Владимир Манчев: ЦСКА не отстъпва на Лудогорец, новият стадион ще изстреля клуба на съвсем друго ниво

Владимир Манчев: ЦСКА не отстъпва на Лудогорец, новият стадион ще изстреля клуба на съвсем друго ниво

Бившият национал Владимир Манчев коментира актуалните теми относно подготовката, селекцията и нивото на ЦСКА - София. Той даде интервю пред “Тема Спорт” след контролата на “червените” срещу румънския Ботошани, спечелена с 1:0. 

- Владо, какъв е изводът от първата контрола на ЦСКА? 
– Няма смисъл да вадим някакви генерални изводи и заключения от контролни мачове. На първо място нека е ясно, че тази година почивката на състезателите и подготвителният период ще са много кратки. Това при всички положения ще се отрази. Не мога да кажа на кой и как, но то ще се види в първите мачове. Убеден съм, че няма как да подготвиш един отбор за такъв времеви интервал и той да е готов за новото първенство. Хубавото от проверката с Ботошани е, че видяхме в игра много млади момчета от школата на клуба, които получиха шанс и някои от тях се представиха на много добро ниво. Аз съм работил с част от тези момчета. Познавам ги и знам, че разполагат с потенциал и качества. В момента от състава отсъстват няколко контузени, а други са били с националните отбори. Това отваря шанс на тези млади момчета, което е много добре за тях да натрупат опит, да усетят натоварванията, които са доста по-различни от тези в юношеския футбол. 

- За подготовка са нужни около 45 дни. ЦСКА, а и другите отбори нямат толкова. Какво трябва да направи Илич – да поддържа физическата форма на играчите, или да опита да ги вкара в някакъв ускорен и много интензивен тренировъчен режим? 
– Да, 6 седмици са стандартното време, което е необходимо за ползотворна подготовка. Българските отбори имат доста по-малко, като максимума, до който ще се доближат, е 32 дни и трябва да приложат високо майсторство. В момента, каквото и да правиш, е компромис и те трябва да преценяват как да процедират. Прави ми впечатление, че всички се обединяват около това да намалят времето за физическа подготовка за сметка на игровия ритъм. Поради тази причина съвсем малко се залага на беговите упражнения, които трябва да са първите 2 седмици, а по-бързо се започва с контролните мачове, за да са готови футболистите игрово. 

- Какъв е рискът от подобна подготовка? 
– На първо място е много голям рискът от контузии, защото “претупваш” няколко от дните, необходими за натрупване на аеробен обем. От друга страна, играчите не са имали необходимата почивка. За доброто възстановяване след дългия сезон са нужни поне 2 седмици, а няма футболист, който да е почивал повече от 10 дни, а голяма част са имали само седмица. Другият риск е отборите да не са готови кондиционно. Най-лошото е, че ще се играе при много високи температури и ще бъдем свидетели на бавно темпо. 

Официално: ЦСКА - София представи нападател
Официално: ЦСКА - София представи нападател

- Много добро впечатление направиха Георги Чорбаджийски и Илиян Антонов. Те са част от една група младоци като Жабов, Бучков, Марк-Емилио Папазов… Тези момчета се появяват по време на подготовките и след това изчезват. Какво не им достига – качества или доверие и търпение? 
– Асен Дончев вече го смятаме за възрастен ли? (Смее се). От всичко по малко не достига. Изискванията в ЦСКА са огромни и трябва наистина да показваш много високо ниво и постоянство. Виждаме, че не е невъзможно. Християн Петров, а преди него Вальо Антов, Божидар Чорбаджийски успяха. Явно за нападателите е по-трудно, отколкото при защитниците, но всичко зависи от тях. Много важно е как се влагат, как изпълняват тактическите указания, какво е физическото им състояние, защото натоварванията в мъжкия футбол са много по-големи. 

