Рикардиньо спря кошмарната серия на Левски пред пълните трибуни в Пазарджик

След точно 148 дни отборът на Левски отново записа победа в efbet Лига. “Сините” надвиха с 2:0 Хебър (Пазарджик) в двубой от 22-ия кръг на първенството и прекъснаха най-кошмарната си и черна серия в своята история от 11 поредни мача без успех в шампионата. Новият нападател на 26-кратните шампиони Рикардиньо (18,73) се отпуши и отбеляза и двата гола за радост на множеството сини фенове по трибуните, разваляйки празника на местните привърженици, които за първи път от две десетилетия напълниха “Георги Бенковски”.

Именно при последната среща между двата тима в родния елит в Пазарджик през 2001 година имаше 10 000 фенове. Тогава резултатът беше същият, а треньорът Станимир Стоилов и помощникът му Димитър Телкийски бяха сред футболистите на терена.

Отборът на Мъри нямаше победа от тази над Ботев (Пловдив) на 8 октомври (1:0), след която последва серия от осем равенства и три поражения в първенството, между тях пък тимът бе детрониран и в турнира за Купата на България.

Днешният девети успех от 22 мача изравни Левски с тима на Славия, като двата състава, които се борят за първата шестица, са с актив от 35 точки. Тимът на Хебър пък остана с 16 точки на 14-то място, след като не отправи нито един удар във вратата на гостите.

Треньорът на домакините Владимир Манчев, който търсеше историческа победа срещу Левски след успеха с 1:0 над Славия на "Александър Шаламанов", бе направил три промени. Наказаните Венсан Марсел и Георги Вълчев бяха заменени от Октай Хамдиев и Роберт Мазан, докато Арсенио Валпорт бе отстъпил мястото си на Анте Живкович. Капитанът Петър Дебърлиев бе под рамката, а Мартин Михайлов, Архан Исуф, Осира Корнел и Камен Ханджиев бяха в защита. Алекс Серано, Роберт Мазан и Богомил Божурин бяха халфовете, докато Георги Търтов, Хамдиев, който бе награден преди мача за своя двубой №100 за клуба, и Живкович бяха тримата в атака.

Наставникът на "сините" Станимир Стоилов направи само една промяна от равенството 0:0 с Лудогорец преди няколко дни на стадион "Георги Аспарухов". Наказаният Ивелин Попов бе заменен от Илиян Стефанов. Капитан бе вратарят Пламен Андреев, а Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба и Цунами, който пропусна вчерашната тренировка, действаха в защита. Андриан Краев, който се върна за първи път в Пазарджик след трансфера си на "Герена", и Филип Кръстев бяха опорните халфове, а Уелтон, Роналдо и Стефанов помагаха на Рикардиньо.

Гостите взеха инициативата от началото на срещата, а Мазар и Владо Манчев получиха жълти картони. В 11-ата минута остро центриране отляво на Цунами не бе засечено от Рикардиньо в празната врата. По-активната игра на столичани продължи и в 18-ата минута Левски излезе напред в резултата. Играчите на Стоилов отнеха топката от защитата на Хебър и Кръстев светкавично изведе бразилеца, който нахлу и с плътен удар в далечния ъгъл отбеляза своето дебютно попадение за клуба. Деветката на "сините" избухна в радост, като отиде да празнува пред пълния сектор с фенове на гостите.

Това е първо попадение от игра за "сините" през 2023 година, след като досега от три мача в шампионата бяха отбелязали едва едно попадение от дузпа, дело на Асен Чандъров в Благоевград.

Две минути след попадението Рикардиньо пропусна отличен шанс да удвои. Бразилецът бе оставен сам в наказателното поле, но стреля слабо с глава и не затрудни Дебърлиев. Отново той в 26-ата минута стреля лошо над вратата с левия крак.

34 Хебър (Пазарджик) 0:2 Левски

Дебърлиев трябваше да се намесва в 29-ата минута след плътен изстрел от границата на наказателното поле на Уелтон, а секунди преди това двата щаба имаха претенции към рефера Георги Гинчев, който първо не отсъди фал за "сините" срещу Роналдо на границата на наказателното поле, докато домакините пък искаха дузпа при последвалата атака, но такава нямаше и поради това ВАР не се намеси. Рикардиньо в 39-ата минута отново не засече остро центрира на Цунами и пропусна да удвои.

Дебърлиев спаси "зелените" в 43-ата минута, когато с една ръка изби в корнер силен удар отблизо на Уелтон.

На почивката Манчев замени Търтов с Марк-Емилио Папазов, а гостите намалиха видимо оборотите, докато домакините започнаха по-често да бъдат в половината на Левски, но без да създават опасности.
В 53-ата минута Кръстев от фал стреля далеч от целта, докато в 55-ата минута Дебърлиев със страхотно спасяване запази вратата си от втори гол.

При центриране от корнер топката попадна в Сундберг, който от 3-4 метра стреля силно, но стражът с отличен рефлекс изби и спаси Хебър. Илиян Стефанов с глава също пробва да се разпише в 60-ата минута, но стражът на пазарджиклии без проблеми спаси. Малко след това отново вратарят без проблеми хвана удар на Стефанов.

В 75-ата минута Сундберг опита нещо нестандартно, като се опита да се разпише от 60 метра, тъй като видя, че Дебърлиев е излязъл напред. Стражът обаче със сетни усилия изби в корнер и не позволи на бранителя да отбележи едно от най-хубавите попадение последните години в родния елит.

Последното ново попълнение в селекцията на "сините" Джавад Ел Джемели също се появи в игра, като замени Уелтон. Столичани опитаха да вкарат и трети гол, нещо което не са правили в шампионата от първия мач със "зелените" от Пазарджик, когато спечелиха с 4:0 на "Герена" през август.

Левски не успя да увеличи преднината си в последните минути, но записа първи успех през тази година, който дойде от четвъртия опит. Тимът на Стоилов напълно заслужено спечели, като демонстрира, че е много по-добър отбор от новаците, които се бореха, но предвид липсата на класа и множеството проблеми, не успяха да затруднят гостите.

"Сините" поздравиха верните си фенове, които и днес бяха заедно с тях и сега се надяват, че любимците им ще започнат да трупат точки, след като загубиха безумно много през последните няколко месеца и се отдалечиха на 19 точки от първото място и на десет от третото място, които се заемат от ЦСКА-София и ЦСКА 1948.

Следващият уикенд на "Герена" Левски ще търси първа победа пред своя публика за годината срещу Ботев (Враца), който спечели седем точки в първите четири двубоя през календарната година. Хебър пък ще има един от най-важните си мачове в битката за оцеляване при гостуването на прекия си конкурент Пирин (Благоевград).

ХЕБЪР 0:2 ЛЕВСКИ
0:1 Рикардиньо (18)
0:2 Рикардиньо (73)

ХЕБЪР: Петър Дебърлиев, Мартин Михайлов, Архан Исуф, Осира Корнел, Богомил Божуркин, Камен Хаджиев, Роберт Мазан, Алекс Гарсия, Георги Търтов, Октай Хамдиев, Анте Живковкич

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Филип Кръстев, Андриан Краев,  Уелтон, Роналдо, Илиян Стефанов, Рикардиньо

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Снимки: Борислав Трошев