами Паяри. Точки за генералното класиране в WRC от рали „Финландия“ взеха още Адриен Формо, Николай Грязин и Андреас Микелсен.

В генералното класиране след отпадането на Рованпера и победата на Еванс разликата между двамата беше стопена от 55 на 25 точки четири кръга преди края на сезона. Тройката в подреждането допълва вторият от рали „Финландия“ Нювил, чието изоставане от лидера е 36 пункта, след като белгиецът даде второто време в пауърстейджа.

Класиране при пилотите в WRC след рали "Финландия"

Сезон 2023 в Световния рали шампионат продължава след месец с едно от най-тежките състезания в календара – рали „Акрополис“ в Гърция. Надпреварата в Южната ни съседка ще се проведе между 7 и 10 септември.