Левски отнесе още един новак на "Герена"

Отборът на Левски разгроми с 4:0 Хебър в среща от 7-ия кръг на efbet Лига. “Сините” вкараха три бързи гола в края на първата част, когато Цунами (38), Филип Кръстев (41) и Марин Петков (45+5) от дузпа бяха точни. Георги Миланов, който влезе като резерва, се разписа в 54-ата минута след асистенция на Ивелин Попов, записал първи минути с екипа на родния си клуб в първенството. Така столичани, които бяха бурно подкрепяни от най-верните си привърженици, разгромиха втори новак в елита през това лято, след като преди по-малко от месец Спартак (Варна) отнесе пет гола на “Герена”.

Треньорът Станимир Стоилов искаше реакция от своя тим и в голяма степен я получи. Той направи цели четири промени в стартовите 11 от сензационното отпадане в Лигата на конференциите срещу малтийския Хамрун на "Герена" след изпълнение дузпи преди девет дни.

29 Левски - Хебър (Пазарджик)

Капитанът Николай Михайлов, Келиан ван дер Каап, Жереми Петрис и Билал Бари бяха заменени от Пламен Андреев, Патрик-Габриел Галчев, Илиян Стефанов и Марин Петков.

Избраният състав от Стоилов бе доста млад, като само трима от титулярите имат навършени 25 години, докато цели шестима от тях имат най-много 21 години.

Пред 17-годишния капитан на "сините" Андреев в защита действаха Галчев (21 г.), Сонко Сундберг (26 г.), Хосе Кордоба (21 г.) и Цунами (26 г.), докато Краев (23 г.) и Кръстев (20г.) бяха двамата опорни полузащитници. Роналдо (21 г.), Уелтон (25 г.) и Илиян Стефанов (23 г.) бяха тримата зад Марин Петков (18 г.).

Наставникът на гостите Фулвио Пеа направи само една промяна от загубата с 0:3 от Славия в предния кръг. На мястото на Боян Кнежевич започна Осира Корнел. Така в схемата 5-3-2 капитан бе вратарят Петър Дебърлиев. Мартин Михайлов, Корнел, Пламен Крумов, Хлеб Бухал и Мауро Серкейра бяха защитниците, докато Георги Търтов, Бонани и Манев действаха зад двамата нападатели Тодор Чаворски и Октай Хамдиев.

Подкрепяни от около няколко хиляди свои фенове домакините започнаха активно от първата минута, но много сгъстената отбрана на гостите не позволяваше на “сините” да намират пространства.

Мокрият терен също не позволяваше столичани и пазарджиклии да играят бързо. Защитата на “зелените” се намеси в 12-ата минута, а при следващата атака Андреев изби удар на Чаворски. Секунди преди това играчите на Пеа имаха претенции, че Краев е фаулирал Хамдиев в наказателното поле. Краев и Уелтон пробваха далечни изстрели.

Натискът на “сините” продължи, но без да бъдат създавани чисти голови положения, но след грешка на вратарят Петър Дебърлиев в 38-ата минута Левски поведе. Сундберг центрира на далечната греда, а стражът на “зелените” увисна и позволи на Цунами от малък ъгъл на празната врата да вкара за 1:0, разписвайки се във втори пореден мач.

Две минути по-късно Кръстев с фантастично изпълнение на пряк свободен удар удвои преднината на 26-кратните шампиони. Халфът с майсторски изстрел от 25 метра прати топката в горния десен ъгъл на Дебърлиев. Това е трето попадение за юношата на Славия от четири мача през този сезон в елита на България и общо седми гол за Левски.

Последва голям пропуск на Роналдо, който вместо да подаде на Петков на празна врата стреля, и Дебърлиев изби в ъглов удар. При последвалото центриране Чаворски игра с ръка в наказателното поле, но играта не бе спряна. Чак след намесата на ВАР реферът Красен Георгиев спря срещата, а след консултация отиде да гледа повторение и взе решение да посочи бялата точка. Това отне няколко минути и се игра до 51-ата минута на първата част.

Зад топката застана Марин Петков, който хладнокръвно отбеляза второто си попадение в надпреварата.

На почивката Мъри направи три промени. Георги Миланов, Билал Бари и Ивелин Попов, който дебютира в родния елит със синята фланелка, замениха Краев, Петков и Стефанов. Феновете в Сектор "А" и "Б" пък запалиха много факли и димки и още повече подкрепяха своите любимци.

Под дъжда на “Герена” играчите на домакините продължиха да търсят четвърти гол и такъв падна в 54-ата минута. Топката попадна в Попов, който меко я върна към Миланов, а седмицата с технично изпълнение се разписа от 17 метра.

Роналдо разтресе вратата в 59-ата минута, когато овладя хубаво топката и сам срещу вратаря нацели горната греда.

Дъждът ставаше все по-силен, но нов гол не падна въпреки желанието на Попов, Бари и Роналдо. Именно бразилецът в 83-ата минута отново се размина с попадение, след като ударът му с глава бе избит от Дебърлиев.

Победата е трета от четири мача за столичани, които вече имат девет точки, като изостават на шест от лидера Черно море, но "сините" имат и два мача по-малко от "моряците", срещу които е третият отложен мач. Другият кръг Левски гостува на Ботев (Враца).

Новаците от Хебър останаха с шест точки след петата си загуба от седем двубоя, а следващият им мач е срещу Пирин.

ЛЕВСКИ 4:0 ХЕБЪР
1:0 Цунами (38)
2:0 Кръстев (41)
3:0 Петков (45+1)
4:0 Миланов (54)

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Патрик-Габриел Галчев, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Андриан Краев, Илиян Стефанов, Филип Кръстев, Уелтон, Роналдо, Марин Петков

ХЕБЪР: Петър Дебърлиев, Мартин Михайлов, Осира Корнел, Пламен Крумов, Хлеб Бухал, Мауро Серкейра, Георги Търтов, Клаудио Бонани, Емануил Манев, Октай Хамдиев, Тодор Чаворски

Снимки: Владимир Иванов