Пет месеца по-късно Левски победи на "Герена" след красиви голове

Отборът на Левски надви с 2:0 Ботев (Враца) в срещата от 23-ия кръг на efbet Лига.  Уелтон (24`) и Жереми Петрис (40`) отбелязаха два красиви гола, а Андриан Краев  пропусна дузпа още в 5-ата минута. Домакините, водени от Ивелин Попов, надиграха категорично гостите и напълно заслужено взеха втора поредна победа в шампионата и първа на "Герена" от над пет месеца.

26-кратните шампиони изиграха много силно първо полувреме и пропуснаха няколко чисти положения през целия двубой, като след 154 дни отново записаха успех пред своите привърженици. Другата хубава новина за играчите на Стоилов е, че Уелтон се отпуши в първенството след пауза от шест месеца.

Трите точки изкачиха "сините" на четвърта позиция с 38 точки, колкото има и Локомотив (Пловдив), но "черно-белите" са с мач по-малко, докато врачани са с 22 точки на 12-то място.

Публиката на "сините", която бе по-малко от обичайните си стандарти през последната година заради лошото време, демонстрира, че напрежението сред родните фактори се отразява и на тях, след като Сектор "Б" затвърдиха позицията си, че са зад Стоилов и Иво Ивков, с транспарант преди почивката, докато от Сектор "А" се чуха скандирания "Наско Сираков" през втората част.

Станимир Стоилов направи само една промяна от победата с 2:0 на Хебър през миналата седмица, докато Даниел Моралес направи пет рокади от успеха  с 1:0 над Славия.

В миналия кръг играчите на столичани спряха най-негативната си серия в своята история от 11 шампионатни мача без победа, започнала още през октомври миналата година.

В състава на Мъри се завърна Ивелин Попов, който пропусна успеха в Пазарджик заради наказание, като замени Илиян Стефанов, който пък има травма и пропусна мача. Пламен Андреев бе вратар, а Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба и Цунами бяха в защита, докато Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорни халфове, а освен Попов, Уелтон и Роналдо помагаха на Рикардиньо.

Мъри: Пореден мач, в който прекалено леко пропускаме положения, ще търсим следващ дузпаджия

Същевременно Ботев (Враца) е в подем, като за последните три кръга футболистите на Дани Моралес записа две победи - шест спечелени точки след 1:0 над ЦСКА 1948 и 1:0 над Славия. Между двата успеха дойде поражението от Спартак (Варна) на "Коритото".

Моралес: Земен треньор и човек съм, днес Левски беше доста по-добър

Бразилският специалист замени петима футболисти от последната среща срещу "белите" - Мартин Кавдански и Момчил Цветанов, които бяха наказани, Даниел Генов, Браян Перей и Клери Сербер отстъпиха местата си на Марко Маджуга, Луис Соарес, Мирослав Маринов, Стефан Гаврилов и Жан-Пиер Да Силва. Красимир Костов бе под марката, а Браян Мендоса, Петко Ганев, Антонио Георгиев, Соарес, Диего Фераресо действаха в защита. Гаврилов и Чавдар Ивайлов бяха халфовете зад Маринов, Да Силва и Мажуга.

Двубоят на стадион "Георги Аспарухов" бе важен и за двата отбора - "сините" преследват място в шестица, а врачани се целят оставане в елита. Мачът стартира под силен дъжд в студеното време и с дузпа за домакините.

27 Левски - Ботев (Враца)

Още в петата минута Андриан Краев обаче не отбеляза от бялата точка. Халфът стреля в аут, като стана поредният футболист на тима, който пропуска 11-метров наказателен удар след завръщането на Мъри на "Герена". Дузпата бе отсъдена след намесата на ВАР, тъй като Драгомир Драганов първоначално не видя играта с ръка на Да Сива след удар с глава на Попов.

Пропускът не промени нагласата на столичани, които продължиха да атакуват, а хубав удар на Попов бе избит в корнер от Костов. Преди това Роналдо пропусна да намери връхлитащия Рикардиньо в 18-ата минута. Малко по-късно пресата на "сините" даде резултат, като играчите на Левски отнеха топката в наказателното поле на врачани и Краев намери Уелтон, който с технично изпълнение прати топката в далечния ляв ъгъл на Костов за 1:0. Попадението беше негово пето за сезона и първо за тима в шампионата от победата с 2:0 над ЦСКА-София през септември миналата година.

Бразилското крило с майсторско изпълнение се размина и с втори гол в 26-ата минута, когато топката облиза горната греда на "зелените". Играчите на Стоилов търсеха втори гол, който падна в 40-ата минута. Този път голмайстор бе Петрис, който матира Костов за втори път в мача. Десният защитник бе изведен от Рикардиньо и завърши отлична атака с бомбен изстрел в мрежата. Попадението е негово първо със синята фланелка от 20 двубоя.

В началото на втората част Костов парира изстрел на Роналдо от малък ъгъл и домакините стигнаха само до ъглов удар.

В 55-ата минута централният бранител на гостите Петко Ганев стъпи накриво и загуби топката в опасна зона, като по този начин остава Уелтон очи в очи с Красимир Костов. Бразилецът се опита да го прехвърли, но вратарят на гостите се справи със ситуацията.

Десетина минута по-късно Цунами центрира перфектно в наказателното поле към Ивелин Попов, който отправи добър удар с глава, но стражът на врачани отново се намеси. Малко по-късно Филип Кръстев намери десетката на "сините", който изведе на голова позиция Роналдо, крилото стреля по земя, но Красимир Костов изби с крак.

В 84-ата минута Красимир Тодоров опита изстрел от сериозна дистанция, но шутът му обаче не бе точен и не затрудни Пламен Андреев.

Това беше и последната по-интересна ситуация в мача преди Левски за запише своята победа №41 срещу Ботев (Враца) в елита от 66 мача. Футболистите на "сините" показаха добро лице и втората поредна победа ще даде самочувствие на тима преди гостуването на Арда.

Гостите от Ботев пък ще имат важен мач с Пирин на стадион "Христо Ботев", където ще търсят трета поредна победа пред своята публика и да спечелят точки в битката за спасение.

Ивелин Попов: Важно е да печелим, за да се доберем до Европа! Искам да сме по-отговорни

ЛЕВСКИ 2:0 БОТЕВ (ВРАЦА)
1:0 Уелтон (24)
2:0 Жереми Петрис (40)

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Пламен Андреев, Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Андриан Краев, Филип Кръстев, Ивелин Попов, Роналдо, Уелтон, Рикардиньо

БОТЕВ ВРАЦА (5-2-3): Красимир Костов, Диего Фераресо, Браян Мендоса, Луис Соарес, Антонио Георгиев, Петко Ганев, Стефан Гаврилов, Чавдар Ивайлов, Марко Мажуга, Мирослав Маринов, Жан Да Силва

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Снимки: Владимир Иванов