Рикардиньо гарантира минимум бараж за Левски и остави Черно море извън Европа

Отборът на Левски победи Черно море с 2:1 и си гарантира минимум бараж за Лигата на конференциите. Това се случи в мач на стадион "Георги Аспарухов" от 33-ия кръг на efbet Лига. Матеус Машадо даде аванс на гостите в 12-ата минута. Новият голмайстор на "сините" Рикардиньо обаче изравни в 17-ата минута, а в 71-ата минута донесе пълен обрат и важните трите точки на своя тим. Така 26-кратните шампиони си направиха отличен подарък за 109-ия рожден ден на клуба. Играчите на Елин Топузаков имат вече актив от 61 точки и се изравниха с третия ЦСКА 1948, а стигнат ли до бронзовите медали в крайното класиране футболистите в синьо дори ще се класират без бараж за европейските клубни турнири.

Поражението пък изхвърли "моряците" от битката за баража, тъй като играчите на Илиан Илиев, които поведоха рано, а през второто полувреме пропуснаха няколко положения при 1:1 и заслужаваха да излязат отново напред в резултата, останаха с актив от 54 точки и нямат шанс да стигнат до четвъртото място, което дава право на участие на бараж със седмия в крайното класиране.

Столичани могат да бъдат доволни, че малко изненадващо след напускането на Станимир Стоилов, отборът си гарантира поне бараж два кръга преди края на сезона, които ще дадат възможност на Левски да реши съдбата на титлата в България, тъй като се изправя срещу лидерите Лудогорец в Разград и ЦСКА-София на стадион "Васил Левски". Освен това Рикардиньо вече има девет гола в 15 мача за клуба, като шест от тях реализира в последните шест мача.

Новият наставник на "сините" Саво Милошевич, който ще води столичани от следващия сезон, след като днес бе на "Герена", бе взел решение да се завърне в Белград, а да не гледа срещата на живо.

25 Левски 2:1 Черно море

Елин Топузаков заложи на Жереми Патрис и Келиан ван дер Каап, които се завърнаха от първата минута вместо Патрик-Габриел Галчев и Кристиян Димитров. Това бяха единствените две промени при "сините" от успеха с 3:0 над Локомотив (Пловдив) на "Лаута" през миналия кръг. Пламен Андреев бе под вратата,  Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Келиян ван дер Каап и Цунами бяха четиримата бранители, докато Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорни халфове, а Роналдо, Ивелин Попов и Уелтон действаха зад Рикардиньо

Илиан Илиев пък направи три промени от мача от равенството 1:1 с ЦСКА 1948. Едгар Пачеко, Исмаил Иса и Стефан Велев бяха заметени от Виктор Попов, Даниел Димов и Матеус Машадо. Иван Дюлгеров бе под рамката, а Виктор Попов, Живко Атанасов, Влатко Дробаров и Цветомир Панов бяха четиримата бранители, Васил Панайотов, Даниел Димов бяха опорните полузащитници, докато Мазир Сула, Александър Василев и Алекс Фернандес помагаха на Матеус Машадо в атака.

Двубоят стартира равностойно пред няколко хиляди зрители. Дюлгеров трябваше да излиза извън наказателното поле да играе с глава, за да пресече извеждащо подаване, а Панов нанесе първия удар с изстрел отдалеч в ръцете на Андреев.

Малко по-късно в 12-ата минута гостите поведоха в резултата. Точен бе Матеус Машадо, разписал се отблизо след подаване на Виктор Попов. Голът дойде след грешка на Филип Кръстев. Халфът допусна да му бъде отнета топката от Даниел Димов, който пусна към Попов, а десният защитник центрира остро и младият бразилец и прати топката в мрежата на Андреев.

Левски тръгна да връща гола, а Панов бе санкциониран с жълт картон за груб фал срещу Роналдо. Още в 17-ата минута Рикардиньо изравни с осмото си попадение тази пролет. Бразилският таран на домакините се разписа след много хубава бразилска атака, която започна от Цунами, извел отлично Уелтон, който пък проби и намери синята деветка, а той вкара поредния си гол тази пролет, разписвайки се в трети пореден мач.

Дробаров имаше възможност веднага да върне преднината на гостите, но пропусна с глава след центриране от корнер, а в 22-ата минута домакините искаха дузпа от Георги Кабаков след съприкосновения между Панов и Роналдо, тъй като защитникът си помогна малко с ръка. Съдия №1 у нас обаче даде знак играта да продължи и неговите колеги от ВАР му казаха, че няма нужда да гледа ситуацията.