- До началото на шампионата остават по-малко от 20 дни, а в ЦСКА не виждаме очакваните трансфери, които да вдигнат класата. В същото време в ЦСКА сякаш виждаме смяна на курса – вече не се залага на количество. Означава ли това, че в Борисовата градина си взеха поука от предишни години, или просто предпочитат да са пестеливи? 
– Не мога да кажа, че закъсняват, защото знаем какви играчи идват в България. Дори водещите отбори залагат на играчи под средното европейско ниво. Трансферният прозорец току-що отваря и всеки свободен, добър футболист първо изчаква предложения от други първенства, защото България не е атрактивна дестинация. Ако питаме треньора, то със сигурност за него селекцията закъснява, защото винаги е най-добре да разполагаш с всички играчи още от ден първи на подготовката. Хубавото е, че на ЦСКА не са нужни количествени натрупвания, защото “армейците” разполагат с добър отбор, а добавяне на качество и малки корекции в определени зони. Плюсът е, че се залага на същия треньор. Той получава шанс да развие своите идеи. Подобно търпение липсваше в предишни години, а и когато съставът не се пипа в по-дълъг период, играчите получават необходимата спойка помежду си. Това е начинът да се направи добър отбор. Пестеливостта също не е порок, защото всички ние силно желаем да видим нов стадион, а това ще отнеме сериозни средства. Според мен обаче нов стадион ще е много повече за ЦСКА от всяка титла. 

- Стартът на ремонтните дейности обаче се бави. Притеснен ли си? 
– Да. Притеснен съм. В годините виждахме много проекти, но така и не видяхме нов стадион. Аз нямам съмнение в намерението на собствениците да инвестират. Притеснява ме, че процесът се спъва. 

- ЦСКА се раздели с няколко играчи, като най-сериозното име е това на Гарсес. Ще липсва ли той? 
– Аз го харесвах още от началото. Той имаше труден момент на адаптация, но според мен бе добър, интересен играч, който помогна на отбора. Дали ще липсва, зависи от това какви играчи ще се привлекат. 

- Срещу Ботошани ЦСКА излезе в схема с четирима в защита – смяташ ли, че Илич ще опита да я върне, или станахме свидетели на инцидентно решение? 
– Саша Илич харесва тази схема и още когато дойде, опита да я въведе, но след това бе принуден да промени постройката с оглед играчите и техните качества. Не знам дали ще направи нов опит да въведе тази формация, защото това зависи и от футболистите, които бъдат привлечени. Но със сигурност това по-офанзивно лице приляга повече на ЦСКА. 

Звездният трансфер на ЦСКА - София предизвика цунами в Гренобъл, феновете побесняха
Звездният трансфер на ЦСКА - София предизвика цунами в Гренобъл, феновете побесняха

- Ще успее ли ЦСКА да задържи нивото и отново да притисне до край Лудогорец? 
– Разликата през изминалия шампионат бе в късмета. На ЦСКА не достигна малко повече увереност в големите мачове – първите два с Левски и срещите с Лудогорец. Ако там бяхме видели убедителен ЦСКА, какъвто бе срещу останалите, то “червените” щяха да са шампиони с разлика. “Армейците” не отстъпваха на Лудогорец. Във футбола обаче има закономерности. ЦСКА в последните години израства както на терена, така и организационно и вярвам, че построяването на стадиона ще изстреля клуба на съвсем друго ниво и тогава вече няма да говорим за хегемония на друг отбор. 

- Колко трудно препятствие ще е румънският Сепси? 
– Не познавам съперника, но не бива да се подценява отбор от румънското първенство. Те напреднаха много в последните години. Ние вече толкова време си говорим за стадиона на ЦСКА, а те в последните три години откриха 10 чисто нови съоръжения. Там изградиха база за развитие и неимоверно повишават нивото на първенството. От телевизия влизат много повече пари и те могат да си позволяват по-сериозни трансфери. А и с тези бази нивото на местните играчи е по-високо. Джика Хаджи стана шампион с Фарул (Констанца), залагайки само на румънски футболисти. А това бе отбор, който той създаде преди десетина години като детска школа. 

- Говорейки за школи – преди седмица Костадин Ангелов бе назначен за шеф на школата. По-добър вариант ли е от поредния “откривател на Кристиано Роналдо” като португалеца Паоло Кардозо, с когото ти влезе в конфликт? 
– Стига с тези откриватели и мореплаватели. Такива дори не искам да ги коментирам. Играл съм с Коце Ангелов. Познавам го. Това е много интелигентен и работлив човек, който има много добри познания за играта. Той определено е попадение и ще работи с много голямо желание и амбиция. Проблемът на “червената” школа е базата. Там, където тренират децата, възможностите са ограничени – малки, изкуствени терени и това не е добре.

Следвай ни:

Още от БГ Футбол

Виж всички