Уелтон стреля в 33-ата минута, но Дюлгеров спаси. В последните минути на първата част Димов получи картон, а "сините" пропуснаха отлична възможност да обърнат срещата в своя полза. Уелтон отново проби през защитата на варненци и подаде от аутлинията към непокрития Ивелин Попов, който от 11 метра вместо да вкара в почти празната врата стреля лошо с левия крак право към Дюлгеров, който седеше на първата греда. Преди паузата и Роналдо получи картон.

На почивката Пачеко замени Панов, а Василев бе поредният с жълт картон. Краев пробва удар отдалеч, който не изненада Дюлгеров, докато Сектор "Б" отпразнува 109 годишния рожден ден на столичния клуб с факли и димки. След 55-ата минута варненци започнаха с всяка своя атака да застрашават Андреев. Гостите пропуснаха 3-4 много добри възможности в рамките на 15 минути.

Първо Цунами спря удар на Сула, който отиваше във вратата. Няколко минути след това Машадо стреля силно с левия крак и остави на място Андреев, но топката мина покрай лявата греда на домакините. В 69-ата минута и Алекс Фернандес пропусна да върне преднината на "зелено-белите". Той поучи топката от Василев, след което финтира бранител в наказателното поле и от няколко метра прати топката малко над гредата.

Всички на стадиона очакваха гол на гостите, тъй като футболистите на Топузаков демонстрираха умора във всяка една фаза. Ивелин Попов затова бе заменен в 70-ата минута от Илиян Стефанов, а секунди по-късно феновете по трибуните отново бяха на крака заради гол на Левски.

Един от най-добрите играчи в синьо Краев отне топката, след като бе изритан от Панайотов, Кабаков даде авантаж и Уелтон проби отляво и центрира, а Дюлгеров излезе да избива топката, но не разчете своите крачки и изби буквално на главата на Рикардиньо, който от 11 метра прати топката в мрежата с глава. Стражът на гостите имаше претенции на фал, но такъв нямаше, а деветката на столичани празнуваше своето девето попадение.

Гостите бяха объркани след равенството, докато домакините се прибраха и разчитаха на контраатака, тъй като победата беше с голям залог. Последните минути “моряците” се хвърлиха с всички сили напред, като в 94-ата минута Кабаков си навлече гнева на публиката, след като отсъди фал на границата на наказателното поле след остро влизане на Ван дер Каап. Зад топката застана резервата Атанас Илиев, който изстреля бомбен удар, но Пламен Андреев изби. Това беше и последната опасност в мача, след чийто край феновете празнуваха.

Освен, че това бе първата победа през сезона на Левски над тима на Илиев, головете на Рикардиньо бяха и първите отбелязани от столичани във вратата на варненци.

През този сезон първата среща на "Тича" завърши 0:0, а пролетта "моряците" надвиха столичани с 1:0 на стадион "Ивайло" във Велико Търново, където 26-кратните шампиони домакинстваха на старта на пролетния дял.

Тимът на Илиев демонстрира за пореден път, че е един от най-силните отбори в страната, но втора поредна година не успя да се класира до бараж. Играчите на Черно море обаче сами трябва да се сърдят на себе си, тъй като пропуснаха за пореден път доста положения, но най-вече заради това, че загубиха много точки на "Тича", тъй като представянето им далеч от Варна бе много добро и малшанс ги лиши от финал за Купата на България. Сега предстои гостуване на друг бивш тим на Илиев на "Лаута" и домакинство последния кръг срещу шампионите, което може да е решаващо за титлата през сезон 2022/23 година.

ЛЕВСКИ 2:1 ЧЕРНО МОРЕ
0:1 Машадо (12)
1:1 Рикардиньо (17)
2:1 Рикардиньо (71)

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Келиян ван дер Каап, Цунами, Андриан Краев, Филип Кръстев, Роналдо, Ивелин Попов, Уелтон, Рикардиньо

ЧЕРНО МОРЕ: Иван Дюлгеров, Виктор Попов, Живко Атанасов, Влатко Дробаров, Цветомир Панов, Васил Панайотов, Даниел Димов, Мазир Сула, Александър Василев, Алекс Фернандес, Матеус Машадо

Снимки: Борислав Цветанов